Tijekom božićnih praznika nezaobilazan ukras je okićeni bor, a jedan od najljepših običaja je upravo ukrašavanje jele, smreke ili bora. Božićno drvce najčešće zauzima centralno mjesto u stanu, a na koji način i kako ga okititi saznajte na portalu Budi.in.
Povijest kićenja bora seže još iz 16. stoljeća. Prvo božićno drvce za kakvo danas znamo pojavilo se u Alzaku u Njemačkoj davne 1521. godine, a u 18. stoljeću običaj ukrašavanja božićne jelke postaje svojevrsna tradicija u Njemačkoj, Francuskoj i Austriji. Prvenstveno se radilo o panju koji je prema narodnim vjerovanjima, pomagao malome Kristu da siđe na Zemlju. Poslije polnoćke se panj stavljao u ognjište, a njegov sjaj i toplina bi grijali i obasjavali kuću do jutra. S vremenom se takva vrsta tradicije promijenila, a zbog užurbanog stila života najčešće kitimo bor u posljednji tren.
Mjesto za bor najčešće se nalazi na vidljivom mjestu na kojem obitelj provodi najviše vremena, što je obično u dnevnoj sobi. Treba obratiti pažnju da drvce ne bude preblizu vatre ili radijatora, kako bi što duže održalo svježinu. Vrlo bitno je fiksirati drvce na postolju kako ne bi došlo do rušenja, posebice ako imate djecu ili kućne ljubimce.
Ukrasi mogu biti svi predmeti, najrazličitijih oblika i boja, što šareniji i veseliji – to bolje. Današnja široka ponuda u trgovinama nudi plastične i staklene ukrase, ali i one od stiropora i papira. Drvca se mogu okititi i s ukrasnim bombonima, plišanim igračkama te papirnatim i ručno izrađenim figuricama. Pustite mašti na volju, jer je sve dozvoljeno.
Cijeli tekst pročitajte ovdje.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu