Iako se američki filmaši sve više trude biti što prisutniji na golemom kineskom tržištu, Hollywood tamo sve više gubi uporište.
Naime, kako je u srijedu javila Šinhua u devet mjeseci ove godine na blagajnama kineskih kina ostvaren je prihod od 16,42 milijarde juna (2,7 milijardi dolara), što je rast od čak 35 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Međutim, za većinu tog rasta najzaslužnija je upravo domaća produkcija filmova. Tako je gledanost domaćih filmova porasla čak 94 posto, na 9,56 milijardi juana, dok je gledanost Zapadnih filmova pala za 5,2 posto na 6,86 milijardi juana.
No, unatoč tome hollywoodski studiji još uvijek uspjevaju na kineskom tržištu namaknuti velik novac i često spasiti produkcije koje su bile loše primljene u Sjevernoj Americi. Tako je primjerice u kolovozu američki ljetni hit Pacific Rim, kojeg su producirali Time Warner i Legendary Pictures, nakon vrlo mlakog prijama na domaćem tržištu u kineskim kinima dobio infuziju od 649,2 milijuna juana. Američki filmovi prošle su godine imali mnogo bolji prijam u kineskim kinima nego ove, a strani filmovi su lani držali čak 51 posto gledanosti u kinima. Kineski filmovi su se lani, naime, morali nositi sa žestokom američkom kokurencijom hitova poput The Avengers, Mission Impossible: Ghost Protocol i Titanic 3-D. Tako je lani samo tri od deset na kineskim blagajnama najdohodovnijih filmova bilo domaće proizvodnje. Međutim ove godine strani filmovi drže 42 posto tog kolača.
Glavni razlog tome je što su kineski filmaši počeli proizvoditi mnogo kvalitetnije filmove poput primjerice Jouirney to the West: Conquering the Demons, 3D produkcije koja je uprihodila fantastičnih 1,24 milijardi juana (204,7 milijuna dolara), ili filma So Young, koji je pak zaradio 717,3 milijuna juana.
Nanjušili zaradu
Poigravanje s cenzurom
Osim iskoraka u 3D filmove, koji u pravilu na blagajnama kina donose više novca, kineski filmaši su nanjušili kako dobra zarada leži i filmovima koji plešu po rubu dopuštenoga. Naime, kineske vlasti i dalje cenzuriraju filmove, a društveno škakljive teme poput lezbijstva, izvanbrčnih veza i porađanja u inozemstvu kako bi djeca dobila strano državljanstvo i bolju medicinsku skrb umješno su upakirane u romantičnu komediju Finding Mr. Right, koja je na blagajnama kineskih kina uprihodila više od pola milijarde juana. Isto tako cenzura utječe i na gledanost Hollywoodskih filmova, pa je brutalan Django Unchained, toliko okljašten da je zaradio samo 2,65 mil. dolara, naspram 162,8 mil. dolara u SAD-u.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu