Spoj gastronomije i poslovnog bontona

Autor: Majda Žujo , 21. studeni 2013. u 22:01
Zajednička fotografija pobjednika Gastrofeja 2013./Goran Štanzl/PIXSELL

Više od tri mjeseca stručni žiri predvođen Veljkom Barbierijem obilazio je odabrane restorane te s jednom do pet zvjezdica ocjenjivao hranu, izbor vina, ambijent, lokaciju te brzinu i kvalitetu usluge.

Vrhunski restorani oduvijek su okupljali poslovnu klijentelu koja je u njima, uz ručak, nerijetko sklapala važne poslovne ili čak državničke sporazume.

Dakle, otkad je poslovnog svijeta postoje i poslovni restorani, a, kako bi rekao Veljko Barbieri, doajen hrvatske gastronomije, bonton gospodarskog ili poslovnog ophođenja i zakonitosti njegove primjene izravno je utjecao na poslovne restorane, njihovu ponudu, a konačno i na samu gastronomiju. To je, ujedno, bio i smisao Poslovnog dnevnika koji je drugu godinu zaredom organizirao nagradu Gastrofej kojom su dodijeljena priznanja najboljim poslovnim restoranima u Zagrebu i Hrvatskoj. 

 

2.godinu

zaredom održava se izbor za najbolji poslovni restoran nazvan Gastrofej

Doza diskrecije
Više od tri mjeseca stručni žiri predvođen Veljkom Barbierijem obilazio je odabrane restorane te s jednom do pet zvjezdica ocjenjivao hranu, izbor vina, ambijent, lokaciju te brzinu i kvalitetu usluge. Na koncu, nijanse su odlučile da je najbolji restoran u Hrvatskoj Plavi podrum iz Voloskog, a u Zagrebu Tač. "Gotovo nemoguće je odgovoriti na pitanje što je presudilo u odabiru najboljeg restorana. Već sam izbor restorana u Hrvatskoj i Zagrebu pokazao je da je gastronomija, a pogotovo poslovni aspekt gastronimije – u kojem mora postojati doza diskrecije, gdje se moraju pružiti uvjeti za poslovne razgovore, koje, naravno, prati i dobra hrana – doživjela veliki skok i napredak posljednjih 10 ili 15 godina. I to nije slučaj samo u Zagrebu već i u Istri i Dalmaciji i posvuda – od krajnjeg istoka do krajnjeg juga", kaže nam Veljko Barbieri. Zato su, kaže, razlike u ocjenama restorana bile u decimalama.

 

Barbieri

Po jelovnicima koji su nam prezentirani mogla bi se sastaviti cijela kuharica

"Žiriranje je bilo posve neutralno. Dok smo kušali jela i vina, razmjenjivali smo iskustva, ali nismo mogli utjecati na, ponekad čak i strogost pojedinog člana žirija ili pak sklonost da nekome dade višu ili manju ocjenu. Mora se uzeti u obzir da se ponekad radilo i o određenim afinitetima prema određeno kuhinji koje su privlačile različite ushite onoliko koliko je netko sklon određenoj kuhinji. Ipak, na koncu se pokazalo da smo bili poprilično unisoni u obje liste, i u Hrvatskoj i u Zagrebu. Dva laureata – Tač i Plavi podrum – su doista bili najbolji", kazao je Barbieri koji je, zajedno sa žirijem imao puno više posla nego lani kada se nagrada Gastrofej dijelila samo za najbolji zagrebački restoran. "Bilo je puno putovanja, žiriranje je trajalo tri i pol mjeseca, a i prošli smo i popriličan broj kilometara. Po sastavljenim jelovnicima koji su nam prezentirani mogla bi se sastaviti jedna cijela mala kuharica", priča Barbieri dodajući kako se nada da će nagrada Poslovnog dnevnika postati tradicionalna te da će se hrvatskoj gastronomskoj sceni predstaviti u najboljem svjetlu. 

Uži izbor restorana
U uži izbor najboljih restorana ušli su još restorani Academia, Apetit City, Bota Šare Mali Ston, Bruna, Burin, Dubravkin put, Foša, Galija, Gašpar, Gračanka- Kamanjo, Kadena, Karlo, Kod Ruže, Kod Špilje, Korana, Korkyra, Kormoran, Kottni, Kukuriku, Lamut, Lido, Mala hiža, Milan, Nautika, Noštromo, Oliva, Stari Puntijar, Tratoria al Pittor, Zlatne gorice te Zlatna ribica.  I ove godine dodjelu nagrade Gastrofej 2013. omogućili su generalni pokrovitelji nagrade, PBZ Card i American Express, a akciju odabira najboljeg poslovnog restorana podržali su i Triglav osiguranje, Zvijezda, Velpro i Vina Belje. 

Tač

Podsljemenski restoran obitelji Miletić 

Najbolji zagrebački poslovni restoran, prema izboru Gastrofeja 2013., restoran Tač jedan je od najpoznatijih podsljemenskih restorana. Obitelj Miletić, koja je njegov vlasnik, ugostiteljstvom se bavi već 35 godina, a na sadašnjoj lokaciji gosti ih posjećuju već 12 dvanaest. Restoran vodi Tihomir Miletić – Tač te supruga Vesna i sinovi. "Krenuli smo kao obiteljski restoran da bismo lagano ušli u nišu poslovnih restorana. Svako u obitelji radi jedan dio svog posla. Supruga je definitivno glavni organizator u kuhinji i zaslužna je za nabavu namirnica za koje pazimo da su iznimne kvalitete", priča nam Tihomir Miletić. Kuhinja restorana Tač mogla bi je se opisati kao istarska i kontinentalna, ali s utjecajem svih ostalih kulinarskih kultura koje oblikuju prošlost i sadašnjost ovog podneblja.

Plavi podrum

Restoran Danijele Miletić sinonim Opatijske rivijere 

Restoran Plavi podrum Danijele Kramarić već desetljećima slovi kao sinonim Voloskog i Opatijske rivijere. Priznanje svom radu dobili su i nagradom Gastrofej 2013. kao najbolji poslovni restoran u Hrvatskoj. "Ova nagrada nam puno znači. Ona je iskaz povjerenja, a to je po meni najbitnije", kazala nam je Kramarić. U ovom ribljem restoranu mogu se probati delicije od klasičnih salata od hobotnice, kozica, istarske maneštre ili orzota, do jela od morskih jaja, školjaka, glavonožaca, rakova i kvarnerskih škampi i ribe pripremljenih na potpuno nove načine i u možda neočekivanim kombinacijama.

 

Komentirajte prvi

New Report

Close