Nakon završetka srednje škole spremni i za vlastiti posao

Autor: Agencija VLM , 05. ožujak 2014. u 09:45
Foto: Thinkstock

Osim Prirodoslovne škole Karlovac sudjeluju još u projektu i partneri iz Finske, Turske, Rumunjske i Poljske.

U sklopu Nacionalne agencije za mobilnost i programa Europske unije, Karlovčani su zajedno sa partnerima pokušali odgovoriti na jedno od gorućih pitanje EU – kako smanjiti stopu napuštanja obrazovanja?

Prvo virtualni biznis

Osobno nakon završetka tog dijela obrazovanja planiram upisati Pedagoški fakultet i biti teta u vrtiću – otkrila je 16- godišnja Santina Smajić, učenica Prirodoslovne škole Karlovac, koja uspješno provodi projekt Mladi poduzetnici- korak po korak.

Uključeni su i partneri iz Finske, Turske, Rumunjske i Poljske, čiji profesori i učenici do petka borave u našem gradu. Posljednje dvije godine zajedno rade na tome da mlade poduče i informiraju o mogućnostima i načinima otvaranja vlastite tvrtke vezanu uz njihovu struku.

Sve sa ciljem da se smanji stopa preranog napuštanja srednjoškolskog obrazovanja. Projekt vrijedan 110.000 eura ostvaruje se u sklopu Nacionalne agencije za mobilnost i programe Europske unije. Njime su Karlovčani zajedno sa partnerima pokušali odgovoriti na jedno od gorućih pitanje EU kako smanjiti stopu napuštanja obrazovanja, posebno srednjoškolskog.

Njihov je odgovor bio animiranje i informiranje učenika o čarima poduzetništva. Točnije, stotinjak učenika iz pet zemalja u dvije godine trajanja projekta treba naučiti sve korake potrebne za otvaranje vlastite tvrtke.

Da ih to itekako zanima potvrdio je i 17-godišnji Kevin iz Nizozemske otkrivajući da bi jednog dana volio dizajnirati odjeću za Chanel ili Bershku. Međutim, dok ne ostvari vlastite ambicije, zasad je sa svim ostalim sudionicima prezentirao virtualne tvrtke, koje su osmislile sve zemlje.

Karlovčani su pokrenuli onu pod nazivom Life time recycling, a bavi se proizvodnjom kontejnera za recikliranje smeća u unutrašnjem prostoru.

– Sve je kao pravo, samo su nam proizvodi virtualni, nemamo ih u stvarnosti. Čak smo napravili čitave modele kako to mora izgledati, a učenici su ih još izradili iz papira da vidimo kako bi to izgledalo. Danas će biti predstavljeno pet takvih tvrtki – rekla je voditeljica projekta Ivana Colarić.

Rizici poslovanja

Dodaje i da do kraja projekta, koji će ove godine završiti u Turskoj treba pripremiti evaluaciju s kojim bi se rizicima i problemima mogle naći tvrtke mladih na tržištu. Međusobnom suradnjom otkrili su i da se tvrtka zbog spore administracije najduže otvara u Rumunjskoj, najbrži su po tom pitanju Finci.

Komentirajte prvi

New Report

Close