Vodič za imunitet za one koji nemaju vremena biti bolesni

Autor: Promo , 22. listopad 2020. u 20:00
S dolaskom hladnijeg vremena svake godine ulazimo i u vrijeme obilježeno gripom, raznim prehladama, virozama i prolaznim hunjavicama

S dolaskom hladnijeg vremena svake godine ulazimo i u vrijeme obilježeno gripom, raznim prehladama, virozama i prolaznim hunjavicama.

S dolaskom hladnijeg vremena svake godine ulazimo i u vrijeme obilježeno gripom, raznim prehladama, virozama i prolaznim hunjavicama. Ništa neuobičajeno. No, rijetki imaju želje i vremena biti bolesni. Kako biste maksimalno zaštitili sebe i svoje najmilije od navedenih bolesti najbolje je raditi na jačanju imuniteta.

Sva sreća u ljekarnama je svake godine sve veći izbor preparata za jačanje imuniteta koje možete odabrati uz pomoć stručnog osoblja. Ako se u ovo vrijeme ne želite previše izlagati odlaskom u fizičku poslovnicu online ljekarna je savršen izbor za vas.

Imunitet je pojam koji označava sposobnost organizma da se odupre stranim tvarima koje dospiju u ili na tijelo domaćina. To je skup organa, tkiva i stanica koji se svakodnevno bore protiv raznih uzročnika bolesti. To mogu biti virusi, bakterije, gljivice, toksini, ali i naše izmijenjene (tumorske) stanice.

Osim općenito zdravog života – kvalitetne prehrane, izbjegavanja stresa, tjelovježbe i dovoljno sna – imunitet možemo ojačati raznim pripravcima dostupnim na tržištu.

Važnost vitamina C svima je dobro poznata. Vitamin C ima razne pozitivne učinke na naš organizam kao što su sinteza kolagena, održavanje imuniteta, štiti od oksidacijskog stresa, smanjuje umor i iscrpljenost, povećava apsorpciju željeza i dr.

Nažalost, ljudsko tijelo ne može samo proizvesti vitamin C stoga ga je potrebno unositi u organizam u dovoljnim količinama.

Najbolji prirodni izvori vitamina C su voće (npr. agrumi, bobičasto voće, kivi) i povrće (špinat, kupus, paprika, brokula).

Vitamin D

Tek je posljednjih godina, s novim istraživanjima, dokazano kako vitamin D ima važnu ulogu u očuvanju našeg imunološkog sustava. Te znanstvene studije povezale su nedostatak vitamina D s učestalošću infektivnih bolesti, posebno infekcija gornjeg respiratornog sustava, ali i pneumonije, upale uha te hepatitisa B i C.

Naravno, ne smije se zanemariti ni najpoznatija uloga vitamina D, a to je pospješivanje apsorpcije iona kalcija i fosfora koji su bitni za zdravlje i gustoću kostiju.

Smatra se da je 40-50% svjetske populacije zahvaćeno hipovitaminozom vitamina D. Taj broj je sigurno porastao uslijed epidemije koronavirusom i povećanog boravka u zatvorenim prostorima.

Stoga je preporuka uzimati dodatke prehrani s vitaminom D, pogotovo u jesenskim i zimskim danima, kada je sunčanih dana sve manje.

Vitamin B6

Vitamin B6 najvažniji je vitamin B kompleksa za očuvanje imuniteta. Pomaže u poboljšanju imunoloških markera kao što su T-limfociti i neutrofili te proizvodi antitela za borbu sa štetnim bakterijama i virusima.

Ima ulogu u metabolizmu aminokiselina, stvaranju proteina, kemijskih neurotransmitera živčanog sustava, crvenih krvnih zrnaca i prostaglanida.

Nedostatak vitamin B6 u organizmu može dovesti do anemije, artritisa, depresije, grčeva i slabosti.

Vitamin B6 u hrani moguće je pronaći u piletini, ribi, jetricma, cjelovitim žitaricama i zelenom povrću.

Selen

Selen je mineral štitnjače koji u tijelu djeluje kao antioksidans te štiti stanice od oksidativnog stresa, oštećenja nastalih djelovanjem slobodnih radikala.

