Za one koji nemaju zeleni palac, održavanje bilja na životu može se činiti nemogućom misijom. Ili im dajete previše nečega ili premalo, piše Bestlifeonline. Određivanje idealne količine vode, hranjivih tvari, tla i količine sunca zahtijeva dosta truda, stoga u nastavku donosimo stručne smjernice koje će vam pomoći da se bolje brinete za svoje bilje.
Dodajte spužvu na dno tegle
Alfred Palomares s 1-800-Flowers.com objašnjava da su “razumijevanje točnih zahtjeva vaše biljke za njegom, pravilno zalijevanje i drenaža ključni za njezin razvoj. “Početnicima savjetuje da potraže znakove je li im bilje previše zaliveno ili pati od truljenja korijena, što može biti kobno.
“Truljenje korijena događa se kada voda ostane zarobljena u tegli i ne može lako otjecati kroz tlo. Ako novo ili staro lišće počne padati s biljke i zeleno je, smeđe ili žuto, ili je tlo počelo mirisati po truleži, postoji velika vjerojatnost da je biljka popila previše vode”, kaže Palomares.
No iako vaša biljka pokazuje znakove truleži korijena, nemojte gubiti nadu. Palomares savjetuje “stavljanje spužve na dno tegle kako biste spasili biljku.” Kako piše Huff Post, trebate pažljivo izvaditi biljku iz tegle tako da je okrenete na stranu i “nježno je držite za stabljike ili lišće i lupkate po dnu posude dok biljka ne isklizne.” Provjerite je li višak vode zarobljen u tegli i ispustite vodu prije nego što dodate spužvu. Zatim dodajte biljku natrag u zemlju i presadite je.
Spužve djeluju tako da upijaju višak vlage u posudi. Budući da su spužve porozne, Palomares kaže da će “osigurati dodatni prostor za strujanje zraka kroz tlo”. Iako možete koristiti običnu spužvicu iz trgovine, važno je odabrati pravu veličinu.
“Pazite na veličinu tegle i veličinu spužve. Ako je spremnik prevelik, korijenje biljke može na kraju izrasti kroz ili oko spužve”, upozorava Palomares.
Gardening Know How preporučuje da koristite spužvu koja nije tretirana deterdžentom ili antibakterijskim sredstvima, ali možete i sami tretirati spužvu razrijeđenim izbjeljivačem kako biste spriječili pojavu plijesni. I uvijek ih možete odrezati kako biste bili sigurni da su prave veličine i oblika za vašu teglu.
Ako se odlučite staviti spužvu na dno posude, provjerite koristite li ispravnu vrstu tegle. Palomares preporučuje onu s odgovarajućom drenažom, jer “ako imate tendenciju pretjeranog zalijevanja ili imate lošu drenažu u posudi, spužva će na kraju postati prezasićena i neće služiti svojoj svrsi.”
Trebali biste još jednom provjeriti drenažu kako biste bili sigurni da višak vode može lako izaći iz tegle. Ako nema dovoljno drenaže, lako ćete pretjerano zalijevati biljku imali spužvu ili ne jer voda nema kamo otići.
Isprobajte trik s kockicama leda
Ako tražite alternativu spužvi, uvijek postoji trik s kockicama leda,koji uključuje stavljanje dvije kockice leda na podnožje biljke jednom tjedno kako biste im pružili hidrataciju.
Ovu je tehniku prvi put istražilo 2017. godine Američko društvo za hortikulturnu znanost i od tada je uzela maha na Redditu i Instagramu kao trik za biljke. Ova metoda omogućuje da se led polako otopi tijekom vremena, tako da možete pratiti koliko vode vaša biljka dobiva. Ali budite oprezni: iako djeluje na orhideje, hladna temperatura leda može šokirati osjetljivije biljke.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu