Nepodnošljivo je vruće, pa trčimo kući da u vlastitom prostoru napravimo prohladnu atmosferu. Ako nemamo klima uređaj, neke sobne biljke su zeleni spas za nas.
Prije nego što uložite puno novca u klimatizaciju ili ventilatore, stručnjaci preporučuju da u svoj prostor integritete određene sobne biljke, piše B92.
Prema rezultatima istraživanja NASA Earth Science, biljke su poznate po tome što pomoću fotosinteze ne hlade samo sebe već i okolinu.
Benjamin
Malo sobno stablo ima puno lišća kroz koje ispušta vlagu u sobu. Stablo s grmolikom krošnjom poslužit će kao krošnja ostalim biljkama uz njega.
Naime, kad biljke grupirate, pomažu jedna drugoj u stvaranju vlastitog ekosistema i poboljšanju vlažnosti. Nemojte zaboraviti redovito ih zalijevati kako bi učinak hlađenja bio optimalan.
Fikus gumijevac
Što je veća vlažnost u sobi, temperatura je niža. Poznato je da gumijevac nadoknađuje sadržaj vode u zraku. U osnovi, što više lišća ima drveće, to je učinak veći.
Uvijek održavajte tlo ravnomjerno vlažnim (ne zalijevajte prekomjerno!) I ne izlažite ga direktnoj sunčevoj svjetlosti.
Aglaonema
Ova biljka ne samo da hladi zrak već ga i pročišćava. Posebno se preporučuje u spavaćoj sobi.
Praktična je jer je aglaonema vrlo jednostavna za njegu i zahtjeva malo vode i svjetlosti.
Sobna palma
Ne samo da osigurava nižu temperaturu već vam pruža i osjećaj egzotike. Zeleni listovi palme imaju uske otvore koji apsorbiraju ugljikov-dioksid i ispuštaju kisik.
Što je površina lista veća, može proizvesti više kisika. Savjet je da uz normalno zalijevanje lišće redovno prskate vodom.
Sanseverija
Baš kao i aloe vera, sanseverija ima visok sadržaj vodika. Međutim, ne samo da ispušta vlagu i kisik u zrak, nego uklanja i nečistoće.
Voli sunce i zato sjajno izgleda na prozorskoj dasci – gdje sprečava ulazak toplih sunčevih zraka u prostoriju.
Aloe vera
Ova vrlo ljekovita biljka neće vam dobro doći samo ako dobijete gadne opekotine od sunca već je njeno uzgajanje dobro i za hlađenje temperature zraka i uklanjanje formaldehida iz zraka.
Držite je na indirektnoj svjetlosti, i to osam do deset sati dnevno. Stavite je u zemljište za kaktuse u teglu s drenažom, a zalijevajte je tek kad se zemlja dobro osuši
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu