Obiteljska tvrtka GT Trade sa sjedištem u Splitu, osnovana prije 30 godina u djelatnosti trgovine, u proteklom razdoblju izrasla je u renomiranog i pouzdanog partnera u sektoru graditeljstva, s aktivnostima na brojnim projektima u zaštiti okoliša, niskogradnji i mostogradnji.
Pod vodstvom člana Uprave Gorana Tonšića i dvoje prokurista – područjem zaštite okoliša rukovodi junior Arsen Zoran Tonšić, diplomirani inženjer građevinarstva, dok je njegova supruga Darija, iste struke, zadužena za administraciju i pripremu projekata, s mehanizacijom kojom raspolažu te ljudskim resursima u vidu 150 djelatnika, lani su ostvarili više od 166 milijuna kuna ukupnog prihoda.
Dvostruka zlatna k(r)una
Formula uspjeha, prema Arsenu Zoranu Tonšiću, marljivi je rad, pretočen u kontinuirani rast i razvoj poslovanja, uz predanost zaposlenika, kojima, kaže, zahvaljuju. Tako je protekla godina, unatoč pandemiji, za njih bila rekordna, s rastom prihoda od prodaje na domaćem tržištu od čak 135%, na valu uspješnog poslovanja i poslova ugovorenih 2019.
To ih je uvrstilo na tron – u ovogodišnje laureate Znatne kune Hrvatske gospodarske komore (HGK), s osvojenim priznanjem u kategoriji srednje velikog poduzeća na nacionalnoj razini.
“Kako smo nagradu dobili u Splitsko-dalmatinskoj županiji, stvarno je nismo očekivali i na nacionalnoj razini. Ovo nam je veliko priznanje za niz godina marljivog rada i truda te upornosti”, kaže Arsen Tonšić dodajući da ih veseli što dobro konkuriraju na tržištu zaštite okoliša, te što su glede svog djelovanja u svim branšama kojima se bave ujedno i poznati i priznati od konkurenata te tvrtki s kojima surađuju po projektnoj osnovi.
Sanacija i izgradnja odlagališta otpada osnovna je djelatnost GT Tradea, a značajan rast međunarodnog poslovanja bilježe na mostogradnji u Njemačkoj. U fokus, pak, dovode ih aktivnosti iz nove faze širenja poslovanja u Zagrebu, konkretnije u Rugvici, gdje uz core biznis rade na realizaciji investicijskog plana iz 2018.
Cilj ovih ulaganja je povećanje konkurentnosti u sektoru sanacije i deponiranja neopasnog otpada, za što će niknuti njihov deponij građevinskog otpada, ali i diversifikacija poslovanja izgradnjom novih proizvodnih kapaciteta.
Kako navodi naš sugovornik, riječ je o iskoraku na brzorastuća tržišta obrade i recikliranja građevinskog otpada te konfekcioniranja betonske galanterije, kroz gotove montažne stupove i grede koje planiraju proizvoditi i isporučivati na mjesto gradnje.
“U fazi smo rješavanja dozvola za izgradnju našeg kompleksa u Zagrebu, gdje su na zemljištu veličine 12.000 m2, uz deponij, u planu i dvije proizvodne hale veličine 1000 i 600 kvadrata.
Od 2018. do 2021. ukupno ulaganje je iznosilo 22 milijuna kuna, od čega u strojeve i opremu oko 12 milijuna”, kaže Tonšić napominjući da uslijed manjka radnika, npr. tesara i armirača, te visoke cijene njihova rada, očekuje se ‘boom’ prefabricirane gradnje, te po njemu više nema poslovne hale koja se ne gradi od prefabriciranih nosećih stupova.
Usto, obrađeni građevinski otpad koji će se pretvarati u sirovinu za daljnju gradnju, ističe, bit će cjenovno interesantan u usporedbi s prirodnim materijalima, kako je to i zacrtano u strateškom planu. Cilj im je, naime, što je više moguće minimalizirati korištenje prirodnih resursa, a time i negativan utjecaj na prirodu.
Nova faza širenja, u stvari nastavak stalne politike investiranja društva, očekuje se da će biti zaokružena 2023., kad će kompleks biti u punoj funkciji. Dok je Uprava u Splitu, kompletna operativa sa skladištem nalazi se u Rugvici jer se lokacija pokazala kao idealna za njihov distribucijski segment poslovanja.
Kao ovlašteni distributer geosintetičkog materijala njemačkog proizvođača NAUE za tržište RH i BiH, u Rugvici djeluju zadnjih 15-ak godina pa tamošnjim skladištem osiguravaju najbržu dopremu materijala s najnižim troškovima.
Slijedi još velikih poslova
U okolišnom biznisu, u najveće projekte ove tvrtke spadaju sanacije odlagališta otpada. Tako su na Karepovcu bili glavni izvođač, u tijeku su njihovi radovi na odlagalište otpada Osojnica u Matuljima.
Tu je i lani završeni vjetropark kod Senja, privatna investicija stranih ulagača, ali i poslovi gradnje niza reciklažnih dvorišta. U regiji rade već 20-ak godina: centar za gospodarenje otpadom gradili su npr. u Zenici, Banja Luci, Mostaru i Zvorniku, a u Sloveniji kod Ptuja kao članica konzorcija veliki nadvožnjak.
Sve naglašeniju ulogu dobiva mostogradnja, i to s poslovima u Njemačkoj kojima upravlja sam član Uprave Goran Tonšić. Kako izvode složene armiranobetonske zahvate, u Njemačkoj je angažirano pola njihovih radnika, a prihodi od prodaje ubrzano rastu pa su lani u Njemačkoj ostvarili 41 milijuna kuna, a usporedbe radi u Hrvatskoj 125 milijuna kuna.
Sljedeću godinu u GT Tradeu vide kroz prizmu daljnjeg rasta, planiran je na oko 10%, a uporišta za to su, ističu, veliki poslovi koji bi se trebali kod nas početi hitno realizirati, među ostalima i centri za gospodarenje otpadom. Tvrtke poput ove u budućem razdoblju u tome vide svoju dobru perspektivu.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu