Hrvatski autoklub (HAK) i Hrvatski crveni križ (HCK) predstavili su danas rezultate provjere znanja i vještina vozača u pružanju prve pomoći, provedene u 14 europskih zemalja u sklopu međunarodnog programa EuroTesta, po kojima gotovo dvije trećine njih ima dovoljno samopouzdanja za pružanje prve pomoći, ali samo oko 18 posto njih točno zna što učiniti kada prvi stignu na mjesto prometne nesreće. I hrvatski vozači skloni su precjenjivati svoje vještine u pružanju prve pomoći, 55 posto sudionika imalo je dovoljno samopouzdanja, a 27 posto ih je doista znalo ispravno postupiti u pružanju prve pomoći, rečeno je na današnjem predstavljanju rezultata provjere znanja o prvoj pomoći.
Igor Novačić iz HAK-a istaknuo je da to istraživanje pokazalo veliki raskorak između samopouzdanja i poznavanja postupaka u pružanju prve pomoći. "Iako je više od 98 posto hrvatskih vozača polagalo prvu pomoć, što je u europskom vrhu, njih oko 92 posto nije sposobno pravilno izvesti oživljavanje primjenom umjetnog disanja i masaže srca. Oko 75 posto ne zna ispravno pomoći unesrećenome koji jako krvari iz ruke", izvijestio je Novačić. Dodao je i da više od 37 posto anketiranih vozača u Hrvatskoj ne zna za europski broj hitne pomoći 112. Ističući važnost poznavanja prve pomoći, posebice za sudionike u prometu, rekao je da će HAK i HCK zajedno informirati javnost o lancu pružanja prve pomoći te dati upute o pružanju takve pomoći.
Žarka Rogić iz Hrvatskoga crvenog križa istaknula je kako lanac pružanja prve pomoći počinje s osobom koja prva stigne na mjesto prometne nesreće i koja mora biti u stanju provesti postupak pružanja prve pomoći. Najvažnijim postupkom ocijenila je osiguravanje mjesta nesreće, tako da se pazi na vlastitu sigurnost. Bitno je i dodatno osigurati mjesto nesreće postavljanjem trokuta ili paljenjem sva četiri pokazivača smjera te odijevanjem reflektirajućeg prsluka. "Kada se zove hitna medicinska pomoć, potrebno je objasniti gdje se točno nesreća dogodila, koliko je osoba sudjelovalo i kakvom su stanju unesrećeni", istaknula je i poručila da se u slučaju nesreće i pružanja prve pomoći obvezno potraži pomoć drugih vozača.
Dodala je da svima ozlijeđenima treba pružiti prvu pomoć te smjestiti na sigurno one osobe koje su sudjelovale u nesreći i mogu hodati. Na današnjem predstavljanju tih rezultata posebice je istaknuto kako je potrebno potaknuti i upozoriti cijelo društvo na bolje poznavanje prve pomoći, a volonteri HCK pokazali su kako ispravno pružiti prvu pomoć unesrećenoj osobi.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Bitnije je organizirati službu hitne pomoći i opremiti ju helikopterima.
U nekim zemljama EU se ne polaže prva pomoć kao dio vozačkog ispita.
MI bi smo trebali imati u školskom sustavu osposobljavanje i učenje o pružanju prve pomoći i polaganja vozačkih dozvola od bicikla do automobila od 4 razreda pa nadalje.
S veleštovanjem,
Uključite se u raspravu