Broj visoko vrijednih pojedinaca, onih s više od 30 milijuna dolara (23 milijuna eura) raspoloživih za ulaganje, u idućih će 10 godina narasti će za 95.000, predviđa Wealth-X, kompanija za financijsku analizu.
Zahvaljujući tome, bit će sve više onih koji si mogu priuštiti luksuzne nekretnine, prenosi CNBC. Pritom se popis privlačnih lokacija gotovo nimalo ne mijenja: pogati kreću u lov na nekretnine uvijek na ista mjesta, pa se tamo kapital gomila i cijene rastu. Za imućne, nekretnine su samo jedan od načina za spremanje dijela svog bogatstva, bilo da računaju na prihod od najma ili od rasta cijena. Knight Frank, agencija za luksuzne nekretnine sa sjedištem u Londonu, istražila je tržište nekretnina u 2012. i sastavila ljestvicu prema prosječnoj vrijednosti četvornog metra u zadnjem tromjesečju prošle godine. Istraživanje je pokazalo da je vrijednost nekretnina najviše narasla u istočnoj Aziji te da se tradicionalne ulagačke meke London i Monako odlično drže. Prvak u rastu cijene je Šangaj sa 10,8 posto poskupljenja na godišnjoj razini.
1. Monako
60.000 USD po m2
Kretanje cijena u 2012.: +2 posto
Mala kneževina na sjeverozapadnom Sredozemlju okupljalište je izuzetno bogatih pripadnika međunarodnog jet-seta, a cijene nekretnina filtriraju one koji ekonomski nisu dorasli ovoj elitnoj lokaciji. Za cijenu prosječnog stana od 35 kvadrata u Zagrebu možete dobiti cijeli jedan (1) kvadratni metar u Monaku. I to ne u strogom centru, gdje jedan "kvadrat" doseže skandaloznih 63.000 dolara. Prema Knight Franku, krajem 2012. milijun dolara bilo je dovoljno samo za 16 kvadratnih metara u središtu Monaka, a u pojedinim nekretninama jedva za 14 kvadrata. Budući da Monako ne naplaćuje porez na dohodak ni na dobit, ova će lokacija u dogledno vrijeme zadržati privlačnost za ulagače.
2. Hong Kong
52.000 USD po m2
Kretanje cijena u 2012.: +8,7 posto
Krajem 2012. za milijun dolara bilo je moguće kupiti samo 19 kvadratnih metara u Hong Kongu. Poželjnost nekretnina u ovom kineskom teritoriju s posebnom upravom toliko je narasla da lokalna vlada nastoji smiriti strasti. Iako je prošle godine uvedena dodatna taksa od 15 posto za inozemne kupce, u koje spadaju i stanovnici ostatka Kine, potražnja je bila tolika da su cijene narasle za 8,7 posto. Za 2013. predviđa se blago usporavanje rasta na "samo" pet posto, kao posljedica vladinih restrikcija. Knight Frank pripisao je popularnost ovog grada snažnoj potražnji među domaćim i stranim ulagačima, koji u Hong Kongu vide međunarodno financijsko čvorište na strateški važnoj lokaciji i s vrlo jednostavnim pravilima poslovanja.
3. London (UK)
44.000 USD po m2
Kretanje cijena u 2012. +8,7 posto
Ako želite uložiti novac u nekretnine, pođite u London. To geslo vrijedi i danas, kao što je vrijedilo proteklih desetljeća, što se ogleda u godišnjem porastu cijena od 8,7 posto. U prvoj polovici prošle godine, tržište je bujalo ponajviše zbog kapitala pristiglog iz kontinentalne Europe, da bi europske kupce u kasnijih šest mjeseci zamijenili oni iz Rusije, Azije i Afrike. Cijene su u 2013. nastavile divljati pa je u veljači zabilježen rast od 0,9 posto. Time se trend rasta produžio na 28 uzastopnih mjeseci, a cijene su danas za 55 posto više od onih u ožujku 2009.
4. Ženeva (Švicarska)
31.000 USD po m2
Kretanje cijena u 2012. -6 posto
Otmjeni je švicarski grad zadržao mjesto u vrhu unatoč šestpostotnom padu cijena. Knight Frank ocjenjuje da su cijene pale zbog strožih pravila o dodjeli hipoteka te neizvjesnosti oko novih poreza. No, cijene će se vratiti uzlaznom trendu, jer se za idućih deset godina predviđa povećanje broja izuzetno bogatih Švicaraca za 27 posto. Istovremeno, ponuda u nekim od najprivlačnijih četvrti će opasti zbog strožih propisa o gradskom planiranju. Trajna popularnost Ženeve posljedica je njenog statusa globalnog financijskog centra, prvorazrednih škola, vrhunski uređenog okoliša i blizine alpskih skijališta.
5. Pariz (Francuska)
26.800 USD po m2
Kretanje cijena u 2012.: -4%
Po mišljenju stručnjaka, Pariz ima dugoročan potencijal da se izjednači s Londonom u privlačnosti za inozemne ulagače u nekretnine. No, prošle godine je pretrpio dva udarca – dužničku krizu u eurozoni s pratećom neizvjesnošću oko eura, te porez od 75 posto na visoke dohotke, koji je predložio novi socijalistički predsjednik Francois Hollande. Obeshrabreni tim porezom, neki su imućni građani napustili državu, dok su se kupci preorijentirali na Monako i Italiju. U međuvremenu, francuski je Ustavni savjet srušio Hollandeov porez, što bi moglo preusmjeriti ulagače natrag na Pariz.
