Gubitak prtljage svakako je jedna od najgorih noćnih mora putnika. Teško je pronaći gori osjećaj nego kad ostanete zadnja osoba na aerodromu i čekate svoju torbu, pa konačno shvatite da ona ne dolazi, piše Punkufer.
Kad saznate za gubitak prtljage, prilično ste nervozni, jer primjerice izgubi li prijevoznik vašu prtljagu prilikom polaska, doći ćete bez praktički ičega, pa ćete biti prisiljeni, htjeli-ne htjeli, obnoviti garderobu i trošiti novac posve neplanirano.
No, s druge strane, ako prtljaga „nestane“ pri dolasku, to i nije prestrašna stvar. Potužit ćete se odmah osoblju na aerodromu koje će elektronički locirati vašu prtljagu i ako je moguće vratiti je. Naravno, ni ovo nije najzgodnije, ali gubitak prtljage punog prljave robe (naročito ako ste išli na duži put) nije ni blizu strašan kao gubitak prtljage u polasku.
Koliko se često prtljaga uopće gubi?
Istraživanja o gubitku prtljage diljem svijeta pokazuju kako je u 2016. godini 21,6 milijuna torbi ili kufera nepovratno ili privremeno izgubljeno. Ipak, to su pozitivniji rezultati od onih godinu prije, kad je izgubljeno 2 milijuna komada više, a brojevi kazuju kako se gubi 5,73 torbi na 1000 putnika. Gledajući situaciju prije 10 godina, riječ je o značajnom poboljšanju, jer je tad bilo 70 posto više izgubljene prtljage.
Još detaljnije istraživanje provedeno među putnicima pokazalo je kako se 85 postoizgubljene prtljage vraća vlasnicima u roku od 48 sati, a sad je cilj tu brojku smanjiti na 36 sati.
I za kraj, ono najvažnije. Od sve izgubljene prtljage, samo 7 posto ih se više nikad ne vrati vlasnicima, dok svi ostali torbe i kuferi ipak nađu svoga „gazdu“.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu