Njima su se u godinu dana cijene stanova istopile gotovo 13 posto

Autor: Jadranka Dozan , 12. srpanj 2013. u 10:22
Thinkstock

U proteklih godinu dana (od lanjskog lipnja) stanovi u RH su u prosjeku pojeftinili oko 3,5 posto.

Ako je suditi prema procjenama o kretanju cijena stambenih nekretnina u Hrvatskoj koje je objavio portal za nekretnine i turizam Crozilla, u proteklih godinu dana (od lanjskog lipnja) stanovi su u prosjeku pojeftinili oko 3,5 posto.

U odnosu na 2011., kažu, podaci o traženim cijenama sugeriraju prosječan pad 5,6 posto, dok su u odnosu na sredinu 2010. izgubili na vrijednosti 10,5 posto. Kako stoje stvari s realiziranim cijenama, teško je reći.  

Hrvatska, pak, još nije uključena u Eurostatove izračune indeksa cijena stambenih nekretnina (House Price Index, HPI), no prema danas objavljenim vrijednostima tog indeksa za prvo tromjesečje,  Španjolcima, Mađarima, Portugalcima i Nizozemcima nekretnine su u godinu dana na vrijednosti izgubile znatno više. Usporedbe svakako treba uzeti sa zadrškom zbog metodoloških razloga, kao i specifičnosti lokalnih tržišta nekretnina. Kako god bilo, među članicama EU godišnjim padom od 12,8 posto prednjači Španjolska. U Mađarskoj se, prema Eurostatu, bilježi pad od 9,3 posto, a minusi u Portugalu i Nizozemskoj su nešto veći od sedam posto. Za Grčku uopće nema podataka. U Španjolskoj i Cipru, pak, samo u tri ovogodišnja mjeseca (u odnosu na zadnji kvartal 2012.)  pad cijena  je dosegnuo 5,1, odnosno 4,8 posto.   

Nasuprot tomu, 'sjevernjacima' cijene nekretnina rastu. U Estoniji i Letoniji u godinu dana su porasle po sedam posto, a u Luksemburgu i Švedskoj četiri posto. U prosjeku su u zemljama eurozone cijene stambenih nekretnina mjerene HPI-om u godinu dana pale 2,2 posto, a računajući sve članice EU prosječan je pad nešto blaži, 1,4 posto. U odnosu na zadnji kvartal 2012. u eurozoni su izgubile na vrijednosti jedan posto, a u EU-27 pad je bio 0,6 posto.       

Godišnje promjene cijena stambenih nekretnina  1.tromj.2013/1.tromj.2012.

Padom cijena nekretnina prednjače zemlje pogođene dužničkom krizom …
        
    Španjolska    -12,8%
    Mađarska    -9,3%
    Portugal    -7,3%    
    Nizozemska    -7,2
    Italija    -5,7%
    Slovenija    -4,3%
    Irska    -3,0%

… a u baltičkim i nordijskim zemljama najveći rast cijena stanova.

    Norveška    +8,2%
    Estonija    +7.7%
    Letonija    +7,2%
    Luksemburg    4,3%
    Island    +4,2%
    Švedska    +4,1%
    Malta    +3,9%

Izvor: Eurostat    

Komentari (2)
Pogledajte sve

podtake s portala možete okačiti mačku o rep to su tražene cijene, puste želje, analize u uređanim zemljama su bazirane na podacima o realiziranim cijenama dobivenim od porezne uprave, a kod nas se ti podaci kriju kako bi se pokušalo pogodovati manipulatorima, no ekonomiji muljanja i petljanja je došao kraj, kupci su postali puno pametniji i jednom će doprijeti i do drmatora da skrivanje cijena odmaže, a ne pomaže prodaji.

Sad kad se je konacno uveo energetski certifikat, kupci ce jos vise biti senzibilizirani na kvalitetu objekta i na moguce rezijske troskove i troskove odrzavanja objekata.
Izaci ce na vidjelo kako nekvaliteno je vecina objekata napravljena i koliko ce novaca stanari ili vlasnici objekata svakim danom baciti u vjetar odnosno u prirodu.
Savjetujem svima da dobro pogledaju sto kupuju, da nebi se poslije zalili na velike rezijske troskove i troskove odrzavanja.

New Report

Close