Ako dobijete poruke ovog tipa, nemojte kliknuti jer se možda radi o prijevari

Autor: Poslovni.hr , 13. studeni 2023. u 12:36
foto: unsplash

Kako ističe portal Gadgets Now, na takve poruke nikako ne smije kliknuti.

Sigurnosna tvrtka McAfee nedavno je objavila studiju poruka koje predstavljaju prijevaru. Izvješće upozorava korisnike pametnih telefona i navodi sedam opasnih tipova poruka koje kriminalci šalju SMS-om ili WhatsAppom kako bi hakirali uređaje ili ukrali novac. Na njih se, kako ističe portal Gadgets Now, nikako ne smije kliknuti.

U poruci o iznenadnoj nagradi može pisati i što je navodno osvojeno. Postoji, pritom, šansa od 99 posto da je primljena poruka prijevara i da je namijenjena krađi.

Lažne ponude za posao

Prijevarna poruka oko ponude ili obavijesti za posao također može biti opasna. Važno je znati kako niti jedna profesionalna tvrtka neće komunicirati WhatsApp ili SMS porukama, piše Večernji list.

Upozorenja iz banke s linkovima

Poruke upozorenja banke primljene putem SMS-a ili WhatsAppa u kojima se od korisnika traži da pristupe linku su prijevarne. Njihov cilj je ukrasti novac.

Informacije o kupnji koju niste izvršili

Sve novosti o kupnji koju niste obavili su prijevara. Takve poruke su napisane tako da primatelje primame da kliknu na link, nakon čega im se hakira uređaj.

Ažuriranja pretplate na Netflix ili slične usluge

S porastom popularnosti platformi poput Netflixa, prevaranti pokušavaju namamiti korisnike pametnih telefona slanjem poruka. To mogu biti besplatne ponude ili hitne poruke o isteku pretplate.

Lažna obavijest o propuštenoj isporuci ili problemu s isporukom

SMS ili WhatsApp obavijesti o propuštenoj isporuci ili drugim problemima s dostavom također su opasne. Njih se može primiti čak i kada ste obavili kupnju.

Sigurnosno upozorenje Amazona

Poruke s obavijestima o bilo kakvom ažuriranju na vašem računu također su zamke. Amazon ili bilo koja tvrtka za e-trgovinu nikada neće poslati SMS ili WhatsApp poruku za tako važna upozorenja.

Komentirajte prvi

New Report

Close