U početnom razdoblju epidemije koronavirusa, u travnju, svibnju i lipnju, broj izdanih građevinskih dozvola za stambenu izgradnju dvostruko je veći nego u istom razdoblju lani, broj stanova čija je izgradnja počela veći je tri puta, dok su cijene stanova u novogradnji pale za oko sedam posto, pokazuju podaci crnogorske Uprave za statistiku Monstat.
Iz Monstata je Vijestima rečeno da se podaci o broju prodanih stanova smatraju povjerljivim i da ih ne mogu dati. Prema neslužbenim informacijama, prodaja stanova je prepolovljena i većinom je riječ o poslovima koji su bili dogovoreni ranije. U navedena tri mjeseca za stambenu gradnju izdane su ukupno 93 građevinske dozvole, od čega
47 fizičkim osobama, a 46 građevinskim kompanijama. Predviđena je izgradnja ukupno 876 stanova. U istom razdoblju prošle godine izdano je ukupno 50 građevinskih dozvola za izgradnju 274 stana. Prosječna veličina stanova za koje je izdana građevinska dozvola je 57 kvadrata.
U prvom tromjesečju ove godine izdano je samo 27 građevinskih dozvola za ukupno 97 stanova. To je značajno manje nego u istom razdoblju lani kada je izdano 46 dozvola za 393 stana.
Cijena stana u novogradnji u drugom tromjesečju iznosila je 1119 eura po kvadratu, što je prosjek na razini Crne Gore. U istom razdoblju lani ta cijena je iznosila 1206 eura, što znači da pad cijena iznosi sedam posto.
Cijena novih stanova u Podgorici ove godine je 1153 eura po kvadratu, dok je lani bila 1204 eura, te pad cijena iznosi 4,3%.
Na obali, prosječna cijena kvadrata stana u novogradnji bila je 1229 eura, dok je u istom tromjesečju lani iznosila 1368 eura, što je pad od 10 posto. U središnjoj regiji cijena stana u novogradnji lani je iznosila 677 eura po kvadratu, a sada je 669 eura što je pad od samo 1,2%.
U sjevernoj regiji cijena stana u novogradnji iznosila je 880 eura po kvadratu, dok je sada pala za oko četiri posto, na 845 eura.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu