Zamrzavanje je, kao što svi znamo, izvrstan način da se smanji bacanje hrane. Pohranjivanje hrane u zamrzivač zaustavlja kvarenje hrane na najmanje nekoliko mjeseci, što je bolje od nekoliko dana ili tjedana koje obično dobijemo od spremanja svježe hrane u hladnjak, piše Lifehacker.
No, voda je lukava. To je jedina tekućina koja smrzavanjem postaje manje gusta. Njene se molekule preuređuju u urednu, urednu kristalnu strukturu, ali taj kristal zauzima više prostora od tekuće vode. Može uzrokovati probleme s teksturom, čineći vašu hranu neukusnom, a u nastavku donosimo devet namirnica koje biste trebali izbjegavati zamrzavati.
1. Mlijeko
Smrznuto mlijeko vam neće naštetiti, ali može ostati zrnasto nakon odmrzavanja. Ovo također vrijedi za vrhnje, iako se zrnatost smanjuje s većim udjelom masti. Dobra je vijest, međutim, da se smrznuto mlijeko i vrhnje mogu koristiti u kuhanju i pečenju i neće utjecati na okus jela.
2. Meso i plodovi mora koji su već jednom bili zamrznuti
Iako nema problema sa sigurnošću hrane kod odmrzavanja prethodno smrznutog i odmrznutog mesa ili plodova mora, to stvara neke probleme s teksturom. Voda se širi dok se smrzava, pa stanične stijenke pucaju i omekšavaju mišićno tkivo.
3. Osjetljivo voće i povrće
Blanširanje povrća može mu pomoći da zadrži svoju teksturu i okus dok je pohranjeno u zamrzivaču, ali neko povrće i voće ne prolazi tako dobro čak ni s tim dodatnim korakom. Ako ste u nedoumici, razmotrite koliki postotakn vode to povrće sadrži u sebi. Krastavci, tikvice, rajčice i celer smrzavanjem će malo izgubiti snagu i strukturu. Nikada nemojte zamrzavati zelenu salatu ili kupus, osim ako ih ne namjeravate pretvoriti u juhu.
4. Cijelo lisnato bilje
Slično kao i osjetljivo povrće, lisnato bilje poput korijandera, bosiljka i peršina stradat će ako se cijelo baci u ledenicu. Možete ih, međutim, nasjeckati i pomiješati s uljem, zatim zamrznuti u plastičnim vrećicama kako biste sačuvali puni okus biljke. Tvrđe, drvenaste biljke, poput ružmarina, mogu se zamrznuti u vrećicama za zamrzavanje bez ikakve druge pripreme.
5. Kiselo vrhnje, jogurt i krem sir
Slično kao i mlijeko od kojeg nastaju tako i ovi mliječni proizvodi mogu postati zrnati kada se zamrznu, ali se još uvijek mogu koristiti u kuhanju i pečenju. Suzdržite se od zamrzavanja umaka na bazi mliječnih proizvoda, ali slobodno upotrijebite smrznuto i otopljeno kiselo vrhnje u kolaču, umaku ili bilo kojem drugom receptu koji to zahtijeva, osim onih u kojima je mliječni proizvod primarni sastojak.
6. Majoneza
Ne zamrzavajte majonezu i bilo koju hranu na bazi majoneze osim ako ne želite da se ona pretvori u masnu, okruglastu kašu koja će biti neupotrebljiva.
7. Pržena hrana
Zamrzavanje hrane koju ste sami pržili omogućuje da voda i ulje polako migriraju prema van, što znači da će vaša pečena piletina na kraju biti mokra – suprotno od onoga što bi pržena piletina trebala biti.
8. Jaja u ljusci
Još jednom, voda je razlog zašto ne možete zamrznuti jaja u ljusci. Voda unutar jajeta će se proširiti, uzrokujući pucanje ljuske. Ako baš morate zamrznuti jaja, svakako ih razbijte u silikonsku posudu za led s malo spreja za kuhanje. Iako se neće dobro ispeći, mogu se koristiti za kajganu.
9. Konzervirana hrana
Zanemarujući činjenicu da konzervirana hrana već ima dug rok trajanja, stavljanje zatvorenih konzervi hrane u zamrzivač je loša ideja. Slično kao i jaja u ljusci, svaka voda u limenci će se proširiti, što može uzrokovati pucanje ili pak stvaranje hrđe. Ako baš morate zamrznuti taj konzervirani grah, prvo ga premjestite u posudu prikladnu za zamrzavanje.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu