10 razloga zbog kojih nikad nećete žaliti za Jugoslavijom

Autor: Poslovni.hr , 23. travanj 2015. u 13:15
Foto: Krunoslav Petrić / PIXSELL

Jedno istraživanje je nedavno pokazalo da 82 posto Hrvata žali za Jugoslavijom

Nedavno je jedno istraživanje pokazalo da 82 posto Hrvata žali za Jugoslavijom. Samo šest posto se izjasnilo "ne ponovila se Jugoslavija". Ne bi im smetao komunizam, ako bi to značilo da će živjeti u blagostanju. No, stvari nisu bile tako idealne, piše Express.

Milicija i UDBA

Danas možete reći što god hoćete. Možete vikati Živio Tito, dolje Tito, živio Tomo, dolje Tomo, Zoki, Kolinda, ovaj, onaj. Možete reći ali vas nitko neće čuti. No nećete imati ni problema. Politička sloboda najveća je prednost ovog vremena u odnosu na ono, ondnosno, tadašnja nesloboda najveća je mana u odnosu na današnju slobodu. 

No to ne važi za sve. Većina ljudi više cijeni sigurnost nego slobodu. Dostojevski je to već sasvim jasno znao. On je napisao kako će većina ljudi, kad dobije slobodu, prvo potražiti onoga kome će je predati jer ne znaju što bi s njom. Kasnije je tu ideju razradio Erich Fromm, koji je napisao knjigu "Bijeg od slobode".

Ostale razloge i cijeli čalanak pročitajte ovdje.

Komentari (13)
Pogledajte sve

Transparentno se vidi koja veroispovest piše u krštenici autora teksta kao i 82 % anketiranih Yugosrbounitarista.

jugoslavija-se-raspala-u-bankrotu

propale-banke-1989-godine-stampale-su-novac-za-isplatu nezarađenih placa

katastrofalno stanje u kojem se jugoslavenska ekonomija nalazila prije raspada SFRJ.
Bankarski sustav bio je u kolapsu

… kreću “upadi” u monetarni sustav SFRJ, s kojim su započele banke u Srbiji…
O tome se u izvješću HNB-a za 1990. navodi sljedeće:
„Rast bankarskih plasmana gotovo je u cijelosti realiziran kod banaka u Srbiji.
Ti novi plasmani poslovnih banaka u Srbiji,koji su također poslužili za isplatu nezarađenih osobnih dohodaka, nisu bili odobreni u skladu s mjerama monetarne politike, jer su financirani gotovo stopostotnim korištenjem sredstava obavezne rezerve banaka izdvojenih kod Narodne banke Jugoslavije (NBJ) …
U takvoj situaciji kršenja zakonitosti i propisa od strane banaka u Srbiji, te toleriranje takvog ponašanja od strane NBJ, i druge su narodne banke krajem prosinca počele s nelegalnim poslovanjem, što je završilo javnim monetarnim skandalom početkom 1991. godine.“

http://www.index.hr/vijesti/clanak/jugoslavija-se-raspala-u-bankrotu-propale-banke-1989-godine-stampale-su-novac-za-isplatu-placa/816275.aspx

Sramota da Poslovni dnevnik ovakav članak objavi.

Niti se ne osvrće na gospodarsku situaciju u Jugoslaviji, godišnju stopu inflacije od 50%, bankrot SFRJ iz 1982., limitiranje uvoza dobara itd.

Poslovni dnevnik govori o tako prizemnim argumentima, tako žuto.

Jako jadno i neznalački, čak i za Poslovni dnevnik.

A kako je meni bilo ?
U Yugoslaviji puno gore , što god sam zaradio osobnim radom sve su mi oduzeli velikim porezima.
Od 1992. puno bolje mi je bilo (nikad nisam bio u politici) , sve više mi je ostajalo od dobiti registrirane tvrtke u Realnom sektoru.
Od 2000. godine , kada se na vlast vratio Yu kadar bilo mi je gore jer su drugovi povisili poreze.
Od 2004. realno bilo mi je bolje jer je nova vlast smanjila neke poreze.
Od 2012. kada se vratila Yu vlast , katastrofa , uvođenje novih poreza , dizanje cijena energentima , varanje poduzetnika ,otimanje love na razne načine lopovluk na svakom koraku….

U Jugoslaviji je bilo bolje jer ste bili konkurentnija ekonomija. Jugoslavenske firme su ulagale vrlo malo u R&D jer je na izoliranom trzistu bilo vrlo malo konkurencije i jer komunistima profitabilnost nije bila prioiritet. Ekonomija se zasnivala na primjeni tudje tehnologije i radno intezivnim industrijama. Rastuca azijska konkurencija je to pomela bez problema.

U Meduvremenu se svijet razvija, a vi cekate da Vrdoljak pronadje naftu. Za deset godina ce te se sjecati kako je 2015-e bilo puno bolje.

Ako se svijet i dalje nastavi razvijati a vi nastavite cekati da vam politiciri obezbjede bolji zivot bez rada onda ce vam svaka godina u proslosti izgledati bolja, a svaka u buducnosti ispunjena strahom i neizvjesnoscu.

New Report

Close