Kako napraviti kvalitetnu Cost-benefit analizu (CBA) za EU fondove?

Autor: Poslovni.hr , 10. studeni 2015. u 10:01
Foto: Thinkstock

Saznajte kako napraviti cost-benefit analizu prema novoj EU metodologiji i to na realnim primjerima.

Seminar EU STUDIJA IZVODLJIVOSTI SA COST-BENEFIT ANALIZOM (CBA) NA REALNIM PRIMJERIMA u organizaciji Hrvatskog instituta za financije (HIF) održava se u četvrtak i petak 19. i 20. studenog 2015. s početkom u 8.30 sati. Iz predavanja mr.sc. Edina Hadžavdića, CFA, Petra Sopeka, dipl. ing. i Bojana Bajića saznajte:

  • Ključne razlike između standardne metodologije financijske analize investicijskih projekata i EU-CBA metodologije.

  • Struktura novčanog toka za ocjenu financijske stabilnosti, struktura novčanih tokova za vrednovanje te razlika između financijskog povrata investicije (FNPV(C) i FRR(C)) i financijskog povrata kapitala (FNPV(K) i FRR(K)).

  • Inkrementalni pristup analizi / vrednovanju.

  • Ekonomska analiza te izračun i smisao ekonomskog povrata (ENPV i ERR); analiza rizika i analiza osjetljivosti.

  • Pojašnjenje glavnih pojmova, načela i postupaka pri izradi studije izvodljivosti

  • Socio–ekonomski kontekst, ciljevi projekta, identifikacija projekta, analiza tehničke izvodljivosti i okolišne održivosti projekta, poveznica s financijskom i ekonomskom analizom (CBA).

  • RAD NA PRAKTIČNIM PRIMJERIMA – priprema financijske i ekonomske analize te kratak pregled pripreme ostalih elemenata studije (uz dodatni osvrt na teoriju ekonomske analize – društvene koristi, indirektni učinci, korekcije cijena).

Prijavu za sudjelovanje možete ispuniti na web stranici Hrvatskog instituta za financije www.hif.hr ili slanjem osobnih podataka na info@hif.hr (ime i prezime, poduzeće, telefon i mail) te na telefone 4677 548 ili 091/4677 548.

Cilj seminara je upoznavanje sudionika s cjelokupnom metodologijom te procesom izrade cost-benefit analize (CBA) kao ključnog dokumenta na osnovi kojeg evaluator ocjenjuje prihvatljivost projekta te donosi odluku o sufinanciranju iz sredstava kohezijskog i strukturnih fondova.

Seminar vam omogućava da se upoznate sa analizom profitabilnosti investicije, izračunom stope sufinanciranja te financijskom održivosti projekta kao i sa analizom osjetljivosti i rizika investicije. Kvalitetno napisana analiza temelj je za pozitivnu ocjenu evaluatora te je stoga izuzetno važno ovladati njezinim pojedinim dijelovima kao i biti upoznat sa procesom evaluacije.

Kroz praktične primjere, prezentacijom i osobnim iskustvom u području pripreme i provedbe EU projekata, nastojat će se polaznicima prikazati cost-benefit analiza (CBA) i to PREMA NOVOJ METODOLOGIJI.

Mr.sc. Edin Hadžavdić (CFA) savjetnik je sa izuzetno širokim spektrom znanja iz područja financijske analize (simulacije projekata, uključujući i složene projekte javno privatnih partnerstva) te analize operativnog poslovanja kompanija. Relevantno iskustvo stekao je u KPMG-u i Privrednoj banci. 2007. godine stekao je CFA titulu (Chartered Financial Analyst). 2002. godine završio je ugledan MBA program na Rotterdam School of Management u Nizozemskoj. Magistrirao je na Fakultetu elektrotehnike i računarstva u Zagrebu. Radi na nizu EU projekata gdje je specijaliziran za izradu studija izvodljivosti i cost-benefit analizu (CBA).

Petar Sopek je diplomirao na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu u Zagrebu na smjeru financijska i poslovna matematika. Od 2009. radi u jednoj od najvećih poslovnih banaka u Hrvatskoj na poslovima upravljanja rizicima. Trenutno je na poziciji glavnog analitičara te vodi tim koji se bavi praćenjem kreditnog portfelja. Paralelno se aktivno bavi znanstvenim i stručnim istraživanjima iz šireg područja ekonomije, autor je četiri znanstvena i nekoliko stručnih radova, surađivao je na 15-ak projekata s nekima od vodećih domaćih stručnjaka, sudjelovao je kao predavač na domaćim i inozemnim konferencijama, a pojavljuje se i kao koautor knjige Studija isplativosti profesionalne rehabilitacije u RH.

Bojan Bajić je savjetnik s iskustvom na području razvoja regija te poduzetništva (MSP) i inovacija – priprema, analiza i vođenje investicijskih i „soft“ projekata posebice onih financiranih iz EU fondova, izrada studija izvodljivosti / CBA, strateško planiranje, priprema programa financiranja projekata iz EU fondova, Svjetske banke i državnog proračuna, te evaluacija istih. Izradio je preko 100 studija izvodljivosti s CBA u Hrvatskoj i inozemstvu za projekte velike i male vrijednosti. Polaznik je „Milano Summer School“ na temu Analize troškova i koristi u EU investicijskim projektima.

Sve informacije o seminaru i prijavi – www.hif.hr

Komentirajte prvi

New Report

Close