Odlazak u tritisuće kilometara udaljen gradić Vejer de la Frontera nadomak Gibraltara, nije uobičajno putovanje za koje ćete nonšalantno ogrnuti jaknu, uzeti u jednoj ruci osnovne potrebštine i ukrcati se na avion. No kada vas na telefon nazove Latica Ivković i kaže “razmisli o svom dolasku jer će ti to biti fantastičan doživljaj o kojem ćeš imati štošta za napisati” – onda ne komentiraš ništa već pitaš “kada i gdje treba doći”?
Avioprijevoznik Ryanair ima dobru tjednu povezanost Zagreba sa Malagom. Trajanje leta je nešto manje od tri sata, a savjet je svakako rezervirati najam vozila unaprijed, pa vas tako dan najma može izaći nevjerovatnih desetak eura. Već u samom startu čudesna Andaluzija, zar ne?
I prazne ulice su pune života
Andaluzija je druga po veličini autonomna zajednica u Španjolskoj, te prva po broju stanovnika. Regija u kojoj blagi Mediteran susreće nemirni Atlantik. Jedna je od toplijih Europskih destinacija čija je preko osamsto kilometara duga obala stvorila oazu ljetnog turizma. Andaluzija je također domovina flamenca, koride, proizvodnje sherry vina te mjesto rođenja poznatog slikara Pabla Picassa.
Osamstoljetna vladavina Maura itekako se odrazila na arhitekturu i kulturno nasljeđe, pa tako ova regija obiluje mnoštvom spomenika, utvrda, džamija i katedrala u gradovima poput Granade, Seville, Malage i Córdobe. Čak i manja mjesta kao što je Vejer de la Frontera pucaju svojom tradicijom u labirintu uskih ulica u plaštu bijelih kuća. Nevjerovatan je osjećaj nacionalne svijesti i lokal patriotizma kojeg možete namirisati hodajući i onim praznim ulicama. Jer ovdje u tri sata popodne život staje, pune se baterije i opet se nastavlja od osam navečer.
Telefonski poziv zlata vrijedan
Latica Ivković, članica je Hrvatske komore psihoterapeuta i magistra ekonomije te zaljubljenica u prirodu i konje koje je prvi puta susrela još kao djevojčica u školi jahanja na zagrebačkom hipodromu. S vremenom je postala nacionalna sutkinja, nadzornica i direktorica natjecanja ali i članica međunarodne konjičke federacije FEI (Fédération Equestre Internationale) u kojoj provodi ulogu FEI jumping stewarda, a koji osigurava sportski fair play, te posebice brine o dobrobiti konja u skladu sa FEI pravilima i propisima.
Latica je ujedno i prva osoba iz Hrvatske koja radi na Andalucía Sunshine Touru, prestižnom konjičkom natjecanju koje privlači mnogobrojna svjetska imena konjičkog sporta i zajednice. Njezine aktivnosti u tom luksuznom sportu obuhvaćaju rad u nekoliko zemalja, od kojih je ovaj na jugu Pirenejskog poluotoka od posebne pažnje. Kao što to često biva, i ovdje se potkrijepila tvrdnja kada te netko negdje pozove, da se i odazoveš – jer nikada ne znaš koliko genijalno nešto može ispasti.

Andalucía Sunshine Tour
Svega desetak minuta od ulica Vejer de la Frontere, nalazi se Dehesa Montenmedio. Golemo imanje smješteno u oazi zelenila koje se prostire na petsto hektara. Ovdje se tradicionalno održava Andalucía Sunshine Tour, jedan od najvećih i najstarijih konjičkih turnira u preponama u svijetu. Ideja je začeta prije tridesetijednu godinu kada su vlasnik imanja Antonio Blázquez i poznati britanski jahač David Broome odlučili osnovati međunarodno natjecanje u preponama visoke klase. Turnir započinje sredinom siječnja, traje devet tjedana, te okuplja neke od najvećih svjetskih faca natjecanja u preponama. Tako je Andalucía Sunshine Tour postao obavezno mjesto u kalendaru brojnih visoko rangiranih jahača. Turnir je također dobra platforma za isprobavanje, prodaju i kupovinu mladih konja – pa će se uz jahače ovdje naći i uzgajivači, skauti te investitori.

Disneyland za konje
Ovogodišnje izdanje objedinilo je tisućuidvjesto jahača iz pedeset zemalja s čak tritisućeišeststotina konja u petstopedeset utakmica i preko sedamdeset tisuća posjetitelja turnira. “Ovo je živi organizam, nekada imamo i dvijetisuće konja na lokaciji koji zahtjevaju konstantnu pažnju, tako da na raspolaganju imaju profesionalnu veterinarsku kliniku i dežurni tim veterinara, dežurne timove medicinske hitne pomoći, pa čak i helikopter po potrebi”, dodaje Ivković. Na imanju se nalazi sedam restorana, dvadesetidvije trgovine odjeće i hrane, stotine parking mjesta, štale i spa za konje te stotine kamiona koji dovoze i odvoze konje.
Na raspolaganju je ukupno devetnaest arena, od kojih je osam sa travnatom podlogom, dok su ostale pješčane. Službenog osoblja je jako puno, od članova organizacijskog odbora i direktora, postavljača parkura i pomoćnog osoblja, logistike, tima elektronskog mjerenja vremena i obrade podataka, veterinara, potkivača, voditelja i radnika u štalama, dostavljača hrane za konje, zaštitarske i parking službe, stewarda, sudaca, komentatora, fotografa, administracije, tehnike i TV ekipa, timova za čišćenje i dezinfekciju te odvoz izmeta i smeća. I tako od nula do dvadesetičetiri, gdje tijekom devet tjedana radi čak dvjestopedest ljudi.

Milijuni na sve strane
Nagradni fond ove godine iznosio je više od dvaipol milijuna eura, dok se izravni ekonomski utjecaj turnira procjenjuje na više od šezdeset milijuna eura. Bračni par Teresa Blazquez-Abascal i Armando Trapote rukovodeći su u ovom natjecanju, ali i vrlo uspješni jahači rangirani na 351 odnosno 121 mjestu Longines liste vodećih jahača svijeta. Gospođa Teresa Blazquez-Abascal obiteljska nasljednica te vlasnica svih posjeda, a posljednjeg dana turnira pobijedila je u jednoj od Grand Prix utakmica. Popričao sam s njezinim suprugom Armandom Trapoteom koji ponosno govori o Andalucía Sunshine Touru te ističe kako tradicija održavanja od više od trideset godina govori sama za sebe.
Rukom pokazuje kako se svake godine sustavno ulaže u infrastrukturu, održavanje trenažnih i natjecateljskih podloga, prepona, kvalitete štala i boksova te da jahači to cijene i vraćaju svojim dolaskom iz godine u godinu. Ponekad dovedi i po petnaestak konja te nekolicinu prodaju na licu mjesta. Neki konji putuju i po tri do četiri dana kako bi sigurno stigli na odredište te se organizacija trudi pružiti im najbolje moguće uvjete od velikih livada za ispašu, privatnih padoka za relaksaciju, mnogobrojnih arena za trening i gimnastiku do mogućnosti najma natjecateljske arene za vlastite potrebe.
“Turnir se manjim dijelom financira od sponzora, a onim većim od natjecateljskih kotizacija – stoga su jahači naši partneri i to jako cijenimo”, dodaje Trapote. Uz uvjete koje u ovom obujmu ne pruža niti jedno drugo natjecanje jahači uživaju u blagodatima i ljepotama Andaluzije, njenoj toploj i sunčanoj klimi, vinu i gastronomiji, plažama na Atlantskom oceanu, turističkim doživljajima poput lova na tunu, surfanja ili paraglidinga te posjetima Cádizu, Gibraltaru, Malagi pa čak i Maroku. Nezaobilazna stanica je i moćna Sevilla sa svojom velebnom kraljevskom palačom Alcázar te jedinstvenim zvukovljem flamenca koji potraje duboko u noć. Za jahače su također organizirane mnogobrojne zabave na samoj lokaciji.
Preko lova na lisice u elitni sport
Engleska broji liste povijesno tehnoloških izuma, ali i veliki broj sportova kao što su kriket, nogomet i tenis. Konjični sport u Engleskoj razvio se preko lovačkog jahanja, kada se aristokracija obučena u najčešće crvene, zelene i crne frakove, rukavice i kacige, tradicionalno upuštala u lov na lisice. Tako su jahači na velebnim imanjima preskakivali niz zidića, da bi se kasnije dosjetili kako mogu razviti disciplinu iz toga. Uskoro su proizišle konjičke prepone, dok se istovremeno razvijala dresura. Prema riječina Mladena Brezića, jednog od najiskusnijih sudaca i stewarda Hrvatskog konjičkog saveza, “suština dresure prvenstveno je bitna radi discipline ujahivanja, pravilnog galopa, intenziteta tempa, malog i velikog kruga, lijevog i desnog skretanja, te općeg savladavanja konja prilikom skakanja. U trenutku kada bi jahač na savršen način mogao upravljati konjem te savladavati distance i visine, tek bi onda bio sposoban preskakati prepone”.

Sinergija jahača i konja
Radi se o elitnom sportu, jednoj od najskupljih olimpijskih disciplina, u kojem spoj jahača i konja pokazuje stupanj komunikacije i suradnje konja i jahača, međusobno povjerenje te jasno razumijevanje jahačevih uputa za brzo, precizno, i dinamično snalaženje u različitim uvjetima i tehničkim zadacima. To je test koji ima za cilj pokazati slobodu konja – njegovu energiju, vještinu, brzinu i poslušnost u skakanju. Također, natjecateljevu jahaću vještinu i umijeće upravljanja konjem koji demonstriraju razinu školovanosti i stupanj uvježbanosti konja i jahača. Stoga preskakivanje prepona predstavlja kombinaciju vrhunske kontrole, tehničke sposobnosti i hrabrosti s kojom se jahač i konj susreću.
Samo oni najspretniji idu na tron
Međunarodno natjecanje u preponskom jahanju održava se pod strogim i detaljnim pravilima za reguliranje natjecanja a definira ga kombinacija konja i natjecatelja koji se testira pod različitim uvjetima preko niza različitih vrsta prepona. Najčešće ih je deset do trinaest na standardnim utakmicama najviše visine do stošezdeset centimetara, prema zadanoj putanji koju je kreirao postavljač parkura u natjecateljskoj areni, čija podloga može biti travnata ili pješčana.
Ukoliko natjecateljski par napravi određene greške kao što je rušenje prepone, odbijanje poslušnosti konja, pad jahača ili konja, prekoračenje dopuštenog vremena itd., natjecateljski par snosi kaznene bodove. Pobjednik natjecanja je sportaš koji dobije najmanji broj kaznenih bodova, završi stazu u najbržem vremenu ili osvoji najveći broj bodova, ovisno o vrsti natjecanja. Sudionici se natječu u različitim kategorijama poput pony jahača, djece, juniora, amatera, mladih jahača i mladih konja, jahača do dvadesetipet godina starosti te veterana. Svaki jahač uz sebe ima takozvanog grooma, osobu od iznimne važnosti za jahača i konja, vrijednog pomoćnika koji se brine o konju i konjskoj opremi te asistira jahaču prilikom skakanja u zagrijavalištu ili u arenama za trening i gimnastiku.

Sport za bogate
Preskakanje prepona takozvani show jumping, jedan je od rijetkih sportova u kojem se ravnopravno pod istim pravilima natječu muški i ženski kandidati. Međutim konjički sport iziskuje velike troškove. Prije svega, to je sport koji zapošljava jako puno ljudi, u pravilu bit će potrebno troje ljudi na jednog konja. Cijena vrhunskih natjecateljskih konja može biti od nekoliko stotina tisuća pa sve do nekoliko milijuna eura po koliko se uspješno prodaju na aukcijama. Tu su još i troškovi konjičke opreme, trenera, showgrooma, posebne sportske hrane i dodataka prehrani, troškovi veterinarske skrbi, kiropraktike, masaža i različitih trenažnih ali i opuštajućih tretmana, posjedovanja ili najma štale, prijevoznih sredstava poput velikih transportera i samog transporta.
Kod natjecanja, plaća se kotizacija za sudjelovanje koja uz dodatne troškove na showgroundu na natjecanjima visoke kategorije iznosi i do tisuću eura tjedno za jednog konja. Također, show jumping svrstava se među opasne sportske discipline zbog visokog rizika za ozljede kako jahača tako i konja. Sve u svemu, njega i briga za konja, oprema, natjecanja i putovanja, jer ponekad konji putuju avionima ili brodovima, zahtjevat će izdašna sredstva – pa je tako ovaj sport rezerviran za one koji to mogu pratiti kao dio vlastitog lifestylea.
