"Gledamo na more samo kao na resurs koji treba iskorištavati, a ne kao na živo biće koje treba paziti, čuvati i održavati. Plastika koju ne vidimo s plaža, opasna mikroplastika ušla je u prehrambeni lanac morskih stvorenja pa toksini iz plastike ugrožavaju našu hranu i posljedično nas. Takvu situaciju možemo mijenjati isključivo edukacijom i 'zelenim' odgojem mlađih generacija o opasnostima jednokratne plastike na živi svijet", kazao je za ŠibenikIN liječnik Dražen Grgić.
Njegova akcija zove se 'Čisto more, čisto srce', dodaje, a otok veličine Žirja Fernando de Noronha u Brazilu kao odredišnu točku, kaže, nije izabrao slučajno, budući da je riječ o području pod zaštitom UNESCO-a koje nije samo turistički raj već priroda toliko vrijedna da je broj gostiju koji ga mogu posjetiti limitiran na 400 dnevno.
– Potrebno je čuvati okoliš i smanjiti pritisak ljudi na okolinu, a baš to UNESCO prigovara hrvatskim nacionalnim parkovima koji su preopterećeni posjetiteljima – rekao je Grgić za ŠibenikIN.
Po njegovim predviđanjima, plovidba do Brazila trajat će do mjesec i pol dana, na put nosi oko 300 litara vode i nešto pića za 'podizanje morala' te dovoljno konzervirane i dehidrirane hrane.
Plovit će prvo uz obalu Italije, Sardinije i Španjolske, a nakon Gibraltrara i Kanara pred njim je otvoreno more Atlantskog oceana.
U Hrvatsku će se vratiti krajem godine, a izazov će biti put natrag i to kada se nađe u moru po sredini Atlantika gdje će ploviti prema vjetru.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu