Zagrebački HNS na čelu sa Draganom Kovačevićem nastavlja sa svojom inicijativom ‘'Otvorena vrata zatvorenih poslovnih prostora’', a nedavno je i pred Gradskim poglavarstvom predstavljena kutija s prijedlozima ljudi koji su im se javili.
Cijene nekretnina ubrzano padaju
'Porez na nekretnine skupit će malo novca i udariti ljude po džepovima'
Naime, prije mjesec dana građanima je upućen poziv da se jave s prijedlozima i idejama što bi otvorili u gradskim prostorima koji zjape prazni. Onima s najkreativnijim idejama prostori bi se dali u najam po simboličnoj cijeni od jednu kunu, pod uvjetom da taj isti prostor i urede, odnosno da realiziraju svoju ideju. Detaljnije smo istražili cijelu inicijativu te pokušali saznati koje prijedloge u HNS-u smatraju dovoljno kreativnima da bi im se odobrio najam, kao i gdje se ti prostori nalaze i kakve su ideje onih koji su se već javili sa svojim prijedlozima.
Također, upitali smo i što će se dogoditi sa cijenom najma ukoliko projekt postigne uspjeh. Hoće li cijena ostati ista ili će najam u tom slučaju poskupljeti?
Odgovore na pitanja i detaljnije informacije dao nam je predsjednik zagrebačkog HNS-a te inicijator samog projekta, Dragan Kovačević.
Kovačević se pohvalio kako su se građani javili s mnoštvom ideja i “bilo ih je stvarno svakakvih”, no sve se one mogu svesti na jedan zajednički nazivnik – poduzetnici i mali obrtnici žele raditi i stvarati nove vrijednosti i to im treba omogućiti. Najveći broj ideja odnosio se na razne male obrtničke djelatnosti, frizerske i slične zanate.
Ističe kako bi volio odobriti sve ideje samo kako bi se poslovni prostori stavili u funkciju te kako oni više ne bi zjapili prazni.
U proračunu se stvaraju deficiti, a neiskorišteni prostori se ne koriste. U slučaju obnove gradskih prostora koji zjape prazni proračun bi se napunio i stvorila bi se nova radna mjesta a to je daleko važnije od cijene najma koja je irelevantna u odnosu na vrijednosti koje bi se stvorile, ističe Kovačević.
Navodi kako je u gradu Zagrebu mnoštvo prostora koji zjape prazni, od Tratinske, Frankopanske, Ilice pa sve do šireg gradskog centra. Velik broj zgrada stoji i propada, umjesto da se koriste za stvaranje novih vrijednosti.
Istaknuo je i kako sličan model ne postoji u Europi, a ni drugdje u svijetu te napominje kako bi europski gradovi već odavno propali da se služe ovakvim modelima.
Cijena najma za jednu kunu odnosila bi se na razdoblje od 5 do 10 godina, a ona se vjerojatno neće mijenjati ni kasnije. Naime, cijena najma po 1 kuni samo je figurativna jer poduzetnici kojima bi se najam odobrio stvorili bi mnogo veće vrijednosti, smatra Kovačević, a kao najvažnije spominje otvranje novih radnih mjesta te punjenje gradskog proračuna.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.samo ako ce se napraviti transparentno – to je taj koji ce birati ideje koje ce dobiti prostore za kunu? tko je veliki ‘sudac’? bojim se da su to gluposti: zasto jednostavno ne izlicitirate prostore? nije potrebno dati za kunu, to nitko ne trazi – potrebno je dati za cijenu uz koju se profitabilno moze raditi posao u tom prostoru – zasto idete iz jedne nebuloze u durgu? iz jedne krajnosti u drugu?
Uključite se u raspravu