Prema podacima ministarstva kulture, fizička proizvodnja novina i ostale periodike u 2013. godini bila je najmanja u posljednjih deset godina.
Godine 2009. se jednostavno prepolovila s tadašnjih 57.000 tona na 27.000 tona. Broj tekstova u dnevnim novinama, kojih u Hrvatskoj postoji 12, smanjio se sa 1.150.000 u 2008. na 780.000 u 2012,, čulo se u izvješću o stanju u medijima pročitanom na 55. godišnjoj skupštini HND-a. "Naklade tiskovina padaju u cijeloj Europi, ali kod nas su se ukupni prihodi novina, prema podacima Ministarstva kulture, u godinama krize prepolovili. Godine 2008. oni su iznosili 3,2 milijarde kuna, a 2012. 1,58 milijardi.
Prihodi televizija i radija pali su u tom razdoblju desetak posto. U tih posljednjih pet godina izgubljeno je oko 35 posto novinarskih radnim mjesta", rekao je Zdenko Duka, a prenio portal tris.com.Smanjenje prihoda nakladnici koriste kao dobru izliku da skoro sav teret otežanog poslovanja prebace na leđa novinara. Naravno da je sve to na štetu kvalitete informiranja, na uštrb slobode novinarstva i na štetu javnosti, a caruje trivijalizacija i tabloidizacija medija, čulo se na skupštini.
"Činjenica je da novinarstvo više nije relativno dobro plaćen posao kakav je bi do krize 2009. godine. U tom su razdoblju novinarske plaće u prosjeku sigurno snižene od 30 do 40 posto i sada su, s obzirom na obrazovanje koje je potrebno za obavljanje tog posla, ispod općeg prosjeka. Ali je novinarstvo i dalje izuzetno značajan posao. Činjenica je da više niti u Hrvatskoj ne mogu proći neki evidentni sukobi interesa, ne može se skoro ništa zataškati. Novinarstvo nije izgubilo svoju kritičku ulogu, a odgovornost u društvu je već i zbog utjecaja novinarskih tekstova. Ne pamtimo veću krizu novinske industrije u Hrvatskoj, a niti vrijeme u kojem je položaj novinara bio nesigurniji nego danas. Na ovakvo stanje utjecala je opća ekonomska kriza, ali su i sve brojniji internetski mediji ugrozili novinske naklade, zaključuje Duka.
Rezanje
Kriza dohvatila i HND
Središnji odbor HND-a zadužen je da za prvu iduću sjednicu od tajništva pribavi detaljne izvještaje o plaćama i sistematizaciju zaposlenika HND-a, a kako bi se potom razmotrilo njihovo smanjenje zbog nužnih ušteda. Zatražena je i analiza troškova studentskih ugovora, zbog mogućnosti većeg angažmana djelatnika tajništva HND-a. Zaključeno je i da treba provjeriti koji su dodatni izvori za financiranje HND-a, te pojačati međunarodnu suradnju s ciljem edukacije i dobivanja novčane pomoći te povlačenje sredstava iz EU fondova".
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu