Hrvatsko poduzetništvo ove će godine dobiti 1,13 milijardi kuna iz strukturnih fondova Europske unije (EU) za ulaganje u proizvodne pogone te opremanje, a za ostale sektore dostupno je još 2,7 milijardi. No, dobar dio malih i srednjih poduzetnika nije siguran koliko će te potpore moći iskoristiti.
Denis Burić, direktor tvrtke Staklorez Burić iz Pregrade, lidera u domaćoj staklarskoj industriji, smatra da će novac iz strukturnih fondova puno pomoći domaćem gospodarstvu. "Mislim da će sigurno od 300 do 500 tvrtki uzeti neki novac iz ovog paketa potpora", kaže Burić. Dodaje da se i oni sami planiraju javiti na natječaj za opremanje svojega pogona u Pregradi. "Svjestan sam toga da je riječ o kompliciranom postupku i da će sve nadgledati kontrolori iz Bruxellesa, ali uzeli smo konzultante koji imaju iskustva i znaju svoj posao te očekujem pozitivan ishod", kaže Burić, koji smatra da u Hrvatskoj postoji puno ozbiljnih tvrtki iz sektora malog i srednjeg poduzetništva koje mogu ispuniti kriterije europske birokracije.
Sam Staklorez Burić zapošljava 40-ak ljudi, a prihod im je na razini 15 milijuna kuna. Luka Šarić, prokurist osječke grafičke tvrtke MIT dizajn studio, koja se bavi grafičkim dizajnom te tiskom, a najpoznatiji su po svojem brendu "lega-lega", nije previše optimističan kad je riječ o mogućnosti povlačenja novca iz fondova. "Već smo nekoliko puta aplicirali na projekte i moje iskustvo pokazuje da je posrijedi golema birokracija s kojom je teško naći zajednički jezik. Smatram da je to više medijski eksponirano nego što zaista ima efekata na gospodarstvo. Ako i bude nekog novca, mislim da će ga uzeti veći poduzetnici, a da će malo gospodarstvo od toga imati malo koristi", kaže Šarić, čija tvrtka zapošljava oko 25 ljudi, a godišnji im je prihod na razini od nešto manje od 10 milijuna kuna.
No, ipak najavljuje da će vjerojatno sudjelovati i na ovom natječaju. Sektor proizvodnje namještaja je specifičan, objašnjava Dražen Ćurić, direktor prodaje u tvrtki za proizvodnju i prodaju uredskog namještaja Velinac, koji smatra da neće biti puno korisnika novca iz fondova Europske unije za nove investicije u pogone i opremu. "Većina tvrtki iz ovog sektora ulagala je dvijetisućitih u nove kapacitete, a kad je nastupila kriza, mnogi su se našli u problemu. Stoga smatram kako tvrtke u ovom sektoru imaju uglavnom dostatne kapacitete proizvodnje, posebice ako su uglavnom orijentirane na domaće tržište. Izuzetak su proizvođači koji imaju velike ugovore, na inozemnom tržištu. U tom slučaju moguće je da bi netko od njih bio zainteresiran za ulaganje u nove kapacitete", smatra Ćurić.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu