Ministarstvo gospodarstva objavilo je dugoočekivani natječaj za projekt “Integrator”, koji za projekte povezivanja poduzetnika predviđa ukupan paket od 100 milijuna kuna bespovratnih potpora. Na njih će, u rasponu od 2 do 38 milijuna kuna, ovisno o vrijednosti projekta, moći aplicirati mikro, mali i srednji poduzetnici koji se udruže u konzorcij za potrebe ovog natječaja, a s ciljem stvaranja i komercijalizacije novih inovativnih proizvoda i usluga preko većih poduzeća s razvijenim dobavni lanac i prisutna su na više tržišta.
Projekti koji nemaju za cilj uspostavu dobavljačkih odnosa, navodi se u natječaju, nisu prihvatljivi. Konzorcij mogu formirati najmanje tri poduzetnika, pri čemu se u pravilima isključuje učešće velikih tvrtki, paušalnih obrtnika, neprofitnih udruženja, tvrtki bez zaposlenih, te među ostalim poduzetnika iz djelatnosti poslovanja nekretninama, financija i osiguranja, duhanske industrije, pravnim i računovodstvenim, te poslovima socijalne skrbi sa smještajem.
Inovativnost je ‘in’
Suradnja u konzorciju s ciljem uspostave dugoročnih dobavljačkih odnosa s drugim poduzećima za ovaj natječaj je poželjna u pet tematskih područja – zdravlje, hrana, energija i održivi okoliš, promet i sigurnost.
Detaljnije, to mogu biti projekti iz farmaceutike, proizvodnje medicinske opreme i uređaja, zdravstvenih usluga, nutricionizma, energetskih tehnologija, ekološki prihvatljivih tehnologija i proizvodnja novih materijala, sustava visoke dodane vrijednosti za cestovna i željeznička vozila, inteligentnih transportnih sustava, projekti kibernetičke sigurnosti,obrambene tehnologije te projekti održive proizvodnje i prerade hrane i drva.
Pravila “Integratora” nalažu da kandidati imaju zaključen ugovor o osnivanju konzorcija, a realizacija projekta kojeg nude ne smije biti započeta prije samog zaključenja ugovora o potpori s državom. Predviđeno je da projekt traje do 24 mjeseca, odnosno najkasnije do 30. rujna 2023., s tim da se od prijavitelja traži da osigura održivost rezultata i godišnje podnošenje izvješća o provedbi projekta kroz iduće tri godine.
Kod odabira projekata važno će biti dokazivanje financijske i komercijalne održivosti projekta i njegov doprinos razvoju sektora i regije, a više bodova će donositi veći udjel vlastitog učešća (potpore mogu pokrivati 50% prihvatljivih troškova), te otvaranje novih radnih mjesta, uvođenje novih proizvoda i njihova inovativnost.
Do 29. lipnja
Vrednovat će se i horizontalna načela poput ravnopravnosti žena i zabrane diskriminacije, te pristupačnosti za osobe s invaliditetom.
Što se povlačenja novca tiče, moguć je izbor između metode nadoknade ili metode plaćanja, a zahtjeve će se podnositi u etapama, tromjesečno. Predviđena je i opcija predujma, i to do 40% uz priloženo jamstvo banke, odnosno do 10% uz zadužnicu. Predaja projekata Ministarstvu starta 30. ožujka 2020. u 11 sati, a završava 29. lipnja u 11 sati.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu