PD Code
London, Barcelona i Firenca

Gdje ručaju vrhunski chefovi?

U svijetu gastronomije malo tko poznaje otkucaje kulinarskog srca grada bolje od vrhunskih kuhara. Tri kulinarska chefa — Marko Đurašević, Mate Janković i Gregorio Mannucci — odabrali su svoja omiljena gastronomska odredišta. Od užurbane energije Londona do vibrantnih aroma Barcelone i bezvremenske elegancije Firence, podijelili su s nama omiljena, nezaobilazna mjesta svjetske klase za užitak visoke gastronomije i tradicionalne kuhinje. Ovo je njihov vodič za value for money mjesta koja morate posjetiti.

Magda Dežđek
11. prosinac 2024. u 22:00
Foto: Privatni album i press

Barcelona – Marko Đurašević

Gault&Millau Hrvatska nedavno ga je proglasio kuharom godine 2024. za njegov inovativan i umjetnički kulinarski stil, koji ste mogli kušati u splitskim restoranima Olive Tree, Roof 68 i Kinoteka, a odnedavno u Zrnu soli.

Od tradicionalnih katalonskih jela do najavangardnijih prijedloga, gastronomija je u ovom gradu putovanje okusima koje nikoga ne ostavlja ravnodušnim.

Prije no što je ovaj crnogorski kuhar preuzeo vodstvo splitskih restorana, svoje je vještine brusio na raznim prestižnim kulinarskim scenama. Posebice u Španjolskoj, gdje je radio sa svjetski renomiranim kuharima.

Marko Đurašević

U koji se grad isplati otputovati radi ručka?

U Barcelonu, u kojoj sam proveo velik dio života, a koja osvaja ne samo šarmom svoje arhitekture i plaža već i svojom bogatom i raznolikom gastronomijom. Od tradicionalnih katalonskih jela do najavangardnijih prijedloga, gastronomija je u ovom gradu putovanje okusima koje nikoga ne ostavlja ravnodušnim.

Nezaobilazna su tradicionalna katalonska jela poput pa amb tomàqueta, jednostavnog, ali ukusnog kruha s rajčicom; escalivade, hladnog pečenog povrća začinjenog maslinovim uljem i soli; esqueixade, salate od bakalara, rajčice, luka, paprike i maslina; calçots, grilane mlade kapulice na otvorenoj vatri, poslužene s umakom romesco; suquet de peix, “brujeta” od ribe i morskih plodova. Ovo su moja “vrijednost za novac” mjesta u Barceloni:

DISFRUTAR

Barcelona je sjedište visoke kuhinje, može se pohvaliti s 22 restorana koja su nagrađena Michelinovim zvjezdicama ili pripadaju Michelinovu vodiču. Jedan od meni omiljenih je Disfrutar, koji su osnovali bivši šefovi iz El Bullija, a koji je priznat od uglednih medija kao što su World 50 best (na prvom mjestu) i Michelin (3 zvjezdice). Nudi avangardno gastronomsko iskustvo koje možete kušati u degustacijskom meniju za 290 eura, a poželite li ovdje jesti, rezervaciju je potrebno napraviti i do šest mjeseci unaprijed.

IKIBANA

Restoran u kojem sam proveo dugi niz godina, i to kao chef za razvoj i inovativnost, te kojem se uvijek rado vraćam je Ikibana jer je cijena i kvaliteta njihove japansko-brazilske kulinarske fuzije besprijekorna (ručak se kreće od 30 do 50 eura, a večera od 60 do 100 eura). Koliko su uspješni, govori već podatak da u samom gradu postoje čak tri restorana Ikibana, koji se u kasnim večernjim satima pretvaraju u klubove u koje često zalaze javne osobe kao što su Antonio Banderas, Pedro Almodóvar ili predsjednik nogometnoga kluba Barcelona Joan Laporta, kao i nogometaši i košarkaši.

EL XAMPANYET I LA COVA FUMADA

Za povoljan a ukusan obrok u Barceloni uvijek je dobro odabrati tapas barove jer nude razna mala jela koja vam omogućuju uživanje u više okusa odjednom. El Xampanyet je poznat po ukusnim tapasima i živahnoj atmosferi, a La Cova Fumada po “bombi”, kroketu od krumpira koji je punjen mesom i poslužen s pikantnim umakom te koji košta samo sedam eura.

London – Mate Janković

Poznat je po popularizaciji održivoga kuhanja, zagovaranju regionalnih proizvoda i etičkom izboru izvora iz kojih oni dolaze te svojoj strasti za modernizacijom tradicionalne kuhinje suvremenim prizvukom.

Ništa me ne veseli kao gradovi s puno različitih globalnih kuhinja na jednom mjestu i opcija koje takav izbor nudi.

Njegov kulinarski put proteže se prestižnim restoranima u Hrvatskoj i inozemstvu, gdje je usavršavao svoje vještine u spajanju lokalnih namirnica s inovativnim tehnikama. Vlasnik je zagrebačkog restorana Sol čiji je koncept fokusiran na tapase “prevedene” na hrvatski, s naglaskom na korištenju lokalnih namirnica i predstavljanju tradicionalnih hrvatskih okusa na moderan način.

Mate Janković

U koji se grad isplati otputovati radi ručka?

Dosta teško mi je odgovoriti na ovo pitanje jer svaki grad ili regija u kojoj sam proveo neko vrijeme ima zbilja puno restorana vrijednih spomena. Italija mi svakako prva pada na pamet zbog svoje raznolikosti, bogate kulinarske tradicije i odlične vrijednosti za novac, ali nedavni posjet Londonu još mi je svjež pa moram izabrati britansku metropolu.

