Jednom poduzetnik, zauvijek poduzetnik, zaključak je istraživanja kompanije Regus. Čak i u Hrvatskoj gdje je dobar dio poduzetnika osnovao tvrtku zbog nedostatka ili gubitka zaposlenja neočekivanih 79% poduzetnika izjavilo je kako bi se ponovno upustilo u isti pothvat. Na globalnoj razini taj udjel raste na čak 85 posto."Sreća da imamo nezaustavljive poduzetnike! Tko zna u kakvom bi stanju bilo gospodarstvo da su poduzetnici odlučili igrati na sigurno i smanjiti obujam poslovanja poput njihovih mnogo većih konkurenata koji vjerojatno imaju i bolje resurse. Izazovi s kojima su suočeni nisu novi, no jasno su odgovorili da podrška Vlade nije imala značajni učinak, bez obzira na uložene napore", prokomentirala je rezultate istraživanja Katarina Manou, regionalna direktorica Regusa.
Ništa bez fleksibilnosti
Naime, istraživanje Regusa, najvećeg svjetskog dobavljača fleksibilnih radnih prostora, provedeno među više od 26.000 menadžera i vlasnika tvrtki iz 90 zemalja pokazalo je da snalažljivi i fleksibilni hrvatski poduzetnici, odnosno njih 90 posto, birokraciju vide kao trenutno najveću zapreku prilikom osnivanja tvrtke. Slijedi stanje u gospodarstvu koje kao prepreku doživljava 73 posto, a nikako nije zanemariva ni tržišna dominacija velikih korporacija koja je ograničavajući činbenik za 67 posto poduzetnika. Istraživanje je ponovno ukazalo i na kronične boljke hrvatskih start-upova, ali i malih i srednjih poduzetnika općenito, pa gotovo dvije trećine anketiranih poduzetnika kao ozbiljen teškoće u pokretanju posla navodi (ne)dobivanje kredita i nedostatak Vladine podrške, koliko god se ona busala u prsa potezima za unapređenje poduzetničke klime.Tako među malim poduzetnicima vlada mišljenje kako se nisu mogli osloniti na službene mehanizme te da su isključivo vlastitim trudom i upornošću uspjeli ostvariti rast usprkos gospodarskim teškoćama. Također ističu kako bi bilo bolje da je Vlada prepoznala njihove potencijale i obratila više pažnje na one koji generiraju gotovo pola državnog prihoda."Poduzetnici trebaju ostati fleksibilni kako bi prevladali poteškoće i uspjeli. Nedostatak državne podrške znači da su vlasnicima tvrtki i dalje biti potrebni fleksibilni uvjeti rada kako bi izbjegli dugoročne najmove, oslobodili svoj kapital i usredotočili se na poslovni rast. Na globalnoj razini više od polovice poduzetnika većinu vremena koristi fleksibilne poslovne prostore", ističe Manou.
90posto
hrvatskih poduzetnika kao najveći problem u pokretanju posla vidi birokraciju
Zamašnjak gospodarstva
Globalno gledajući, polovica anketiranih poduzetnika smatra kako će upravo malo poduzetništvo biti zamašnjak rasta u idućih pet godina, uz iznimke Njemačke i Indije gdje poduzetnici smatraju kako će ta uloga ipak pripasti srednjim poduzetnicima. Inače, njemački sektor malog i srednjeg poduzetništva ima najbolje performanse u EU, gledano prema broju novih radnih mjesta i stvorene dodane vrijednosti. Tamo također prevladavaju male i srednje tvrtke, za razliku od drugih članica Europske unije gdje dominiraju mikropoduzetnici, koji zapošljavaju manje od 10 radnika.O važnosti malog i srednjeg poduzetništva dovoljno govore podaci iz Velike Britanije prema kojima su lani tvrtke koje zapošljavaju do 250 radnika činile čak 99,9 posto privatnog sektora. Nadalje, sektor malog i srednjeg poduzetništva lani je u Velikoj Britaniji bio zaslužan za 59,1 posto zaposlenosti u privatnom sektoru i 48,8 posto prihoda.Zanimljivo jo što se 38% britanskih poduzetnika poduzetništvom počelo baviti jer su izgubili posao, a isti razlog je u poduzetničke vode otisnuo i 37% Francuza, 30% Amerikanaca i 25% Australaca. Japanci su se pak od svih anketiranih najrijeđe odlučivali na poduzetništvo zbog gubitka posla. Najveći otpor prema tržišnoj dominaciji velikih korporacija neočekivano je zabilježen u Kini, gdje 76% poduzetnika smatra kako je to velika prepreka u pokretanju novih tvrtki.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu