Ako na poslu čujete ovu rečenicu, bježite glavom bez obzira

Autor: Poslovni.hr , 15. travanj 2024. u 09:50
foto: pixabay

Naime, ona tvrdi da postoji jedna vrlo toksična fraza koju koriste poslodavci, a znak je upozorenja za sve zaposlene.

Jennifer Brick je savjetnica za karijeru iz New Yorka koja na svom TikTok profilu redovno dijeli savjete vezane za posao. Jedan od njih je nedavno privukao pažnju njenih pratitelja. Naime, ona tvrdi da postoji jedna vrlo toksična fraza koju koriste poslodavci, a znak je upozorenja za sve zaposlene.

“Ako je čujete na razgovoru za posao, na sastanku ili poslovnom događaju – bježite što prije”, rekla je pa otkrila frazu: “Mi smo obitelj.”

Jennifer je u sljedećim videima objasnila kako traženje lojalnosti u “obiteljskom” radnom okruženju vrši dodatan pritisak na zaposlenike da rade još više kako bi postigli potrebne rezultate, piše Index.

@jenniferbrick your going to want to save this one #career #careeradvice #corporate #fyp ♬ original sound – Jennifer Brick

“To stvara nezdravu dinamiku moći”

“To stvara okruženje pogodno za iskorištavanje – uključujući prekovremeni rad, preuzimanje previše suvišnih zadataka i izgaranje na poslu jer biste sve učinili za svoju obitelj, zar ne?” rekla je, dodajući kako ova naizgled nevina fraza briše granice između privatnog i poslovnog života.

“Konačno, to stvara nezdravu dinamiku moći. Ne ispituj svog roditelja, jer ako to učiniš, više nećeš biti dio obitelji”, objasnila je, dodajući kako tvrtka ne može biti vaša obitelj jer ne možete otpustiti svoju obitelj.

“Ne otpuštaš svoju obitelj”

“Ne otpuštaš ni ne napuštaš svoju obitelj. Ne promovirate nekoga iz svoje obitelji. Ne plaćate premalo svoju obitelj”, zaključila je, a brojni tiktokeri složili su se s njom.

“Nazvat će vas dijelom obitelji, a zatim će vas maltretirati dok vas ne prisile da date otkaz”, napisao je jedan tiktoker, a drugi dodao: “Da, čuo sam to na jednom razgovoru za posao i pomislio sam, ‘Kul, ovo će biti super.’ Bio sam u krivu. Velika greška.”

Komentari (2)
Pogledajte sve

Einstein1, 15.04.2024. u 19:38

 

Evo jš primjera kada je potrebno bježati galvom bez obzira:

”da sam vam božićnicu/uskursnicu…” – nije vama nitko ništa ništa dao vi ste to zaradili

”omogućio sam vam…” nije vama nitko ništa omogućio nego ste si vi to zavrijedili

Zanimljivo da posloprimci uvijek polaze od teze da su sve primljene novce zaradili što ne mora biti točno.

Ja kao poslodavac mnogo puta svjesno idem u rizik i plaćam zaposlene više da bi mi isporučili rezultat u budućem razdoblju (investicija u ljude) i da u konačnici zaradim u budućnosti iako trenutno radim s gubitkom.

Zaposlenici ne zarade uvijek taj novac. Ja time riskiram vlastiti novac ali vidim ovdje da ima mnogo ljudi koji misle da je sav novac koji su dobili zarađen što nikako ne mora biti točno.

Znači, ja kao poslodavac sam dogovorio s nekim 1.500 eura bruto plaću. Ja preko tog iznosa ne moram nikome ništa isplatiti po ugovoru o radu i to je samo moja dobra volja odnosno moja procjena da će mi se to vratiti (produktivnost, bolji odnos prema radu, zadovoljstvo, povećana motivacija itd) ako im dam više nego što smo dogovorili.

Očito nikad nisu investirali i ne razumiju procese da nešto plaćaš i investiraš ali zarada je upitna i neizvjesna.

<p>Evo jš primjera kada je potrebno bježati galvom bez obzira:</p>
<p>”troškovi nam stalno rastu” – hoće reći da su mu troškovi pojeli zaradu i da ti neće dati povišicu – na to odgovori: “i meni troškovi rastu, pa sam našao posao u firmi gdje me mogu platiti više”</p>
<p> </p>
<p>”da sam vam božićnicu/uskursnicu…” – nije vama nitko ništa ništa dao vi ste to zaradili</p>
<p> </p>
<p>”omogućio sam vam…” nije vama nitko ništa omogućio nego ste si vi to zavrijedili</p>
<p> </p>

New Report

Close