Očekuje nas izazovna godina. Kad pratimo ono što se događa na nama najzanimljivijim tržištima, jasno je da recesija neminovno dolazi. Pitanje je u kojem obliku i koliko jaka, ali u svakom slučaju je pred vratima. To se na tržištu nekretnina već polako osjeća.
U prvih šest mjeseci 2023. godine prodaja stanova u Zagrebu manja je za 23 posto u odnosu na prvih šest mjeseci 2022. godine, a na razini Hrvatske nekih 10 posto. Taj trend je vidljiv i u drugom polugodištu, a neminovno će se nastaviti i u sljedećoj godini.
To se još nije odrazilo na kretanje cijena, zato što je taj proces sporiji i duže traje. Za naše tržište nekretnina važna je činjenica da je prošle godine čak 37 posto transakcija, kad su nekretnine u pitanju, napravili stranci. Najviše Nijemci, Slovenci i Austrijanci. Ove godine taj postotak u prvih šest mjeseci je 10 posto manji, a Austrijanci su kupili 30 posto manje nekretnina. To jasno ukazuje na direktnu povezanost našeg i europskog tržišta.
Naše tržište unatoč dizanju, spašava najniža kamatna stopa na stambene kredite u Europskoj uniji i najava da neće jako rasti. Obnova od potresa generira jaku gospodarsku aktivnost, pa nam građevinska industrija i dalje ima problema s radnom snagom i viškom posla. Dok god imamo dobru turističku sezonu, naše tržište nekretnina će funkcionirati.
Obveznice koje je izdala država i rast kamatnih stopa na štednju smanjit će pritisak na kupnju nekretnina od strane građana koji su zadnjih godina alocirali svoj novac sa štednje u nekretnine jer su im prinosi na štednju bili minimalni. Sad se paradigma mijenja jer, s obzirom na cijene nekretnina i prinose od najma, narodne obveznice izgledaju generalno gledajući kao bolje ulaganje. S obzirom da su zadnje dvije godine investitori bili glavni generator kupnje, to će se odraziti na broj transakcija i kretanje cijena. Ne očekujem da bi cijene nekretnina mogle generalno značajno pasti, ali je neminovna korekcija nekih, pogotovo starijih nekretnina čije su cijene uslijed velike potražnje često bile nerealne.
U našem sektoru najveći će izazov biti sačuvati zaposlene s obzirom na manji opseg posla koji za naš sektor ima puno veći značaj nego visoke kupoprodajne cijene.
U 2024. godini očekujemo manji broj transakcija i zaustavljanje rasta cijena koji je ove godine bio značajan.