Od 24 tvrtke koje se vode u popisu televizijskih nakladnika Agencije za elektroničke medije njih polovica posluje s gubitkom.
U minusu su sve tri velike televizije, HRT, Nova i RTL, o čijem smo poslovanju pisali prije nekoliko dana. Među lokalnim i regionalnim televizijama neke posluju i s po tri milijuna kuna plusa. Najveća među malima zagrebačka je Jabuka TV, bivši OTV. Koncesionar, tvrtka OTV d.d., lani je imao čak 17,1 milijuna kuna prihoda, a ostalo im je i 1,1 milijun kuna dobiti. Najveći dioničar je Damir Vujinović sa 35,8 posto. Sve donedavno važan suvlasnik OTV-a bio je Antun Crlenjak sa 20,2 posto dionica te Davor Vlajčević sa 7,5 posto, obojica poznati iz afere Kamensko; njihove dionice sada drži Una Zima. Ostali važni dioničari OTV-a su Zdravko Balenović (16,6 posto), AUDIO (9,8 posto), Romano Bolković (5,7 posto), Dragan Ćuća, osnivač ugaslog Kapital Neta (1,9 posto) te nekadašnji direktor u Digitelu Alan Vojković ( 1,4 posto).
Drugi po prihodima je Net. Koncesionar te televizije je Nezavisna televizija d.o.o., koja je osnovana u Kutini, a sada joj je sjedište u Zagrebu. Najveći dioničar je Zvonimir Kabelka iz Kutine sa 37,1 posto udjela, a i svi ostali udjelničari su iz kutinskoga kraja. Lanjsku su godinu završili s minimalnom dobiti. Nedavno se Net uključio u natjecanje za nacionalni televizijski kanal. Slične prihode (10,4 milijuna kuna), ali znatno veću dobit od 1,5 milijuna kuna, ima zagrebački Z1. Iako se dosta spekuliralo o vlasništvu, kao formalni vlasnik Z1 i dalje se vodi Mario Špekuljuk, član NO-a Miler centra, što ga povezuje s poduzetnicima Dragom Tadićem, Petrom Pripuzom i Antom Nobilom. U medijima su kao prikriveni suvlasnici Z1 dosad spominjani Dijana Čuljak i Slobodan Ljubičić Kikaš. Do 2007. nominalni vlasnici te televizije (tada se još zvala TV Sljeme) bili su Ljubičiću bliski ljudi: Ines i Alen Krmpot, Pero Lozica te tvrtka Centar gradski podrum.
Četvrti po prihodima je osječki STV, čiji su suvlasnici Damir Marketić i poduzetnik Darko Tolić. Sljedi riječki Kanal Ri sa 7,6 milijuna kuna prihoda. Riječka televizija, u čijoj vlasničkoj strukturi nitko nema više od pet posto udjela, već je godinama u minusu, ali još nikada njie bio tako velik kao lani- 8,7 milijuna kuna. Slijedi blok od osam televizija s pojedinačnim prihodom od približno pet milijuna kuna. Glazbeni kanal CMC, u vlasništvu Želimira Babogredca, direktora Croatia Recordsa, posluje s gubitkom od milijun kuna. Prošlogodišnji gubitak VTV-a iz Vinkovaca bio je 3,1 milijuna kuna. Slijedi splitska TV Dalmacija. Tamo je 40 posto udjela do ove godine držao Jakov Kerum, nećak Željka Keruma, i to preko tvrtke Zakup, koju je ove godine prebacio na Željku Kerum Topalušić.Većinski paket lani je od obitelji Kerum preuzeo kutinski Net, pa sada 40 posto te splitske televizije drži Renata Kovačić, a njezin suprug, Kutinjanin Zoran Kovačić, vodi upravu TV Dalmacije.
Još 20 posto udjela TV Dalmacije drži Kutinjanin Saša Engler, koji toliko udjela ima i u Netu. Oko pet milijuna kuna prihoda ima i Osječka TV, u vlasništvu Željka Biloša, te Srce TV iz Čakovca Dragutina i Marije Vinković. Među prvih deset po prihodima uspjela je ući i jedina "mala" televizija koja ima koncesija na državnoj razini: Sportska televizija, odnosno njezin nakladnik HOO TV. Poslovni rezultati kanala koji gura Zlatko Mateša, predsjednik Hrvatskoga olimpijskog odbora (HOO), i ove su godine katastrofalni: uz prihod od 4,9 milijuna kuna, imaju gubitak od 22,8 milijuna kuna. To je još gore nego lani, kada je gubitak bio 15 milijuna kuna. U međuvremenu je gotovo udvostručen broj zaposlenika, sa 17 na 31. Obveze prema dobavljačima utrostručile su se, na 9,5 milijuna kuna. Približno isti prihod ima varaždinski VTV, samo što oni bilježe i 2,9 miljuna kuna dobiti. Slijedi pazinska TV Istra, u vlasništvu Puljanke, odnosno Alberta Faggiana, vlasnika Novog lista.
Slijedi još jedan poduzetnik koji ima i TV postaju i novine: Reno Sinovčić suvlasnik je Vox TV-a, skupa s drugim kontroverznim zadarskim poduzetnikom Zvonimir Nižićem Grofom. Njih su dvojica lani na Vox TV-u izgubili 3,7 milijuna kuna. Sa po 3,6 milijuna kuna prihoda slijede Slavonsko-brodska TV te TV Nova iz Pule, u čijem su vlasništvu Denis Mikolić, Istarska županja, gradovi Pula i Rovinj i Talijanska unija. Manje uspješna od dviju splitskih televizija, TV Jadran, ima 3,2 milijuna kuna prihoda i 220.000 kuna dobiti. Ri TV, koji se našao pred stečajem, nedavno je kupilo riječko sveučilište. Po prihodu slijedi Dubrovačka televizija, u vlasništvu Dragana Banovića i građevinske tvrtke PGM Ragusa, potom karlovačka Televizija 4 rijeke, a na kraju su dva koncesionara s prihodima manjim od milijun kuna: Televizija Šibenik i Gradska TV Zadar.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.http://www.tportal.hr/sport/magazin/271560/Odrzan-casting-Umag-ce-krasiti-150-ljepotica.html?utm_source=clanci&utm_medium=vezani1&utm_campaign=clanci_vezani
Uključite se u raspravu