Ništa me ne veseli kao puno različitih globalnih kuhinja na jednome mjestu i opcija koje takav izbor nudi. London je jedan od najboljih gradova na svijetu za gastro gurmane i nudi više no što se u nekoliko kratkih posjeta može vidjeti i iskušati. Ovo su moja “vrijednost za novac” mjesta u Londonu:

ST. JOHN

St. John je jedan od onih restorana koji su globalna institucija, ovjenčan je jednom Michelinovom zvjezdicom, a sastoji se od tri restorana, pekarnice i vinarije. Ovaj je, pomalo neugledan, ali iznimno gostoljubiv restoran popularizirao korištenje iznutrica i svih dijelova životinje pa je popularno prozvan “od nosa do repa”.

JOSEPHINE BOUCHON

Josephine Bouchon je rustikalni francuski restoran koji kuha tradicionalne lyonske klasike na Fulham Roadu. Atmosfera je odlična, a stolovi “nabijeni” do maksimuma. U separeu vam doslovno trebaju maknuti stol da biste izašli. Jelovnik ima Michelinovu zvjezdicu, vinska karta je odlična, a posluga brza i efikasna.

LEDBURY

Ledbury na Notting Hillu možda je najbolji londonski restoran i mjesto s tri Michelinove zvjezdice. To je globalni vrh i čisti perfekcionizam u svakom segmentu. Jako zahtjevno mjesto za rad, ali raj za gosta. Restoran je specijaliziran za divljač i meso, vinska karta je najbolja od najboljih, a servis bez greške.

Firenca – Gregorio Mannucci

Iz rodne Firence, nakon godina putovanja i stjecanja iskustva u vrhunskim restoranima diljem Europe, prije 15 godina stigao je u Hrvatsku, koja mu je postala novi dom. Među ostalim, bio je chef u zagrebačkim restoranima Apetit City i Bistro Apetit te opatijskoj Bevandi. Ovaj 43-godišnjak u sebi nosi duboku povezanost sa zemljom, strast prema lovu i “slabost” prema iznutricama.

Gregorio Mannucci

U koji se grad ili regiju isplati otputovati samo radi ručka?

Ovo je trik-pitanje jer nemoguće je odabrati samo jednu regiju, grad ili mjesto u Italiji koje vrijedi posjetiti radi ručka. Ipak, izdvojit ću svoju voljenu Firencu, u kojoj sam rođen i odrastao. Ovdje je hrana, baš kao i kultura i umjetnost, jednako slojevita, važna i bogata. Počevši od recepata koji sežu u renesansu i na dvor obitelji Medici, a koji se još i danas spremaju, poput, primjerice, carabaccia (stara firentinska juha od luka) ili dolce e forte (divljač u grožđicama, vinskom octu i kakau).

Naravno, tu su i sva jela od divljači po kojima je poznata cijela Toskana, zatim ribollita (što znači “ponovno kuhana” – u juhu od povrća koja se nije pojela idućega dana dodajemo stari kruh).

Ovdje je hrana, baš kao i kultura i umjetnost, jednako slojevita, važna i bogata.

Tu je, naravno, i njezino veličanstvo fiorentina steak te zadnje ali nikako najmanje važno, ujedno i meni najdraža jela od iznutrica poput trippa alla fiorentina i lampredotta u svim varijacijama. Ovo su moja “vrijednost za novac” mjesta u Firenci:

Tripperia Pollini

Preporučio bih mjesta na koja redovito odlazim kada sam u Firenci. Moje fiksno mjesto za doručak je Tripperia Pollini, koja po mom ukusu ima najbolji klasični lampredotto. To je jelo spravljeno od četvrtog želuca krave, sporo kuhano s povrćem, servirano u pecivu rosetta, sa salsom verde i ljutim umakom. Ovdje se cijene kreću oko pet do sedam eura, a čaša vina chianti je jedan euro.

Da Nerbone

Drugo mjesto koje bih preporučio za doručak ili ručak je svojevrsna firentinska institucija – Da Nerbone na Mercato Centrale. Istovremeno u prostoru tržnice možete jesti tradicionalna jela “siromašne kuhinje” – kuhano meso, pržene polpete od kuhanog mesa, ribolittu – sve to servirano u keramičkom posuđu, s rasponom cijena od pet do osam eura.

Osteria Tripperia Il Magazzino

Za dobar ručak nadomak Ponte Vechhija nalazi se Osteria Tripperia Il Magazzino, gdje možete uživati u raznim jelima, od tradicionalne ručno rađene tjestenine, preko steakova do eksperimentalnih načina pripreme iznutrica, a prosječni će vas ručak stajati oko 30 eura.

Trattoria Donnini

Kao kruna na kraju, moja preporuka od sveg srca je Trattoria Donnini u Bagno a Ripoli (deset minuta od centra grada), kamo odlazim svaki put kad se vratim doma. To mjesto jedno je od rijetkih koje je tijekom desetljeća ostalo autentično ponudom i kvalitetom nudeći od najtradicionalnijih jela do zanimljivih i intrigantnih kombinacija i modernih utjecaja na tradicionalni stil toskanske kuhinje. Ovdje ćete biti više nego zadovoljni objedom ili večerom za 30 eura, dok će vas ona za 50 eura posve oduševiti.

New Report

Close