Užasan je osjećaj kad pokušate okrenuti odrezak, pileća prsa ili komad ribe na roštilju i otkrijete da se zalijepio na rešetku. Ipak i za taj problem postoje rješenja. Jedno od njih je premazivanje namirnica uljem, piše Lifehacker.
“Nauljite hranu, a ne rešetke”, poručuju stručnjaci i ističu kako postoji nekoliko je razloga zašto ima smisla nauljiti hranu.
Prema znanstvenom savjetniku AmazingRibs.com prof. Gregu Blonderu, rezultati se razlikuju ovisno o temperaturi rešetke za roštilj i točci dimljenja ulja koje koristite.
“Metalne rešetke za roštilj, čak ni one savršeno čiste, nisu baš glatke, a spojevi u hrani puno su hladniji od rešetke. Ako nauljite rešetke, ispod točke dimljenja ulja, ulje zapravo prekriva rešetku i pomaže oslobađanju proteina i masti. Ali ako ga ‘držite vrućim’, iznad točke dimljenja, ulje puca, dimi se te se karbonizira gotovo trenutno, što za posljedicu daje loš okus, a i pogoršava lijepljenje. Čak i pri visokim temperaturama, ako premažete uljem rešetku i odmah zatim dodate hranu na nju, ulje i hrana hlade rešetku i ako se dovoljno ohladi, ulje možda neće izgorjeti, ali zato neće ni stvoriti stabilnu površinu koja se ne lijepi”, kaže Blonder.
Ako pak nauljite meso (ili drugu hranu) imate malo više kontrole nad time.
“Dok slažete nauljeno meso, ulje ispunjava pukotine u hrani i na rešetkama i čini relativno glatku, sklisku površinu. Hladna hrana snižava temperaturu rešetki i zadržat će zagorene ostatke ulja. Ali imajte na umu da koristite ulje koje ima visoku točku dimljenja, a većina rafiniranih ulja za kuhanje je takva”, kaže Blonder te napominje kako se rešetke za roštilj čiste dok su još uvijek vruće.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu