Suha usta najčešće mogu biti posljedica obične žeđi ili neke virusne infekcije, pa čak i napetosti ili napada straha. Međutim, ako je usna šupljina suha duže vrijeme, i to se ponavlja često, najvjerojatnije je riječ o kserostomiji. Kserostomija može biti izazvana pojedinim lijekovima, ali može biti upozorenje i za bolesti, piše B92.
Najvjerojatnije niste upućeni, ali čitav niz medikamenata može dovoditi do sušenja usta – antidepresivi, lijekovi protiv alergije i začepljenog nosa, sredstva protiv anksioznosti ili protiv Parkinsonove bolesti.
Kserostomija nastaje i kao posljedica zračenja tijekom liječenja karcinoma, a rjeđe je uzrok problem s žlijezdama slinovnicama. Suha usta se često javljaju i kao posljedica dijabetesa, ali i pojedinih autoimunih bolesti. Javlja se kod bolesnika sa Sjögrenovim sindromom, sarkoidozom i kod pacijenata inficiranih HIV–om. Upravo iz tog razloga liječnici savjetuju da se nakon dužeg perioda trajanja suhoće usta obavezno javite liječniku.
Provjera se može izvršiti lako, držanjem lopatice na sluznici unutar obraza oko pet sekundi. Ako se lopatica lako odvaja od sluznice obraza, lučenje sline je normalno, ali ako ima teškoća, u pitanju je kserostomija. Kao posljedica suhih usta, javlja se neprijatan zadah, zubi ubrzano propadaju zbog karijesa, česta je infekcija gljivicama.
Higijena usne šupljine je otežana, kao i gutanje i govor. Pored terapije koju će liječnik, eventualno, prepisati, savjetuju se žvake i bomboni bez šećera, sa ksilitolom, kao i stalna hidratacija.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu