Potpuno drugačije potrošačke navike današnjih 20 i 30-godišnjaka mijenjaju način na koji se odnosimo prema tehnologiji, kako trošimo i što kupujemo.
Zbog toga su neki brendovi naprosto na putu prema dolje – jer Milenijalci i Generacija Z svoje su rekli – oni više nisu popularni niti cool. Možda neke od njih volite, ali izgleda da srljaju u propast i da im nema spasa.
Victoria’s Secret
Brend koji se proslavio diljem planete modnim revijama koje su nosile neke od najljepših žena svijeta kao što su Heidi Klum, Adriana Lima, Doutzen Kroes, Miranda Kerr i Gisele Bündchen, u financijskim je problemima jer mladim generacijama više nije cool. Vrlo seksualizirane reklame, panoi i fotografije uglavnom premršavih manekenki, glamurozni imidž i tamni dućani mladima se ne sviđaju. Victoria’s Secret zatvorila je gotovo 250 dućana u 2020. godini.
Ostvarili su neto prodaju od 1,27 milijardi dolara u trećem kvartalu 2024. godine, što predstavlja pad od 4 posto u odnosu na isto razdoblje 2023. Udio digitalne prodaje neznatno je porastao, dok je udio prodaje u fizičkim trgovinama smanjen. Victoria’s Secret poduzela je odlučne korake kako bi se distancirali od dugogodišnje strategije hiper-seksualiziranog marketinga, osobito u jeku kritika usred pokreta #MeToo, koji je dodatno osvijestio važnost drugačijeg pristupa u oglašavanju i predstavljanju žena. No, sve su im prodavaonice i dalje ostale iste što zbunjuje potrošače.
Kodak
Kodakove fotografije preselile su se na pametne telefone i Instagram. Kompanija poznato po rolama filma i aparatima nije se uspjela vratiti među profitabilne otkako je proglasila bankrot 2012. godine. Kodak je nekoć bio inovativna kompanija koja je zapošljavala oko 145.000 ljudi. Nakon pojave društvenih mreža i na tisuće fotografija koje je svatko mogao okinuti mobitelom, očajnički je pokušavao pronaći svoje mjesto u modernom poslovnom svijetu, uključujući i eksperimentiranje s kriptovalutama. Predstavio je naime i “KodakCoin,” koji je opisan kao alat kojim bi fotografi mogli preuzeti kontrolu nad upravljanjem pravima na svoje fotografije. Iako je ideja bila kreativna i zanimljiva, ovaj projekt ubrzo je stavljen na čekanje i zaboravljen.

Tiffany
Čak i dijamanti gube svoj sjaj među milenijalcima i generacijom Z. Jedan od najpoznatijih svjetskih draguljarskih brendova, Tiffany & Co., suočava se s padom prodaje i ovaj 200 godina stari brend bori se za opstanak. Američki milenijalci gube interes za prepoznatljivo Tiffany prstenje, narukvice i modne dodatke. Društvene promjene dodatno otežavaju situaciju, jer sve više parova izbjegava trošenje na dijamantno zaručničko prstene ili se uopće ne odlučuju na brak prije nego što zajedno usele ili kupe dom.
Kako bi privukao mlađu publiku, brend je angažirao Reeda Krakoffa, dizajnera zaslužnog za uspjeh luksuznog brenda Coach, na poziciju glavnog umjetničkog direktora. Zadaća mu je bila modernizirati dizajn i privući mlađe kupce, no unatoč toj promjeni, vrijednost dionica kompanije nedavno je pala za 20 posto.

Diet Pepsi
Diet Pepsi je bio super popularna u 1990-ima, ali mu je prodaja drastično opala proteklih godina. Dijetalna gazirana pića koja su se našla na tržištu kao odgovor na one s šećerom, sada su na udaru jer potrošači brinu zbog umjetnih sladila koji se nalaze u njima. Milenijalci i generacija Z više vole zdrava pića poput mineralne vode.
Harley Davidson
Ni legendarni Harley Davidson motocikli nisu imuni na promjene u navikama kupovine i načina prijevoza među mlađim generacijama. Sve više milenijalaca preferira korištenje aplikacija za dijeljenje prijevoza i javni prijevoz umjesto posjedovanja vozila, što za Harley Davidson motore znači da bi mogli postati luksuz prošlih vremena.
Prema predviđanjima globalne tvrtke za upravljanje imovinom Alliance Bernstein, broj vozača motocikala mogao bi nastaviti padati tijekom sljedećih pet godina. Harley Davidson, koji je nekoć bio simbol slobode i avanture na otvorenim cestama, stoga mora pronaći način kako ostati relevantan u svijetu koji se brzo mijenja.

Gap
Čini se da kupcima Gap više nije nimalo uzbudljiv. Problemi su toliko ozbiljni da matična kompanija Gap Inc., koja također posjeduje lance dućana robom Banana Republic, Old Navy i Athleta, razmatra zatvaranje stotina trgovina koje nose ime Gap. Prema riječima Neila Saundersa, izvršnog direktora istraživačke i konzultantske tvrtke GlobalData Retail, imidž Gapa je ‘bezličan’, dok je njegova odjeća ‘jednolična i dosadna’.
Fiat
Iako je Fiat i dalje izuzetno popularan u Italiji, ovaj kultni brend postupno nestaje s američkog tržišta. Fiatovi mali automobili stekli su reputaciju nepouzdanih vozila u kojima je vožnja prilično neugodna što je dovelo do višegodišnjeg kontinuiranog pada prodaje iz mjeseca u mjesec.
Američki potrošači sve više preferiraju SUV vozila, a Fiat Chrysler se prilagođava tim trendovima, pa se u tvornicama sve više proizvode laki kamioni i crossoveri, koji su trenutačno najtraženiji na američkom tržištu. Iako Fiatov šarm i stil i dalje osvajaju srca u Europi, u SAD-u mali automobili očito gube utrku s većim i praktičnijim vozilima.
Forever 21
Brza moda više nije ‘in’ među milenijalcima i generacijom Z, koji sve više promišljaju o kupovnim navikama. Forever 21, nekoć simbol povoljne i trendi odjeće, podnio je zahtjev za stečaj 2019. godine. Iako tim od tri nova vlasnika nastoji očuvati preostale trgovine u SAD-u i proširiti brend na međunarodna tržišta, povratak na vrh zahtijevao bi temeljitu promjenu strategije. Kompanija je izgubila relevantnost jer je njezina ciljana publika počela pridavati veći značaj održivim poslovnim praksama te češće kupovati vintage odjeću u second-hand trgovinama.
H&M
Iako bolje kotira od konkurentskog Forever 21, ni ovaj brend nije imun na pad popularnosti brze mode. Kompanija je počela zatvarati svoje trgovine čak i prije nego što je pandemija pogodila tržište, a trenutačno se bori s viškom neprodane robe koja preplavljuje njezine police. Sav taj nered, uz iznenađujuće visoke cijene, otežava H&M-u da se bori s održivijim brendovima koji bolje odgovaraju na potrošačke navike mladih. Jer oni postaju sve svjesniji ekološkog utjecaja brze mode, a H&M sada mora pronaći način kako osigurati konkurentnost u industriji koja traži održivost i transparentnost.

Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu