U organizaciju Igara u Pekingu utrošeno 34 milijarde dolara

Autor: Tomislav Tadić , 07. kolovoz 2008. u 06:30

Olimpijske igre u Pekingu, glavnom gradu najmnogoljudnije zemlje na svijetu Kine, prema svim prognozama bit će najspektakularnije u povijesti igara. To ne treba čuditi, jer su ionako sve igre u povijesti bile veće i glamuroznije od prijašnjih.

Posve je jasno da su komunističke vlasti u Kini odlučile iskoristiti maksimalno najgledaniju sportsku manifestaciju za demonstraciju svoje snage i moći. Samo za izgradnju i rekonstrukciju 34 sportska objekta s popratnim sadržajima izdvojeno je više od 20 milijardi dolara. Još desetak milijardi dolara utrošeno je u samu organizaciju i prihvat sportaša, kojih će u Peking od 8. do 24. kolovoza doći 10.500 uz još oko 6000 sportskih dužnosnika iz više od 200 zemalja svijeta. Brojka o uložnim sredstvima i ne bi bila fascinantna da Kina nema BDP od 2000 dolara po glavi stanovnika. Na igrama će sudjelovati sportaši koji će se natjecati u 28 sportova i 38 disciplina, što znači da će ukupno na igrama biti 302 sportska događaja. Kineske vlasti u protekle su četiri godine, u okviru priprema za Olimpijske igre 2008., izradile ukupno 387 projekata koji obuhvaćaju sva područja – od građevinarstva, preko zaštite okoliša do turizma i kulture. “Jedan svijet, jedan san”, slogan je igara u Pekingu, kojim se održava univerzalna vrijednost olimpijskog plamena – prijateljstvo među narodima i mir. Tri su koncepcije prema kojima su organizirane ovogodišnje Olimpijske igre: “zelene Olimpijske igre”, “high tech Olimpijske igre” i “Olimpijske igre za narod”. U prvoj koncepciji najviše se vodi računa o zaštiti okoliša, što je bila i primarna zadaća u dizajnu i izgradnji najmodernijih oplimpijskih objekata. Radi osiguravanja kvalitete zraka u Pekingu poduzete su mjere za ograničavanje prometa, prema “receptu” parnih i neparnih brojeva na registarskim oznakama.

Možda se ovakva mjera čini drastična, ali Peking je grad s više od 14 milijuna stanovnika i više od četiri milijuna auta. Studija Svjetske banke pokazala je da se u Kini nalazi 16 od 20 najzagađenijih gradova na svijetu, a tri četvrtine voda u Kini nisu upotrebljive za piće ili za ribolov. Arhitekti i inženjeri stoga su vodili računa o strogim ekološkim pravilima tijekom projektiranja i izgradnje sportskih objekata. Osim velikih projekata izgradnje koji su promijenili život stanovnika Pekinga, njih nekoliko tisuća osjetilo je te promjene još izravnije. Naime, za potrebe izgradnje olimpijskih objekata oko šest tisuća obitelji je iseljeno, kako bi se te lokacije pretvorile u današnje sportske dvorane. Za potrebe prijenosa Olimpijade bit će korišteno više od 700 televizijskih kamera i 70-ak televizijskih studija. Ukupno bi trebalo biti realizirano gotovo 388 sati televizijskog prijenosa. Prema procjenama, ove godine Peking bi trebalo posjetiti 4,5 milijuna turista, što je 1,5 milijuna više nego lani. A za njihovu, i sigurnost natjecatelja brinut će se čak 110 tisuća službenika – policije i vojske. Da manifestacija prođe u najboljem redu, pobrinut će se i 300 tisuća volontera. Dolazak na Olimpijadu potvrdio je i predsjednik SAD-a George Bush, a na svečano otvorenje igara doći će i Ban Ki-moon, glavni tajnik Ujedinjenih naroda. Svečano otvorenje održat će se u pekinškom Nacionalnom stadionu, poznatijim kao “ptičje gnjezdo”. Stadion ima kapacitet od 100 tisuća gledatelja, a cjelokupnu vanjsku površinu stadiona od 250 tisuća kvadratnih metara obuhvaća čelična konstrukcija duga 36 kilometara i teška 45 tisuća tona. Za vrijeme ceremonije otvaranja na stadionu će biti postavljena pokretna trava na gotovo 8 tisuća četvornih metara. Peking je za potrebe Olimpijskih igara dogradio i najveći zrakoplovni terminal na svijetu. Riječ je o terminalu veličine milijun kvadratnih metara, na kojem radi 66 zračnih prijevoznika. Iako se Olimpijada veže uz Peking, igre će se održavati u još šest kineskih gradova: Shenyanu, Qinhuangdau, Tianjinu, Qingdau, Shanghaiu i Hong Kongu.

Komentirajte prvi

New Report

Close