Broj izdanih građevinskih dozvola za stanove u Njemačkoj smanjile su se za 27 posto u prvoj polovini ove godine, objavio je u petak statistički ured Destatis, naglašavajući pad potražnje koji pogađa građevinski i sektor nekretnina.
Njihov pad dolazi u trenutku dok tvrtke i neki političari pozivaju vladu na poticaje kako bi se poduprli ti sektori uoči sastanka idući mjesec s kancelarom Olafom Scholzom.
Statistički ured pad potražnje pripisuje visokim troškovima gradnje i poteškoćama u pristupu financiranju, što su čimbenici koji su produbili stres u širem sektoru. Njemačka je dugo imala koristi od razdoblja jeftinog novca koje je potaknulo procvat sektora nekretnina, ali sada se on bori s velikim preokretom jer Europska središnja banka podiže kamatne stope kako bi suzbila inflaciju.
Posljednjih tjedana niz građevinskih poduzetnika prijavio je insolventnost, a brojke pokazuju pad u graditeljstvu i pad cijena stambenih nekretnina.
“Bilanca za prvu polovinu 2023. godine pokazuje nevjerojatno sumornu sliku u stambenoj gradnji”, rekao je Tim-Oliver Mueller, čelnik Njemačke federacije građevinske industrije.
Vlasti su u prvom polugodištu izdale dozvole za gradnju 135.200 stanova, što je 50.600 manje nego u istom razdoblju prošle godine. Njemačka ima za cilj godišnje izgraditi 400.000 stanova, ali teško u tome uspijeva.
Pad izdanih dozvola za obiteljske kuće s jednom i dvije obitelji bio je još izraženiji, za 35 posto, odnosno 53 posto.
Njemačka je najveće europsko gospodarstvo i najveće tržište na kontinentu za ulaganja u nekretnine. Sektor nekretnina čini otprilike jednu petinu njegove gospodarske aktivnosti i na njega otpada jedno od deset radnih mjesta.
Političari, ministarstva i sektor nekretnina sastat će se s kancelarom Olafom Scholzom 25. rujna kako bi pokušali pronaći rješenja za sektor.
Istodobno, slabost nekretninskog sektora pogađa i SAD, Švedsku i Kinu.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Nek pitaju Francuze za pomoć
Uključite se u raspravu