Facebookom se služi 93% djece i mladih između 11 i 18 godina

Autor: Majda Žujo , 23. listopad 2013. u 14:27
Na Facebooku djeca provode između sat i dva dnevno/FOTOLIA

Iako je zabranjen djeci ispod 13 godina, 68 posto djece otvorilo je Facebook profil i prije 13-te. Na njemu uglavnom razgovaraju s prijateljima te dijele fotografije.

Facebook je postao sve učestaliji način komunikacije među ljudima, no sve ga više koriste i djeca, iako je zabranjen onima ispod 13 godina.

Prema istraživanju koje su zajedno provele udruga Hrabri telefon te Poliklinika za zaštitu djece grada Zagreba, čak 93 posto ispitane djece i adolescenata između 11 i 18 godina posjeduje profil na Facebooku. Među njima, čak 68 posto profil je otvorilo prije 13. godine, a gotovo petina nema samo jedan, već nekoliko Facebook profila. Ono što zabrinjava u istraživanju je da čak 47 posto djece Facebook posjećuje za vrijeme nastave, što vjerojatno utječe i na njihov uspjeh u školi. Naime, pokazalo se kako djeca koja na Facebooku provode tri ili više sati dnevno imaju niži školski uspjeh od djece koja na Facebooku provode manje od pola sata dnevno.

 

26posto

djece nema Facebook jer im to ne dopuštaju roditelji

Osim toga, pokazalo je istraživanje, oni imaju i narušeniju sliku o sebi, pokazuju veći broj emocionalnih poteškoća te su sklonija neprihvatljivom ponašanju. Ipak, među 1489 djece uključene u istraživanje, većina ih na Facebooku provede između sat i dva dnevno (gotovo polovica) dok je dvadesetak posto onih koji tamo provedu preko tri sata. Za to vrijeme većina ih "chata", s prijateljima, lajkaju statuse, objavljuju privatne fotografije ili poveznice na zanimljive članke, spotove i slično, dok manji broj objavljuje značajne događaje ili promjene u svom životu. Pri tome se 85 posto djece predstavlja punim imenom i prezimenom, ostavljaju svoje e-mail adrese, manji broj ostavlja i broj mobitela i kućnu adresu.

Rezultati do kojih su došli Hrabri telefon i Poliklinika za zaštitu djece grada Zagreba pokazali su zabrinjavajuću povezanost Facebooka i nasilja. Nasilje među djecom putem Facebooka događa se najčešće kod djece između 15 i 16 godina, a među žrtvama nasilja više je djevojčica. Djeca koja su uključena u takvo nasilje na Facebooku provode značajno više vremena od svojih vršnjaka, a većina djece koja vrši ili doživljava  nasilje na Facebooku, u roditeljskom domu najčešće nema pravila o korištenju Facebooka. Mnogi roditelji jednostavno ne znaju kako pristupiti tom fenomenu. Više od tri četvrtine ih djeci nije postavilo pravila o korištenja Facebooka.

No četvrtina djece koja nema Facebook kaže da ga nemaju jer im roditelji to ne dopuštaju. U svakom slučaju, da bi spriječili neželjene posljedice roditelji bi se trebali bolje informirati o tome što njihova djeca na Facebooku rade te kako ih mogu kontrolirati."Roditelji trebaju prihvatiti Facebook i općenito internet kao stvarnost i dio odrastanja svoje djece. To je nešto s čime se današnje generacije rađaju te ga koriste za svakodnevnu komunikaciju s vršnjacima, a što pokazuju i naši rezultati. Stoga je važno da roditelji i za taj dio života svoje djece pokažu interes i posvete mu pažnju te zajedno s djecom diskutiraju o prednostima te eventualnim opasnostima korištenja modernih tehnologija", poručila je Hana Hrpka, predsjednica udruge Hrabri telefon koja je zajedno sa iStudiom razvila Facebook aplikaciju za educiranje roditelja o načinima zaštite djece na Facebooku. "Hrabri telefon će uskoro pilotirati projekt s ciljem prevencije cyberbullinga koji će se provoditi u 20 škola na području grada Zagreb", dodala je Hrpka. 

Slobodno vrijeme

Druženje s prijateljima

Facebook nije jedino mjesto na kojem djeca provode sve više vremena. Internet općenito postao je najučestalija zabava među tinejdžerima i onima nešto mlađima. Ipak, na pitanje kako bi najradije provodili svoje slobodno vrijeme, većina djece odgovorila je da bi se radije družili s prijateljima. Istraživanje pokazuje da 26 posto djece slobodno vrijeme provodi na internetu.

Komentirajte prvi

New Report

Close