Povodom međunarodnog dana zadruga koji se obilježava svake godine prve subote u srpnju Hrvatski centar za zadružno poduzetništvo u suradnji s Cooperatives Europe, Hrvatskim poljoprivrednim zadružnim savezom i Zadružnim savezom Dalmacije, organizirao je međunarodnu konferenciju "Zadruge brinu o svima".
Otvorila ju je Ana Mandac, izaslanica ministrice gospodarstva poduzetništva i obrta, naglasivši kako će ministarstvo kao krovna institucija učiniti sve za bolji razvoj zadružnog poduzetništva. Kroz prezentacije zadrugara iz cijele Hrvatske prikazani su primjeri dobre prakse i dokazi kako Zadruge zaista brinu o svima. Mljekarsko stočarska zadruga Proizvodi sela okuplja 11 proizvođača mlijeka, a cilj im je direktnom prodajom mlijeka omogućiti dotok svježeg kapitala na farme.
Njihovim mlijekom danas opskrbljuju Vincek i još šest slastičarna, a imaju i 13 mljekomata i 52 prodajna mjesta, a upravo od ovog vikenda i u Novom Vinodolskom te Crikvenici. Kako tvrdi Darko Pavičević, upravitelj zadruge, ukupna ulaganja su 4,2 milijuna kuna uz subvencije županija i gradova, a zaposlili su 15 novih zaposlenika. U dvije godine koliko postoje prodali su više milijun litara mlijeka i ostvarili prihod od šest milijuna kuna. Otvorili su i tri sirane, a na jesen se očekuje otvaranje još tri.
Zadruga Lepoglavske čipke brine o kulturnoj baštini od 2003. Njihove zadrugarke su vlasnice brojnih nagrada, a uglavnom starije životne dobi jer za to treba iskustvo dulje od 50 godina. "Čipku komponiramo u nakit te surađujemo s dizajnerima i umjetnicima koje ćemo kad se otvori Muzej čipke i izložiti", poručuje Karmen Šoštarić, upraviteljica Zadruge. Socijalna zadruga Humana Nova zapošljava skupine ljudi koje teško pronalaze posao i smanjuje tekstilni otpad. Startali su u Čakovcu 2011., kasnije i u Zagrebu i nakon ova dva uspješna pothvata otvorili su Humana Novu i u Istri.
"Jednim udarcem dvije muhe, reciklaža i proizvodnja novih proizvoda od tekstilnog otpada, a to rade marginalizirane skupine poput OSI, stariji, beskućnici, samohrane majke. Naš rezultat je 1100 tona prikupljenog otpada i 27 zaposlenika. Cirkularna ekonomija i zelena proizvodnja su naš fokus", poručuje Nemanja Kantar, upravitelj zadruge. Poljoprivredna Zadruga branitelja Ogulin je u svojim počecima od Ministarstva branitelja dobila 150.000 kuna i okupila je devet zadrugara.
"Ogulin nikada nije bio klasičan poljoprivredni kraj, ali smo se time oduvijek bavili i naš kiseli kupus je poznat. Bitno nam je bilo prodati proizvod, ne samo proizvesti ga. U planu je novi moderan pogon što će nam dati nove kapacitete za kiseljenje, jer naš problem je što imamo bazene za kiseljenje u krugu od 4-5 km", istaknuo je upravitelj Marinko Sabljak.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu