Ne postoji lakši način da uljepšate svoj prostor od uključivanja biljaka u dekoraciju prostora, a istraživanje NASA-e pokazalo je kako one mogu poboljšati i kvalitetu zraka. Točnije, biljke mogu smanjiti onečišćujuće tvari u zraku u zatvorenom prostoru i okruženju, piše Bestlifeonline. U nastavku donosimo listu sobnih biljaka koje bi vam mogle pomoći da bolje dišete.
Sanseverija (svekrvin jezik)
Sanseverija (svekrvin jezik) je jedna od najotpornijih biljaka, omiljene zbog svoje sposobnosti da uspijevaju pri slabom svjetlu i s malo vode. Da ne spominjemo, da su ugodne i oku zbog okomitog zeleno- žutog lišća, a u vašem domu će očistiti zrak. Jedna studija iz 2009. objavljena u HortTechnology pokazala je da su laboratorijske komore s tim biljkama u njima doživjele brže smanjenje koncentracije ozona nego komore bez njih.American Lung Association objašnjava kako je ozon u biti smog, a udisanje može napasti pluća i uzrokovati zdravstvene probleme.
Zeleni ljiljan
Baš kao i sanseverija, i zeleni ljiljan uspijeva i u najlošijim uvjetima i vrlo je prilagodljiva biljka koja je zbog toga laka za održavanje. Stavite ih na neizravno svjetlo s dobro dreniranom zemljom i bit će savršeno sretni, a dok rastu, ove će biljke osvježiti vaš prostor.
U NASA-inoj studiji koja je otkrila svojstva biljaka za pročišćavanje zraka, biljke zelenog ljiljana uklonile su 95 posto otrovne tvari formaldehida – plina koji uzrokuje rak i koji može nadražiti kožu, oči, nos i grlo – iz komore za 24 sata. Ako samo jednoj od ovih biljaka nađete mjesto u vašem domu mogla bi vam pomoći da lakše dišete tijekom dana.
Bršljan
Ova biljka penjačica može se koristiti kao pokrivač tla ili kao unutarnja loza za puzanje preko visećih košara ili karniša. NASA-ina studija pokazala je da je to najučinkovitija sobna biljka za uklanjanje benzena, otrovne kemikalije stvorene duhanskim dimom i industrijskim ispušnim plinovima. Ispraznio je gotovo 90 posto benzena iz zraka i snizio koncentraciju trikloretilena – tekućine koja, između ostalog, može oštetiti imunološki i reproduktivni sustav te uzrokovati neke vrste raka – za gotovo 11 posto. Ova biljka preferira vlažno okruženje i srednje svjetlo. Dopustite mu da se penje po vašem domu i donijet će pročišćavanje zraka gdje god da se krene penjati, no budite oprezni, jer je biljka otrovna za ljude i kućne ljubimce.
Krizantema
Cvjetnice također mogu pružiti prednosti pročišćavanju zraka. NASA-ina studija stavila je na test krizanteme u posudi i otkrila da su u razdoblju od 24 sata očistile 61 posto formaldehida, 53 posto benzena i 41 posto trikloretilena iz zatvorene komore. Krizanteme su jednostavne za njegu i zahtijevaju punu sunčevu svjetlost i često zalijevanje. Cvjetat će od rujna do prvog mraza i pružiti boju i bolje disanje.
Fikus benjamin
Fikus benjamin je izuzetno popularna biljka i mnogi ga smještaju u kut sobe, a u pitanju je sobna biljka koja osim svog elegantnog izgleda, ima i sposobnost čišćenja zraka.
NASA-ina studija pokazala je da uklanjaju gotovo 48 posto formaldehida, 30 posto benzena i 10,5 posto trikloretilena. Držite ih na suncu s vlažnom zemljom i rado će pročistiti vaš zrak.
Gerber
Gerber je još jedna cvjetnica koja u prostor unosi boju i bolju kvalitetu zraka. U NASA-inoj studiji smanjio je formaldehid za 50 posto, benzen za gotovo 68 posto, a trikloretilen za 35 posto. Kako biste se brinuli o tim cvjetovima, stavite ih na jako svjetlo (ovo je ključno, inače možda neće cvjetati) i zalijevajte ih kada osjetite da su suhi. Razvijat će dugotrajne cvjetove od proljeća do jeseni, ali znajte da su u pitanju jednogodišnje biljke i obično traju samo jednu sezonu.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu