Ako volite ovu vrstu mesa, nekoliko stvari trebate znati prije konzumacije

Autor: Poslovni.hr , 31. svibanj 2022. u 09:45
Foto: Kristina Stedul Fabac/PIXSELL

Može se raditi o trenutnom utjecaju na kardiovaskularni sustav, a to potvrđuju i studije čiji su rezultati objavljeni u magazinu Nutrients.

Kako se bliži sezona roštiljanja na otvorenom, sigurno ne propuštate peći i mljeveno meso nešto češće pa je dobro znati i što stručnjaci kažu o toj navici. Zapamtiti valja da ćete unosom mljevenog mesa omogućiti organizmu 20 g proteina, što je pola preporučene dnevne količine, ali isključivo životinjskog porijekla. Proteini su esencijalni za izgradnju i obnavljanje mišića, kosti i tkiva, a pomažu i pri opskrbi kisika krvotoku. Odlični su za održavanje tjelesne težine jer će vas zasititi, ali oni biljnog porijekla su puno bolji odabir, piše Ordinacija.

MOGU SE RAZVITI ŽUČNI I BUBREŽNI KAMENCI

Redovita konzumacija mljevene govedine može utjecati na zglobove i bubrege. Ako jedete proteine životinjskog podrijetla, posebno crveno meso, razine mokraćne kiseline će porasti, a može uzrokovati nastanak kristala u zglobovima te se pretvoriti u bubrežne kamence. Oba stanja su jako bolna. Bolja je opcija unositi čiste proteine biljnog podrijetla.

UNOSITE PUNO KALORIJA

U tako malom komadu mesa se krije puno kalorija. Jedan hamburger tako sadrži oko 120 g mljevene govedine, a tu se radi o oko 326 kalorija. Ako tome dodate sir i pancetu ili još jedan komad mesa, jasno vam je da ste unijeli skoro sve potrebne kalorije za jedan dan. Ako ga pripremate sami, koristiti nemasne komade mesa.

PROBLEMI S ARTERIJAMA

Može se raditi o trenutnom utjecaju na kardiovaskularni sustav, a to potvrđuju i studije čiji su rezultati objavljeni u magazinu Nutrients. Obrok koji se sastoji od visokog udjela zasićenih masti može uzrokovati manju upalu i Endotelnu disfunkciju – termin je koji opisuje stanje oštećenoga endotela i njegove poremećene funkcije.

Cijeli članak pročitajte >>ovdje.

Komentirajte prvi

New Report

Close