Europska tržišta predvodila su rast svjetskog tržišta nekretnina u trećem tromjesečju, pokazalo je najnovije izvješće specijalizirane agencije Global Property Guide, koje ukazuje i na "dramatičan" oporavak tržišta u Hrvatskoj.
Među pet tržišta koja su u trećem tromjesečju zablježila najsnažniji rast cijena čak su četiri europska, ističe specijalizirana agencija za tržište nekretnina, čije istraživanje objavljeno u utorak obuhvaća ukupno 39 zemalja širom svijeta.
Tako su u Estoniji cijene nekretnina prilagođene za inflaciju poskočile u trećem tromjesečju 15,3 posto u odnosu na isto razdoblje lani, što u Global Property Guideu objašnjavaju poboljšanim stanjem u gospodarstvu.
Irska je u trećem tromjesečju zabilježila rast cijena nekretnina za 14,52 posto u odnosu na isto razdoblje lani, što predstavlja "izvanredno poboljšanje" u odnosu na 3,45-postotni rast u istom razdoblju lani.
Snažan rast cijena, za 8,95 posto na godišnjoj razini, zabilježila je i Velika Britanija, te Turska i Island, na 7,51 odnosno 6,7 posto.
U Global Property Guideu izdvajaju još i Latviju, Litvu, Češku i Nizozemsku, koje su redom zabilježile snažniji rast cijena u trećem tromjesečju 2014. nego u istom razdoblju lani.
Hrvatsko je pak tržište izdvojeno kao primjer "uistinu dramatičnog oporavka" cijena nekretnina, koje su u trećem tromjesečju porasle 2,64 posto u odnosu na isto razdoblje lani kada su potonule 17,69 posto. U drugom su ovogodišnjem tromjesečju na godišnjoj razini pale 2,52 posto, pokazuju podaci Global Property Guidea.
U istoj je skupini europskih zemalja još i Portugal, gdje su cijene nekretnina porasle u trećem tromjesečju na godišnjoj razini 1,86 posto, te Švicarska, Norveška i Bugarska, gdje su uvećane 1,48, odnosno 1,32 i 1,29 posto. Među tim su zemljama samo Hrvatska i Portugal zabilježili rast cijena prilagođenih za inflaciju i na tromjesečnoj razini, za 4,43 odnosno 2,67 posto.
Ukupno je 17 europskih tržišta zabilježilo u trećem tromjesečju bolje rezultate nego u istom razdoblju lani dok su u Rusiji cijene nekretnina pale 5,68 posto u odnosu na isto razdoblje lani kada su gotovo stagnirale. U Ukrajini su potonule 36,60 posto, u odnosu na 10,45-postotni pad u istom razdoblju lani.
Na globalnoj je razini najveći skok cijena prilagođenih za inflaciju u trećem tromjesečju zabilježen u Dubaiju u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, za 23,73 posto u odnosu na isto razdoblje lani. Na tromjesečnoj su razini pak blago pale, za 1,13 posto.
U SAD-u, nekoliko azijskih zemalja, Brazilu i Novom Zelandu rast cijena znatno je usporio dok su u Kini cijene pale, za 4,11 posto na godišnjoj razini, nakon 2,31-postotnog rasta u prethodnom tromjesečju.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Ova SDP+HNS Kukuriku vlada sve čini već tri godine da uništi tržište nekretnina , građevinski sektor i cijelu građevinsku industriju svakodnevno najavljujući deranje Hrvatske sirotinje porezima na nekretninu i imovinu.
Evo bas gledam dobar manji stan u ZG na pristojnoj lokaciji i mogu reci da je to nemoguća misija.a potkrovlja i suterena ko u priči,čak i oni ne spuštaju cijene
Čuj to, dramatičan rast :), koja komedija ovaj poslovni, odavno nisam se tako nasmijao :)))))
Ako tzv ozbiljna institucija objavi ovakve podatke koji nemaju veze sa istinom i realnoscu, nije ni cudo da nam je danas ovako lose.
Rekli bismo – Ima li pilota u avionu?
Uključite se u raspravu