Istraživači s Rutgersove medicinske škole Robert Wood Johnson u New Jerseyju proveli su studiju sa 16.000 stanovnika New Jerseyja kako bi istražili učinke buke na tijelo, a Streetsblog USA je objasnio rezultate, i oni nisu nimalo iznenađujući.
Stopa srčanih udara je 72 posto viša u urbanim područjima s velikom prometnom bukom. Povrh toga, pet posto hospitalizacija zbog srčanih udara izravno se može povezati s bukom, piše Autoklub / Jutarnji.
Agencija za zaštitu okoliša naziva buku “neželjenim ili uznemirujućim zvukom, rekavši da zvuk “postaje nepoželjan kada ometa normalne aktivnosti poput spavanja, razgovora ili remeti ili umanjuje kvalitetu života”.
To uključuje zvukove trube taksija u New Yorku koju možete čuti iz hotelske sobe na 22. katu, motocikla koji zvuče kao da se utrkuju na cesti iako voze po ograničenju ili čak u neposrednoj blizini auto koji vozi 50 km/h pored nogostupa.
Glasni zvukovi “zapaljuju” naš živčani sustav, ubrzavaju otkucaje srca i oslobađaju hormone stresa.
S vremenom to utječe na naša tijela i dovodi nas u opasnost od srčanog udara, tvrdi studija.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu