Četvrtu godinu zaredom list Forbes objavio je ljestvicu najpropulzivnijih mladih biznismena današnjice, ljudi kojima nije ni 30 godina, a koji već "drmaju" poslovnom scenom.
A popis je ove godine bogatiji no ikad. Izdvojeno je 30 najboljih u čak 20 branši tako da ljestvicu onih koji najviše obećavaju u 2015. čini čak 600 imena. U Forbesu napominju kako su, kao i svake godine, izboru pristupili vrlo ambiciozno, njihovi novinari i suradnici konzultirali su se na najvećim stručnjacima pojedinih sektora kako bi odabrali najbolje među najboljima. Napominju i da nijedno od 600 imena nije ponovljeno s lanjske liste, dakle, uvjeravaju, riječ je o "svježoj krvi" u punom smislu riječi. Poslovni dnevnik čitateljima predstavlja dio TOP '30 under 30' liste mladih poduzetnika, vizionara koji će krojiti poslovnu sliku svijeta.
Financije
Ryan Israel
Ovom "mladom lavu" tek je 29 godina, a zaposlen je kao partner u kompaniji Pershing Square Capital Management. Kako Forbes opisuje njegov poslovni put, riječ je o financijašu koji je jednoga petka krizne 2008. sjedio u uredu u Goldman Sachsu u kojem je tada radio. Uobičajeni radni dan prekinuo je telefonski poziv iz hedge fonda Williama Ackmana. S Ackamnom se uskoro našao, a međusobno ih je zadivila zajednička impresioniranost Warren Buffettom. "Bill je prva osoba koju sam upoznao, a da o Buffettu zna više od mene i da ga više cijeni", kaže Israel koji je odmah promijenio posao i uskoro se cdokazao postavši ključan "igrač" u Pershing Squareovoj investiciji u Burger King.
Daniel Aisen
Riječ je o suosnivaču američke IEX Grupe. Specijalist za kvantitativni menadžment i trgovinske platforme bavi se rješavanjem brojnih nedostatataka tzv. visokofrekventnog trgovanja opisanih u hit knjizi "Flash boys" Michael Lewisa koja sadrži i Aisenov profil. Inače, riječ je o mladom financijašu koji je bio zaposlen u RBC Capital, gdje je sudjelovao u razvijanju THOR elektronske pklatforme za trgovanje. Daniel Aisen diplomirao je matematiku na Stanford sveučilištu.
Moran Baldar
Ova mlada poslovna žena radila je za američki JPMorgan Chase, a sada vodi Goldman Sachsov odjel za indekse dioničkih izvedenica na razvijenim tržištima. Rođena je u Izraelu, odrasla u New Jerseyu, a diplomirala je na sveučilištu Columbia.
Trgovina
Emily Weiss
Blogerica koja je uočila poslovnu priliku u činjenici da na tržištu nedostaje visokokvalitetnih kozmetičkih proizvoda koji nisu "paprenu" skupi. Uspjela je prikupiti 2 milijuna dolara početnog kapitala i pokrenuti Glossier – kozmetičku liniju nakon čega su joj investitori povjerili još 8 milijuna USD.
Gihan Amarasiriwardena
Sa studijskim kolegom Amanom Advanijem Gihan Amarasiriwardena osnovao je Ministry of Supply, kompaniju koja se bavi muškom modom i koja je, primjerice, iskoristila naprednu NASA-inu tehnologiju kako bi razvila posebne majice idealne za nošenje u tropskim i vlažnim klimama.
Nathan Bond
Suosnivač Rifle Papera zapravo je glazbenik koji je u svijet biznisa ušao kada je sa suprugom Annom pokrenuo tvrtku za proizvodnju papirne konfekcije. U proteklih pet godina osjetno je unaprijedio i proširio poslovanje pa danas njegove proizvode distribuira ih velik broj svjetskih trgovaca.
Venture capital
Sam Altman
Ovaj 29-godišnjak naslijedio je slavnog programera i poduzetnika Paul Grahama na čelu Y Combinatora, jednog od najuspješnijih poslovnih akceleratora putem kojeg je pokrenuto više od 730 start-upova. Prije sedam godina proglašen je jednim od najpropulzivnijih tehnoloških poduzetnika u svijetu.
Alex Banayan
Ovo je vjerojatno najmlađi svjetski stručnjak za venture kapital, tek su mu 22 godine, a zaposlio ga je kad mu je bilo samo 19. Zanimljivo je da se među klijentima koje je savjetovao našla i pop zvijezda Lady Gaga. Banayan će ove godine objaviti knjigu o svojim poslovni iskustvima.
Peter Boyce
Rough Draft Venture kompanija je koju je osnovao s Niteshom Bantaom i koja je uspjela pokrenuti projekt sufinanciranja mladih tvrtki sa 25.000 dolara početnog kapitala. Potom su tim istim tvrtkama pomogli da prikupe 70 milijuna dolara investicija preko njihovog fonda.
Tehnologija
Alan Schaaf
Alan Schaaf, piše, Forbes, mrzio je hated the dosadan i dugotrajan proces "uploadanja" i dijeljenja fotografija putem interneta. Zbog toga je još 2009. godine tadašnji student sveučilišta Ohio, danas 27-godišnjak, pokrenuo Imgur, platformu koja omogućuje brzo dijeljenje foto materijala koja je do danas privukla više od 150 milijuna posjetitelja i mjesečno bilježi više od 5,5 milijardi pregleda. "Imgur je sada zapravo spajalica vezana za internet, ljude naprosto 'povučemo' jer smo najbolje mjesto za istraživanje i baratanje fotografijama", kaže Schaaf za Forbes. Kompanija ovog mladog biznismena do danas je privukla bviše desetaka milijuna dolara ulaganja.
Jacob Bank
Jacob Bank i njegov suradnik Yoav Shoham vlasnici su start-upa Timeful pod čijim je imenom kreirana aplikacija za "baratanje" vremenom – pomoću nje organiziraju se kalendari, "to do" liste, poslovni rasporedi i slično. Zahvaljujući tom propjektu dosad su zaradili oko sedam milijna dolara.
James Beshara
Ovaj 28-godišnjak pokrenuo je projekt za mikro financiranje naziva Tilt. Riječ je o platformi koja, primjerice, omogućava da primate novac od prijatelja, a uvjeren je da će njegov izum u budućnosti imati golem odjek. Dosad su mu investitori povjerili čak 37 milijuna dolara, a svakoga mjeseca broj korisnika raste oko 57 posto.
Industrijska proizvodnja
Eben Bayer
Osnivač kompanije Ecovative proslavio se proizvodnjom inventivne, ekološke ambalaže koja se proizvodi od – gljiva. Kreiravši ekološki prihvatljiv, a visokootporan materijal zadivio je investitore koji su mu dosad povjerili više od 14 milijuna dolara. Njegove proizvode danas kupuje velike kompanije poput Della and Steelcasea.
Antonia Arocha
Ovaj 29-godišnji biznismen pokrenuo je je kompaniju Nuve specijaliziranu za proizvodnju sustava za praćenje i osiguravanje tereta u transportu. Njegove usluge već koriste neke od najvećih transportnih tvrtki u Južnoj Americi, a u budućnosti, kaže, planira usavršiti sustav za osiguravanje naftovoda i nafte koja kroz njih teče.
A. Balaresque i Henry Bradlow
Ova dva mlada biznismena, kolege s sveučilišta Berkley, osnovali su tvrtku Lily Robotics. Jedan od njihovih najrazvikanijih proizvoda u nastajanju je leteća kamera koja vlasnika, ako to želi, može pratiti u stopu i bilježitui sve njegove radnje. Dosad su od različitih američkih investitora prikupili milijun dolara, a svoje će proizvode tržištu ponuditi tijekom ove godine.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu