Mike Pugh, generalni direktor Arena Centra, cijelu karijeru je proveo na pozicijama vođenja i upravljanja trgovačkim centrima diljem Europe. U svojoj karijeri na čelu Arena Centra najviše je ponosan na postavljanje novih standarda u dijelovima poslovanja koja obično ostaju u sjeni profita – u održivosti i ekologiji. Za Poslovni dnevnik Pugh govori kako osluškuju potrebe posjetitelja i trudi se ispuniti ih.
Koja je danas pozicija Arena Centra na hrvatskom tržištu?
Arena Centar od samog je početka postavljen kao jako ambiciozan projekt. Dobri rezultati iz 2012. godine su budili optimizam u nama, ali 2013. je uspjela nadmašiti naša očekivanja. U svojoj trećoj godini poslovanja, Arena Centar je potvrdio vodeću poziciju na tržištu. Bez obzira na tešku ekonomsku situaciju u državi, svi bitni poslovni parametri Arena Centra u 2013. su zabilježili rast: na godišnjoj razini posjećenost je porasla za preko 10 posto, dok su prometi u trgovinama porasli preko 8 posto.
Imamo najveći broj mono-brend trgovina svjetski poznatih robnih marki kao što su Champion, Desiqual, Converse, Gaastra, Levi’s, Columbia, Noa Noa, Pepe Jeans, G-Star Raw, Timberland, McCafe, a mnogi od njih prisutni su jedino u Arena Centru. Prednjačimo u broju hrvatskih malih poduzetnika i jako nas veseli da preko 30-ak malih hrvatskih poduzetnika, bilo kroz dugoročni ili kratkoročni zakup, posluje u Arena Centru. Naš poseban cilj je podržati hrvatske poduzetnike te im pomoći u njihovom poslovanju. Ponosi smo i što smo postavili nove standarde u drugim dijelovima poslovanja, kao što je održivost i ekologija te je Arena Centar prvi shopping centar kojem je dodijeljena oznaka “GREEN MARK – SIGN OF EXCELLENCE” koja je obilježje održivog ili “zelenog” poslovanja, a dodijeljen nam je i status Superbrands.
Koja je glavna prednost Arene u odnosu na konkurenciju?
Arena Centar ističe se ponudom odličnog shoppinga, vrhunske zabave te iznimne arhitekture, kako interijera, tako i vanjskog okoliša kakvog nema niti jedan drugi centar u Zagrebu.
Prednjačimo po broju brendova koji su prisutni samo u Arena Centru, imamo najveći foodcourt te jedinstvenu ponudu zabave koja objedinjuje Cinestar kina, skybowling te World Class Casino. Uz to, uskoro u Cinestar Arena Centra stiže potpuno novi kino format 4DX čime Arena Centar postaje jedinstveno odredište za shopping i zabavu u čitavoj Europi jer ćemo pod istim krovom jedini imati sva tri vrhunska kino formata IMAX, Gold Class, 4DX.
Možda najbolji dokaz koliko je Arena Centar kvalitetno postavljen projekt je nedavno osvojena nagrada za izvrsnost u upravljanju projektima koju je tvrtki Trigranit udijelila Hrvatska udruga za upravljanje projektima (HUUP) i to upravo za projekt izgradnje shopping centra Arena Centar.
Kako vidite daljnji razvoj trgovačkih centara u Hrvatskoj?
Uzimajući u obzir i projekte u razvoju, zagrebačko tržište shopping centara je doseglo točku zasićenosti stoga će se interes developera pomaknuti prema ostalim dijelovima Hrvatske. Budući razvojni projekti fokusirat će se i prema drugim maloprodajnim formatima. Oni stariji shopping centri morat će se usredotočiti na obnavljanje i unaprjeđenje kako bi zadržali posjetitelje i kupce. Nove tehnologije već su unijele mnoge promjene, a u budućnosti će biti još prisutnije u svakodnevnom poslovanju. Iz vlastitog iskustva možemo potvrditi da ponuda zabave postaje sve bitnija. S obzirom da je zagrebačko tržište izrazito zahtjevno i vlasnici i upravitelji shopping centara morat će pomno razvijati svoje strategije te ulagati više resursa u marketing, promociju i dodatne usluge kako bi ostali konkurentni. U maloprodaji kupac je oduvijek bio u centru pažnje, ali vrijeme pred nama će brigu o kupcu dignuti na novu razinu.
Smatrati li da ima i dalje prostora za nove trgovačke centre (npr. nakon zastoja ipak se nastavlja realizacija Supernove u Buzinu)?
