Nemoguće je istodobno imati uspješnu karijeru i obiteljski život

Autor: Poslovni dnevnik , 02. travanj 2013. u 20:51
Najveći uspjeh je ravnoteža između posla i obitelji/FOTOLIA

Oko 70 posto ispitanih vjeruje da mogu imati uspješnu karijeru i privatni život, a polovica kaže da je teško ili nemoguće imati oboje istovremeno.

Većina muškaraca i žena koji se uspješno uspinju po korporacijskim ljestvama kažu da mogu imati i uspješnu karijeru i zadovoljavajući privatni život, ali ne istodobno, pišu američki mediji, a prenosi internetski portal posao.hr. Novo međunarodno istraživanje u koje su bili uključeni menadžeri i direktori kompanija pokazalo je da njih oko 70 posto vjeruje da mogu imati uspješnu karijeru i privatni život.

Međutim, postoji "kvaka 22" – polovica ispitanika u istraživanju kaže da je teško ili nemoguće imati oboje istovremeno. Online istraživanje obuhvatilo je 4100 direktora, menadžera, potpredsjednika uprava, vlasnika ili partnera u srednjim ili velikim poduzećima u 33 zemlje. Istraživanje Accenturea dokazuje da se većina zaposlenih itekako trudi izbalansirati život. Kada ih se pitalo što smatraju svojim najvećim uspjehom, najpopularniji odgovor je bio "ravnoteža poslovnog i privatnog života", s oko 56 posto glasova. Taj se odgovor nalazi čak i ispred onog "novac" koji je u istraživanju dobio oko 46 posto. Oko polovice je kazalo da je u nekom trenutku odustalo od trčanja za karijerom zbog privatnog života.

Istraživanje je provedeno u jeku debate u Sjedinjenim Američkim Državama o tome mogu li ambiciozni, na karijeru usmjereni muškarci i žene, uspješno balansirati između posla i kuće. Bivša dužnosnica State Departmenta Sjedinjenih Američkih Država Anne-Marie Slaughter izazvala je žustru raspravu prošle godine kada je kazala da žene još uvijek "ne mogu imati sve", barem ne u Americi.Rasprava međutim nije ograničena samo na žene jer u današnje vrijeme i muškarci, barem dio njih, pokušavaju dovesti u ravnotežu radno mjesto i kućne obaveze. A to im uspjeva sve teže. Naravno uzrok svega možda je i financijska kriza jer se većina zaposlenih boji za radno mjesto, pa na poslu ponekad duže ostaju i bez neke očigledne potrebe. 

Komentirajte prvi

New Report

Close