Dubrovački studenti IT smjera na Rochester Institute of Technology (RIT) Hrvatska prije gotovo dvije godine kreirali su aplikaciju LibertasApp namijenjenu lakšem snalaženju u javnom prijevozu grada Dubrovnika.
S vremenom se studentska ideja pretvorila u respektabilan projekt koji ne prestaje plijeniti pažnju, a vrijeme koje je prošlo od lansiranja aplikacije do danas utrošili su na njeno poboljšanje, uklanjanje poteškoća i usavršavanje. Kako domicilnom stanovništvu, tako i velikom broju turista od tada je raspored kretanja gradskih autobusa dostupan na sučelju mobilnog telefona i to zahvaljujući Đivu Jeliću, Andreju Šariću i Ivanu Brčiću. Oni su, kako su otkrili za Poslovni dnevnik, uz namjeru da naprave nešto korisno i konkretno bili motivirani i željom da usavrše vlastita znanja programiranja.
"Aplikaciju smo, sa svim potrebnim serverima i administratorskim sučeljem, razvijali s pauzama nešto više od šest mjeseci ili malo više. To vrlo vjerojatno danas ne bi toliko trajalo već smo tada u isto vrijeme razvijali aplikaciju i učili sve te nove tehnologije te je stoga malo potrajalo. Važno je napomenuti i da je ono što se vidi na mobitelu samo frontend aplikacije a u pozadini je bilo potrebno razviti još i server, bazu podataka, administratorsko sučelje za izmjenu rasporeda i štošta drugo", kazao je Ivan Brčić. Stanje u Dubrovniku po pitanju javnog gradskog prijevoza je, dodao je, slično kao i u ostalim hrvatskim gradovima osim što se ljeti broj putnika poveća za nekoliko puta. Njihova aplikacija stoga rješava problem pristupačnosti rasporeda koji je sada udaljen tek jedan klik, dok će najveće prednosti prepoznati zapravo turisti koji za određene linije vide točne putanje kojima se autobus kreće i stanice na kojima staje. Istaknuo je i da se radi o ručno prikupljenim podacima pa su se nekim linijama morali i osobno provozati da bi vidjeli na koje sve stanice staju.
"Podaci su precizni koliko i službeni raspored autoprijevoznika Libertasa, međutim svaki put kad izađe novi raspored isti je potrebno ručno prepisati u bazu podataka što oduzima jako puno vremena kojeg mi kao studenti baš i nemamo. Iako prvotno nismo ni tražili nikakvu pomoć institucija, tijekom vremena razvoja, a i u vremenu nakon, imali smo nekoliko konstruktivnih sastanaka s javnim gradskim prijevoznikom Libertasom. Njima se aplikacija svidjela te se nadamo da ćemo u budućnosti ostvariti i neku konkretniju suradnju", ispričao je Brčić. Iako su nakon LibertasAppa imali još nekoliko konkretnih projekata, u planu su im daljnje izmjene, osvježavanja i poboljšanja u rad puštene aplikacije, što dodatno ide u prilog činjenici da rade zaista korisnu stvar.
Naglašavaju da bi u budućnosti svoj proizvod rado ponudili i ostalim gradovima u Hrvatskoj, ali i integrirali neke nove funkcionalnosti poput plaćanja autobusne karte putem aplikacije. LibertasApp je dostupan na IOS, Android i Windows phone platformama tako da bi čekanja ili izlaženja na krivoj stanici trebala biti minimalizirana, bez obzira na vrstu tehnologije kojoj se korisnici priklanjaju. Kvalitetu realizacije praktične ideje uz velik broj korisnika prepoznalo je i uredništvo jednog od najpopularnijih domaćih IT medija, Bug.hr, koji je LibertasApp proglasilo aplikacijom dana. "Aplikacija je do sad skinuta desetak tisuća puta s nekoliko tisuća aktivnih instalacija. Rekao bih da se radi o odličnom pokazatelju korisnosti aplikacije pošto je ne reklamiramo nigdje, a turisti je unatoč tome nekako pronalaze i skidaju te izvrsno ocjenjuju", poručio je Brčić na kraju dodavši da i se atraktivnost aplikacije povećava u ljetnim mjesecima.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Jojdosta mi je ovih studenata sve nešto super izmisle a na kraju ništa od toga. Kao i naši mladi robotičari pokupili sve medalje a Hrvatska ima daleko najmanje zaposlenih robota u EU.Čak i Slovenija ima 79 a Hrvatska slovima 6
Sve to kreće od ovakvih 'uspješnih' studenata
san je svakog nadobudnog studenta, uglavnom informatike, razviti “aplikaciju” na kojoj će tući gadnu lovu.. mladi su pa ne kuže da to ne fercera osim ako netko sa jako mnogo para ne stane iza toga.. ne bi mi danas znali ni za facebook da iza njega ne stoji američka država
Dubrovnik ima gradski prijevoz?
Jojdosta mi je ovih studenata sve nešto super izmisle a na kraju ništa od toga. Kao i naši mladi robotičari pokupili sve medalje a Hrvatska ima daleko najmanje zaposlenih robota u EU.Čak i Slovenija ima 79 a Hrvatska slovima 6
Sve to kreće od ovakvih ‘uspješnih’ studenata
Uključite se u raspravu