6. Singapur
26.400 USD po m2
Kretanje cijena u 2012.: +0,6%
Grad-država na Malajskom poluotoku, veličine samo 700 km2, izdvaja se po najvišoj koncentraciji milijunaša na svijetu, visokoj imigraciji i ograničenoj površini za izgradnju. Te su okolnosti prošle godine održale cijene u uzlaznom trendu, iako samo za 0,6 posto. Vlada je donijela sedmu rundu mjera za obuzdavanja rasta cijena, uključujući viši porez za kupnju nekretnina te viši minimalni polog. No, posljedice tih mjera uzrokovale su samo pad u vrijednosti dionica agencija za trgovinu nekretninama.
7. Moskva (Rusija)
23.100 USD po m2
Kretanje cijena u 2012. -2,3%
Financijski centar istočne Europe, Moskva privlači kupce iz svih krajeva bivšeg Sovjetskog Saveza. Bogati Rusi vole imati stan u glavnom gradu, živjeli u njemu ili ne. Neki od najcjenjenijih moskovskih stanova nalaze se u četvrti Zlatna milja između rijeke Moskve i ulice Ostoženka. Unatoč omiljenosti glavnog grada među regionalnim bogatašima, prošle su godine moskovske cijene pale za 2,3 posto. Do toga je došlo, kažu iz Knight Franka, što zbog promjena u strukturi ponude, što zbog valutnih fluktuacija.
8. New York (SAD)
23.000 USD po m2
Kretanje cijena u 2012.: -1,4%
Što je London za Europu, New York je za Sjevernu Ameriku- sigurna luka za ulagače u nekretnine. Ruski je kapital dugo bio pokretačka sila iza rasta londonskog tržišta, a odnedavna je sve prisutniji i u New Yorku. Nadmetanje ruskih, kineskih i hongkonških kupaca održava cijene visokima. Prošle su godine cijene skliznule za 1,4 posto u odnosu na kraj 2011., a krivci za to bili su prijetnja "fiskalne litice" i mogući rast poreza na kapitalnu dobit.
9. Sydney (Australija)
22.800 USD po m2
Kretanje cijena u 2012.: 0%
Sydney ima vrlo otporno tržište nekretnina za stanovanje, a u prilog budućem rastu njihovih cijena govore dobri australski ekonomski pokazatelji, uređena politička situacija i visoka kvaliteta života. Australska vlada poduzela je mjere za privlačenje inozemnih ulagača, među kojima je "viza za značajne ulagače". Ovaj dokument namijenjen je prije svega Kinezima, ali i drugim strancima izvrsnog materijalnog stanja. Viza jamči pravo prebivališta ili državljanstva u zamjenu za ulaganje u iznosu od 5,13 milijuna USD.
10. Šangaj (Kina)
20.600 USD po m2
Kretanje cijena u 2012.: +10,8%
Omiljena meta kineskih bogataša: nekretnina u Šangaju! Cijene nekretnina u ovom su velegradu prošle godine porasle za više od deset posto, što nije prvi puta da bilježe dvocifreni rast. Ocjene nekih analitičara da su današnje cijene simptom nekretninskog mjehura potaknule su vladu da početkom ožujka postroži primjenu poreza od 20 posto na kapitalnu dobit od prodaje stanova. Prve naznake govore da bi ta mjera mogla usporiti dosad nezadrživ rast cijena u "kineskom New Yorku."
Cijene nekretnina u Hrvatskoj
Split je "hrvatski Monako"
U Hrvatskoj, trend pada cijena nekretnina nastavio se te je cijena četvornog metra u Zagrebu prošlog mjeseca bila za 30,7 posto niža od vrhunca iz veljače 2007., kad su krediti bili najdostupniji. Prema podacima portala Crozilla.com, u proteklih je šest godina kvadrat stana u Zagrebu skliznuo s 2463 na 1707 eura. Pad je zahvatio i cijene stanova na obali, pa je u veljači tražena cijena na Jadranu iznosila 1606 eura, 26 posto manje nego prije pet godina. Prema Centru nekretnina, cjenovni primat pripada Splitu, gdje prodavači traže 2297 eura za četvorni metar. S tim je prosjekom Split za 12 posto skuplji od Madrida i Barcelone, najskupljih gradova Španjolske, u kojoj su se cijene u pet godina srozale za 35 posto. S obzirom nastavak krize, rast broja nezaposlenih i najavljeni porez na nekretnine, vjerojatnije je da će cijene u Hrvatskoj nastaviti padati, nego da će se stabilizirati. Pojeftinjenje, međutim, neće zahvatiti najprivlačnije nekretnine, za koje će se uvijek naći kupac sposoban platiti realnu cijenu, predviđa Dubravko Ranilović, predsjednik Udruženja poslovanja nekretnina Hrvatske gospodarske komore. "Nešto će pojeftiniti, ali one nekretnine koje su posebne i vrijede, uvijek će naći put do kupaca."
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Monaco-Monte Carlo
http://www.pbase.com/search?q=monaco&b=Search+Photos&c=sp
Stanovi u Barceloni iznajmljeni GODINU DANA UNAPRIJED – za turiste koji dolaze u turističko razgledavanje!!!
JOŠ MALO, PA KO U SPLITU I ZAGREBU!!!
Uključite se u raspravu