U situaciji kada pitanje distribucije knjiga u Hrvatskoj nije rješeno, Inteliber je mjesto gdje knjiga direktno dolazi do čitatelja, rekla je na Zagrebačkom velesajmu ministrica kulture Andrea Zlatar Violić otvarajući 35. međunarodni sajam knjiga i učila. Izjavila je i da su na najvećem udaru krize izdavači, a potvrdila je i da će od 1. siječnja PDV na tiskanu knjigu iznositi pet posto, što je najpovoljnija moguća stopa. Apelirala je i da lokalna zajednica pomogne javnim knjižnicama, a zahvalila je i Velesajmu koji je odustao od makar i simbolične ulaznice na ovogodišnji Interliber.
Beogradski gigant
A prvi dojam s Interlibera je nešto siromašnija ponuda knjiga, nešto razmaknutiji štandovi čak i onih najvećih nakladnika i nešto manji posjet barem prvog dana sajma. Na glavnoj pozornici predstavio se i Službeni glasnik iz Beograda, nakladnik koji ima godišnju produkciju od čak 400 naslova, a u budućnosti će objavljivati i sabrana djela Svetislava Basare koji je također posjetio Zagreb.
– Teško da ću više ići na sajmove, jer se na njima ne puši, a i sve je manje dobrih knjiga. Odustajem od sajmova – rekao je Basara na pozornici na koju se iza njega popela Slavenka Drakulić predstavljajući novi roman “Optužena”. I dok je o njenoj prozi u superlativima kao književna kritičarka govorila ministrica Andrea Zlatar Violić, iz publike je promociju pratio bivši ministar kulture Božo Biškupić. I bivša premijerka Jadranka Kosor vrlo je minuciozno obilazila izdavačke štandove i u šestom, ali i u petom paviljonu u kojem je jučer vladala manja gužva nego inače. Na štandu Hrvatske dječje knjige u šestom paviljonu postavljena je međunarodna izložba o 200 godina braće Grimm na kojoj sudjeluje 42 umjetnika, a tu je i izložba naslovnica Andrije Maurovića. Leksikografski zavod Miroslava Krleže ponosno je pokazivao četvrt svezak Hrvatske književne enciklopedije koji je izašao prije tjedan dana, a Seid Serdarević ih Frakture očekivao je prva otisnuta izdanja “Paralelnih pripovijesti” uglednog madžarskog pisca Petera Nadasa.
Novih knjiga još ima
I ove će godine Fraktura objaviti šezdesetak knjiga, kriza im nije smanjila produkciju. No, brojni se izdavači žale što javne knjižnice imaju sve manje živog novca za otkup. Sa 10.000 kuna teško je kupiti nova izdanja kojih unatoč krizi ima.
U Arsenovom opusu poezija je prije glazbe
“Ne daju nam kapi za oči niti na recept, neće ga dati u strahu da ćemo progledati”. Tako u svojoj novoj, trideset i drugoj knjizi nazvanoj “Kapi za oči” piše omiljeni hrvatski pjesnik, ali i glazbenik Arsen Dedić. Novu je zbirku u nakladi Profila predstavio gotovo u sjeni prave masline, uz limune i bosiljak, pozorno slušajući komplimente akademika Tonka Maroevića koji Arsenove pjesme čita još od davne 1955. godine, kada su izlazile u omladinskom tisku i kada Arsen još niti nije bio kantautor. Prvo je, dakle, bila poezija, a tek onda glazba. A Maroević je Dedića nazvao autentičnim pjesnikom slobode, mudrosti i Mediterana, rekavši da on nije samo obučen u crno, nego mu je i pjesnički pogled često crn. “Pustinja raste. Sve manje je naših ljudi oko nas” rekao je Arsen istaknuvši da količina prijatelja priziva istu količinu neprijatelja. “U svakoj laži ima istine i obratno”, poručio je Arsen u razgovoru sa pjesnikinjom i novinarkom Marijom Krznarić na Profilovu štandu.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu