Kupujete stan? Agentica za nekretnine otkriva kakva se dinamika cijena očekuje

Autor: Poslovni.hr , 22. ožujak 2024. u 13:44
Foto: Zvonimir Barisin/PIXSELL

Što se cijena kvadrata tiče, kako kaže M. Mataić Škugor, ozbiljniji pad se ne uočava.

Martina Mataić Škugor iz Opereta nekretnina, autorica Analize stanja hrvatskog tržišta nekretnina, gostovala je u Večernjakovu studiju.

Najčešće se traže stanovi između 50 i 60 kvadrata, najveći porast prodaje lani je zabilježen u Varaždinskoj županiji, a u odnosu na 2022., prošla je godina završila s 2,6 posto manje nekretninskih kupoprodajnih transakcija. Samo neki su od detalja koje je u Večernjakovu studiju jučer otkrila Martina Mataić Škugor iz Opereta nekretnina, autorica Analize stanja hrvatskog tržišta nekretnina.

Na trendove pada transakcija osvrnula se na samom početku. – Na proljeće prošle godine zabilježen je znatan broj kupoprodaja, što je povezano s posljednjim krugom subvencioniranih, APN kredita, za koje je predan rekordan broj zahtjeva. U drugoj polovici 2023. i krajem godine bilježe se trendovi pada broja transakcija, tako da je cijela godina završila s 2,6 posto manje transakcija u odnosu na 2022. Što se 2024. tiče, nije uočena posebna promjena dinamike na tržištu, i dalje postoji potražnja, ali pitanje je što klijentima možemo ponuditi – pojasnila je Martina Mataić Škugor pa dodala da kupci najčešće traže stanove od 50-55, maksimalno 60 kvadrata, a takvi su se uglavnom prodavali i u sklopu subvencioniranih kredita.

APN je, ističe, napravio nešto drukčiju dinamiku na tržištu, koja se očitovala u tome da su oni koji su planirali nekretninu kupiti možda u svibnju ili lipnju malo požurili ne bi li ugrabili subvenciju. Rezultiralo je to koncentracijom kupoprodaje na lanjsko proljeće, ali sad se očekuje redovna dinamika. – To vam je ona koja i inače utječe na kupnju; povećanje obitelji, potreba da se makne iz roditeljskog doma… ljudi će tražiti stanove prema “prirodnim elementima” – kazala je agentica za nekretnine.

Što se cijena kvadrata tiče, kako kaže M. Mataić Škugor, ozbiljniji pad se ne uočava. – Ozbiljni prodavatelji stavljaju cijenu koja je prihvatljiva kupcima i postigne se dogovor. Odnosno, postoji razlika između tražene i postignute cijene. Prema podacima Operete, to je 7,5 posto, što znači da su prodavatelji spremni na korekciju. Ali, ako promatramo samo tražene cijene, one nisu primijenjene – kaže M. Mataić Škugor pa dodaje da kupaca ima i dalje.

Komentirajte prvi

New Report

Close