Kao što sam ranije rekao, zagrebačko tržište shopping centara je blizu točke zasićenja, no treba biti svjestan da je ovo vrlo dinamičan sektor. Uvijek i svugdje na svijetu postoje centri koji posluju loše te se zatvaraju čime se otvara prostor za nove. Zagreb je relativno nedavno svjedočio zatvaranju centara Mandi i Cascade, no i otvaranju novih centara. Kad je riječ o trgovačkim centrima jako puno toga ovisi o okruženju, lokaciji, tenant miksu, ponudi, poziciji brenda. Ukoliko ima dobro posložene osnove i kvalitetan model poslovanja, novi projekt može pronaći svoje mjesto na tržištu, ali sad je to mnogo teže nego je bilo prije 5 ili 7 godina.
Da li su događanja poput AutoWeeka nužna da bi se privlačili kupci u trgovačke centre?
Za centar kao što je Arena Centar koji odlično posluje i u dane kad nema posebnih događanja, događanja poput AutoWeeka nisu nužna za privlačenje posjetitelja. Naši posjetitelji u Arena Centar dolaze prvenstveno u shopping i zbog ponude zabavnih sadržaja Arena Centra. No, Arena Centar se profilirao kao vrlo poželjna lokacija za organizatore različitih sajmova i izložbi te imamo puno upita za ugošćavanje istih, no trudimo se birati samo one koji su zaista kvalitetno organizirani te upotpunjuju ponudu našeg centra. AutoWeek i sajam interijera Moja4Zida odlični su primjeri takvih događanja. No, posebna događanja imaju puno dodatnih beneficija za centar i naše zakupce. Oni našim vjernim posjetiteljima pružaju svjež i interesantan sadržaj tako da im je posjet Arena Centru uvijek drugačije iskustvo. Također, specijalizirana događanja svakako privuku i posjetitelje koji inače ne idu u shopping centre i do kojih je teško doći putem uobičajenih marketinških aktivnosti.
Kolika je prednost, a kolika eventulano mana, što se uz Arenu Centar nalazi sportska Arena s brojnim sportskim i kulturnim događanjima?
Blizina sportske Arene je prednost koja donosi mnoge izazove. To su izazovi prvenstveno organizacijske prirode jer je potrebno u kratkom vremenu ugostiti veliku količinu posjetitelja. Prevelika gužva može negativno utjecati na doživljaj boravka u centru vjernim posjetiteljima koji su u tom trenutku došli obaviti redovnu kupnju. Zatim, izazov je pronaći način kako iskoristiti prisutnost posjetitelja događanja za dobrobit naših zakupaca, odnosno potaknuti posjetitelje koji su došli isključivo radi događanja u sportskoj Areni da obave kupnju u trgovinama Arena Centra, naravno, u ugodnoj atmosferi, kako bi ih motivirali i za ponovni posjet. Naši odjeli marketinga i tehničke službe imaju posebne strategije za dane kad su događanja u susjednoj Areni i vjerujemo da naši zakupci profitiraju od njih. Bilo bi idealno kad bi u sportskoj Areni bilo puno više sportskih i kulturnih događanja.
Hrvatska u odnosu na svijet
Radili ste u međunarodnim trgovačkim lancima – gdje je Hrvatska u odnosu na njih?
Zagrebačko tržište ponajviše se razlikuje koncentracijom trgovačkih centara, koja je oko 27% viša od europskog prosjeka dok je kupovna moć znatno niža od prosjeka. No, prema mom iskustvu svugdje u svijetu je razumijevanje lokalnog potrošača osnova dobrog poslovanja. Razvoj poslovnih strategija temeljim na tri elementa: konstantno pružati vrhunsku brigu za posjetitelje, svi djelatnici u trgovinama i čitav tim u upravi trebaju raditi sa strašću kako bi pružali uslugu najviše kvalitete, te konstantno praćenje ključnih poslovnih indikatora.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.nigdje u tekstu direktor ne kaže da je arena jedinstvena u europi, to je balkanski dodatak poslovnog.
marketingaši znaju da pretjerano maslanje stvara kontraefekt – tko bi uopće povjerovao da se nešto jedinstveno u europi nalazi u zagrebu, gradu u kojem rockeri počnu držat koncerte tek kad počnu hodati sa štapom.
sve što je jedinstveno bilo u zagrebu uništili su bandić i sdp.
zato što će tamo svirati Mozzer? [emo_naivan]
Uključite se u raspravu