Hrvatski peradari: Sedam najvećih kompanija isporučuju za Uskrs 15 milijuna jaja

Autor: Poslovni.hr , 13. travanj 2014. u 15:38
Foto: Thinkstock

Računa se da je to desetina posla koji će koke nesilice sedam najvećih proizvođača u nas, koji drže 70% ukupne proizvodnje, obaviti u ovo predblagdansko vrijeme – zajedno će na tržište isporučiti 15 milijuna jaja.

Iz kaveza koji sada imaju i prečku, gnijezdo te prostor za kljucanje, čeprkanje i oštrenje kandži, iz bjelovarske Gale samo će se u uskrsnom tjednu na tržištu naći više od milijun i pol jaja. Računa se da je to desetina posla koji će koke nesilice sedam najvećih proizvođača u nas, koji drže 70% ukupne proizvodnje, obaviti u ovo predblagdansko vrijeme – zajedno će na tržište isporučiti 15 milijuna jaja. No, malim, srednjim, velikim, ekstravelikim jajima iz Gale zajedničko je to što ih nese i dalje mali broj koka u nas, kojima je prema standardima EU, koje svi hrvatski proizvođači moraju ispoštovati do 1. srpnja, osigurano i više od potrebnih 750 četvornih centimetara kaveza po kljunu, piše Večernji list.

Gala, koja u obogaćenom ili baterijskom uzgoju danas ima šest objekata sa 193.536 nesilica i godišnje proizvede oko 50 milijuna jaja, čak 300 po kokici, europsku je zadaću napravila još 2011. Prva je prehrambena tvrtka u nas koja je za ulaganja od 4,4 milijuna eura, oko 22 eura po nesilici, povukla dio sredstava iz europskog fonda IPARD, kaže njezin vlasnik i direktor Jakov Ćorić. Prva je u Hrvatskoj dobila i okolišnu dozvolu. No, iako će ovih blagdana potražnja za jajima porasti i 40%, proizvodnja u Hrvatskoj, jedna od rijetkih kojom smo samodostatni, na klimavim je nogama.

Između škara trgovaca koji stalno traže jeftinije dobavljače i loše poljoprivredne politike, koju prati nelikvidnost i nerazumijevanje bankara, najpogođeniji su stočari, a među njima i peradari. Svako četvrto jaje, oko 140 milijuna jaja godišnje, daju državi. Samo je soja od 2011. poskupjela sa 1,80 na 4,50 kuna pa repromaterijal u cijeni proizvodnje čini već 50% troškova, otvarajući mogućnost sve većem jeftinom uvozu. Lani smo uvezli 740 tona ili 12 milijuna jaja. No, najgore, boje se peradari, tek slijedi. Krajem lanjske godine 96 proizvođača s čak 1,27 milijuna nesilica bilo je “neusklađeno” s EU, a kako rok od 1. srpnja istječe uskoro, Ćorić kaže da bi mogli ostati bez najmanje 450.000 nesilica koje se neće uskladiti s novim zakonom, bez čak 130 milijuna jaja.

Članak u cijelosti pročitajte ovdje.

Komentirajte prvi

New Report

Close