Nažalost, ni njega tijelo nije u mogućnosti proizvesti samo zbog čega ga je potrebno unijeti kroz prehranu ili dodatke prehrani. Selen u hrani moguće je pronaći u crvenom mesu, plodovima mora, ribi, jajima, nekim grahoricama i cjelovitim žitaricama. Brazilski oraščići najbolji su izvor selena u prirodi.

Beta-glukani

Beta-glukani su pojam koji sve češće čujemo u smislu zaštite organizma od bolesti. Upravo su oni zadnjih godina prepoznati kao važni saveznici u prevenciji i smanjenju intenziteta sezonskih oboljenja.

Što su zapravo beta-glukani?

To su dugolančani polisaharidi koji sadrže samo lance D-glukoze. Prvi puta su izolirani iz stanične stijenke kvasca Saccharomyces cerevisiae, a danas se izoliraju iz specifičnih vrsta gljiva, žitarica i biljaka.

Smatra se da beta-glukani potiču upravo našu prvu liniju obrane organizma tj. pojačavaju odgovor čimbenika urođene imunosti. Također, imaju protuupalni i protuinfektivni učinak.

Dodaci prehrani s beta-glukanima po prvi se s eputa u Hrvatskoj pojavili 2007. godine i od tada dobivaju na popularnosti. Sigurn su za konzumaciju kod djece od navršene prve godine života, ali je potreban oprez kod osoba s autoimunim bolestima.

Pčelinji proizvodi

Med i ostali pčelinji proizvodi odavno su dobro poznati preparati za zaštitu imuniteta i olakšavanje simptoma respiratornih bolesti. Pčelinji proizvodi izvor su mnogih aktivnih tvari i nutrijenata koji postaju predmet znanstvenih istraživanja.

Neki od najpoznatijih i najčešće korištenih pčelinjih proizvoda su:

  • med koji pokazuje široko antioksidativno, protuupalno, imunomodulatorno, antibakterijsko i antivirusno djelovanje
  • matična mliječ kao bogat izvor vitamina, minerala i aminokiselina te trans-hidroksi-2-decenske kiseline (10-HDA) koja pokazuje antibakterijski učinak.
  • propolis koji zbog snažnog antimikrobnog učinka često nazivaju prirodnim antibiotikom, a široku primjenu zahvaljuje svom antivirusnom, antioksidativnom, protuupalnom, antitumorskom i imunomodulatornom učinkom.

Pčelinje proizvode mogu konzumirati djeca već od godinu dana, a mogu s ekoristiti za ublažavanje simptoma širokog spektra bolesti u dogovoru s liječnikom.

Nažalost, danas su pčelinji proizvodi predmet mnogih malverzacija pri čemu se kupcima podvaljuju razni pripravci na bazi meda s dodanim šećerima, bojama, aromama, eteričnim uljima i raznim drugim aditivima. Stoga je med najbolje kupovati kod provjerenih proizvođača.

Cink

Cink je jedan od važnijih minerala u ljudskom organizmu, a većina cinka nalazi se u mozgu, mišićima, kostima, bubrezima, jetri, prostati i oku.

Cink blagotvorno djeluje na imunološki sustav jer pomaže sazrijevanju T-limfocitaijelih krvnih stanica koje su važne u borbi protiv infekcija. Važan je i za sintezu DNK, potreban je za cijeljenje rana te očuvanje osjetila okusa i mirisa.

Cink je u prirodi moguće naći u mesu, ribi, plodovima mora. Uobičajeno ljudi koji jedu dovoljno mesa nemaju problema s nedostatkom cinka. Značajni izvori cinka su mlijeko i mliječni proizvodi, jaja i cjelovite žitarice.

Ovo su najpopularniji dodaci prehrani koji se mogu naći na tržištu no ako vam niti jedna od njih ne odgovara zapamtite da je u ljekarnama još uvijek velik izbor preparata koje nismo uspjeli obuhvatiit u ovom članku.

Posjetite nas u Ljekarni Hanžić, u Peruanskoj 14 ili Draškovićevoj 44, i uz pomoć naših ljekarnika odaberite najbolju zaštitu imuniteta za sebe.

New Report

Close