Masnoća na trbuhu može predstavljati rizik za vaše zdravlje dovodeći do ozbiljnih komplikacija, poput dijabetesa, visokog krvnog tlaka, bolesti srca, raka i problema s jetrom i bubrezima.
Vaša genetika igra ulogu u tome gdje vaše tijelo skladišti masnoće, a vaše prehrambene navike mogu utjecati i na skladištenje masti. Vrste hrane koju odaberete, porcije i vrijeme mogu igrati ulogu u tjelesnoj masnoći.
Konkretno, postoje određene namirnice za koje postoji veća vjerojatnost da će dovesti do abdominalnog masnog tkiva. Danas navodimo pet namirnica koje uzrokuju masnoće na trbuhu kako biste ih mogli izbaciti iz svoje prehrane što je prije moguće, piše Klixba.
Pecivo
Iako vam domaći muffin ili kruh mogu biti lakši za struk, komercijalno pripremljena peciva često sadrže višak šećera i imaju visoku kalorijsku vrijednost. Muffini, kroasani i brzi kruh također su izvor transmasti, još jedne upalne hranjive tvari koja vam može dati masnoću trbuhu.
Transmasti se prirodno javljaju u malim količinama, međutim, većina transmasti u našoj hrani je umjetna. Ove masti se često koriste kao jeftinija stabilna alternativa puteru i pokazalo se da povećavaju upale i kardiovaskularne bolesti (KVB), između ostalih bolesti.
Ako imate želju za pecivom, pokušajte ga napraviti kod kuće s kvalitetnijim mastima, poput maslinovog ulja, i ograničite komercijalno pripremljene poslastice u kojima uživate.
Bijeli kruh
Osnova u mnogim domaćinstvima, bijeli kruh nije poznat po tome što je hrana bogata hranjivim tvarima. Neke opcije sadrže male količine dodanog šećera, ali veći krivac je nizak sadržaj vlakana. Vlakna mogu povećati sitost i stabilizirati glad, što bi moglo dovesti do boljeg izbora hrane i odgovarajućeg energetskog unosa. Osim toga, unos vlakana povezan je sa smanjenjem masnog tkiva na trbuhu. Mnogi rafinirani ugljikohidrati, uključujući bijeli hljeb, žitarice, krekere i druge uobičajene grickalice imaju malo vlakana.
Žitarice
Možda ćete se iznenaditi kada vidite tako popularnu hranu za doručak na ovoj listi namirnica koje mogu uzrokovati masnoće na trbuhu. Poznate po tome što pripremate jednostavan doručak ili brzu užinu u pokretu, neke žitarice ne čine nikakvu uslugu vašem struku – posebno one koje su prepune šećera.
Opcije koje sadrže dodatni šećer i nula vlakana su najgori prekršaji. Ne samo da šećer može dovesti do upale i masnog tkiva na trbuhu, već može i poremetiti mikrobiom crijeva. Istraživanja pokazuju da neravnoteža u vašim crijevnim bakterijama može povećati rizik od pretilosti, kardiovaskularnih bolesti i crijevnih poremećaja, a može i povećati debljanje. Osim toga, neravnoteža mikrobiote može dovesti do veće visceralne masti.
Gazirana pića
Jedna konzerva obične sode sadrži oko 40 grama dodanog šećera, što je količina koja premašuje dnevnu preporuku Američkog udruženja za srce. Istraživanja pokazuju da prekomjerni šećer u prehrani može povećati upalu tijela i dovesti do inzulinske rezistencije i kronične upale.
Soda doprinosi praznim kalorijama, potencijalno dovodeći do debljanja i može preopteretiti jetru, potičući da se ovi višak kalorija pretvore u masnoću. Dok je soda jedno od najpopularnijih napitaka zaslađenih šećerom, druga zaslađena pića, poput sokova, energetskih napitaka, napitaka od kofeina i slatkog čaja također mogu biti krivci za masno tkivo na trbuhu.
Kokice
Kokice su još jedna od najgorih namirnica koje mogu uzrokovati masnoće na stomaku. Ova uobičajena grickalica ima jednu stvar za to: vlakna. Kokice su izvor esencijalnih vlakana, ali često dolaze zajedno s gomilom natrija i transmasti. Vrlo namazane i aromatizirane opcije su vjerojatno sorte s najvećim količinama ovih zabrinjavajućih nutrijenata. Znamo da transmasti mogu dovesti do upale i masnog tkiva na trbuhu, ali višak natrija može dovesti do upale i povećanja tjelesne masti.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu