Kava ima niz prednosti. Šalica ovog mnogima omiljenog napitka pomaže nam da se razbudimo ujutro, a niz studija je pokazao da kava smanjuje rizik od raka jetre, rizik od srčanih bolesti te pomaže ljudima da dulje žive.
No, ne treba zanemariti i neke nuspojave kave – zbog kofeina izaziva ovisnost, može uznemiriti trbuh, a nakon što prođe prvotni nalet energije, kasnije osoba može osjećati nedostatak energije i pospanost, kao i nedostatak motivacije, navodi Wendi D. Jones, doktorica farmacije.
Postoji još jedna manje poznata nuspojava kave. Ako je pijete uz određene lijekove, može imati negativan učinak na vaše zdravlje. BestLife navodi s kojim lijekovima nikada ne biste trebali piti kavu.
Antidepresivi
Uzimanje antidepresiva s kavom može imati dvojaki učinak. “Kava može djelovati s tricikličkim antidepresivima (TCA) potencijalno dovodeći do smanjene apsorpcije lijeka, što bi dovelo do toga da pacijent ne primi punu propisanu dozu”, upozorava Jones.
Osim toga, SSRI fluvoksamin “pojačava učinke kofeina, tako da ljudi koji piju velike količine kofeina mogu doživjeti neugodne simptome kao što su lupanje srca, mučnina, nemir i nesanica”, piše Nacionalna zdravstvena služba.
Stimulansi
Najbolje je ne kombinirati kavu sa stimulansima kao što je Adderall. Iako male količine kave možda neće pogoršati nuspojave Adderalla, ova kombinacija može povećati rizik od nuspojava poput visokog krvnog tlaka, ubrzanog otkucaja srca, osjećaja nervoze i problema sa spavanjem.
Jones pojašnjava da je i kava sama po sebi stimulans pa u kombinaciji s drugim stimulansima može dovesti do ubrzanog kucanja srca i povećanog rizika od tahikardije. Još neki od stimulansa koje ne biste trebali kombinirati s kavom uključuju pseudoefedrin i epinefrin.
Vitamini i suplementi
Jones upozorava da je kava diuretik pa može dovesti do gubitka vitamina topivih u vodi, poput vitamina B i vitamina C kada se uzimaju zajedno s kavom. Također, kava može ograničiti ili smanjiti vašu apsorpciju željeza i kalcija.
Lijekovi protiv dijabetesa
Kava može povećati šećer u krvi kod nekih pojedinaca, što će vjerojatno poništiti učinke lijekova protiv dijabetesa. Pacijenti koji imaju dijabetes i vole piti kavu trebaju pažljivo pratiti razinu šećera u krvi.
Lijekovi za štitnjaču
Studija iz 2008. koju je objavila Nacionalna medicinska knjižnica otkrila je da kava ometa djelovanje lijeka za štitnjaču levotiroksina. Naime, kofein utječe na način na koji tijelo apsorbira levotiroksin. Može doći do prebrzog kretanja lijeka kroz crijeva što će omesti apsorpciju lijeka.
“Kada se to dogodi, razina hormona štitnjače može pasti i dovesti do simptoma hipotireoze, uključujući umor, slabost mišića, debljanje, promuklost i osjetljivost na hladnoću”, upozoravaju stručnjaci.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu