Stres može biti zarazan, a na ljude djeluje puno više ako je pod stresom osoba koju vole nego ako se radi o strancu, ustvrdili su njemački znanstvenici.
Oni kažu da samo promatranje nekoga tko se nalazi u stresnoj situaciji često uzrokuje da tijelo promatrača počinje lučiti kortizol, hormon koji se izlučuje kao odgovor na tjelesni ili psihički stres. To je fenomen koji se naziva "empatičnim stresom".
Tim znanstvenika, koje predvodi Tania Singer, direktorica Odjela za socijalnu neuroznanost na institutu Max Planck u Leipzigu podvrgnuo je 151 osobu stresnoj situaciji poput kompliciranih aritmetičkih operacija ili razgovora za posao.
Testirane osobe gledali su promatrači, bilo da se radilo o njihovim partnerima ili strancima suprotnog spola. Ukupno je 26 posto promatrača pokazalo znatno povećanje kortizola.
Među partnerima, stres je bio zarazan za njih 40 posto, a među strancima za njih 10 posto.
"To znači da nam čak i televizijski programi koji prikazuju ljude koji pate mogu prenijeti njihov stres", kazala je Veronika Engert, jedna od znanstvenica.
Rezultati studije objavljeni su u časopisu Psychoneuroendocrinology.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu