Eko uzgoj lijeske i voća te solarni stadioni

Autor: Marta Duić , 10. prosinac 2015. u 22:00
Dino Marenić i Ana Zukolo žele spojiti ekološki uzgoj i seoski turizam/PIXSELL

Kako pomoću fotonaponskih modula osigurati toplu vodu nogometašima, a ekološkom proizvodnjom povećati urod.

U kategoriji Održiva Hrvatska finalisti su projekti Malikup, Inventus i Solarni stadioni. Projekt Inventus, iza kojeg stoje studenti Ivan Borović, Dora Kalšan i Ana Zukolo, zalaže se za plantažni ekološki uzgoj lijeske potpomognut mikorizom, odnosno simbiozom korijena biljke i micelija gljive.

"Mikorizom se na najbolji način omogućava ekološka proizvodnja jer nema potrebe za povećanom zaštitom i gnojidbom, smanjuje se potrošnja vode, a povećava urod i kvaliteta ploda", tvrde iz tima Inventus.  Studentice Menadžmenta sporta, Nikolina Smrtić, Tihana Platužić i Melanija Struški došle su na ideju kako spojiti nogomet i obnovljive izvore energije. Tu ideju pretočile su u projekt 'Solarni stadioni'. "Naša poslovna ideja prikazuje mogućnost kojom se ugradnjom fotonaponskih modula na jednu natkrivenu tribinu dobiva dovoljno električne energije potrebne za grijanje vode", tvrde autorice projekta.

Treći finalist je projekt Malikup, koji je prema riječima autora Dine Marenića i Ane Zukolo, realizacija u sferi socijalnog poduzetništva, a radi se o ekološkom uzgoju voća kojim bi se postupno stvorio identitet hrvatskih sela, općina i gradova u istočnoj Hrvatskoj. Vjerujemo da identitet Hrvatske ne mora biti samo turizam na Jadranskoj obali, već i da tradicija prikazana u ruralnim područjima može stvoriti prosperitet koji se danas u modernom okruženju ne može vidjeti svugdje", pojasnili su autori Malikupa.  

Komentirajte prvi

New Report

Close